زلزله بزرگی که تاریخ را تغییر خواهد داد - خبر
.
دوشنبه - ۲۶ آذر - ۱۳۹۷
ساعت :

زلزله بزرگی که تاریخ را تغییر خواهد داد

وقوع زلزله 5 و 2 دهم ریشتری تهران نشان داد اگر زلزله بزرگی که قرار است روزی در تهران بیاید، اتفاق بیفتد بحران از آن چیزی که پیش بینی می شد وخیم تر خواهد بود چون نه شهروندان آمادگی مقابله با چنین بحرانی را داشتند و نه مسئولان؛ چون تنها ترس زلزله 29 آذر ماه خود به تنهایی تبدیل به بحران شد.

خیابان های خلوت چند روزه تهران به یکباره شاهد گره های ترافیکی عظیمی بود بدون این که حتی یک ساختمان خیابانی را مسدود کرده باشد، در پمپ بنزین ها صف های چند ساعته تشکیل شد و خیلی ها با دبه های 20 لیتری در صف ایستادند تا یک وقت خدای ناکرده قحطی بنزین نیاید. بیش از صد نفر در این زلزله مسدوم شدند بدون این که حتی کوچک ترین آواری روی سرشان ریخته باشد. مسئولان دولتی، به خصوص ستاد بحران هم با دست پاچگی دستوراتی می دادند و معلوم نیست اگر زلزله بزرگ آمده بود چه کاری از دستشان بر می آمد. مردم ماشین های خود را از پارکینگ درآورده بودند و یا بزرگراه ها را بند آورده بودند و یا همراه با خانواده های خود زیر ساختمانی پارک کرده بودند که اگر زلزله شدید تری آمد آوار ساختمان روی سرشان بریزد! البته ترس از تخریب خانه ها به جا است چون همه می دانند برخی از ساختمان هایی که در این سال ها توسط بساز و بفروش ها و به اسم نوساز ساخته شده است چندان مقاوم نیستند و حتی برخی از آن ها با مجوز شهرداری روی گسل ساخته شده اند! اما یک سوال. آیا رفتار موتورسوارانی که بدون کلاه ایمنی از چراغ قرمز عبور می کنند یا در تونل های شهری – پر از گاز مونواکسیر کربن- در باند امداد با سرعت بالای صد کیلومتر می رانند ترسناک تر نیست. یا رانندگانی که در آزاد راه ها با سرعت غیر مجاز و بدون توجه به فاصله طولی و عرضی می رانند و یا سبقت کامیون ها در سر پیچ جاده ها وحشتناک تر از این زلزله نیست؟ آیا مرگ 16 هزار نفری که در سال 1395 جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند ترسناک تر نبود. اما همه می دانیم "زلزله بزرگ" ترسناک خواهد بود پس به فکر آموزش شهروندان و آمادگی برای مقابله با آن باشیم چون در غیر این صورت باید تاریخ تهران را از نو بنویسیم.

 

*پویا مهرابی

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.