قاچاقچیان با سوپیشینه و سرکردگان کارتل‌ها باید اعدام شوند - خبر
.
جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷
ساعت :

قاچاقچیان با سوپیشینه و سرکردگان کارتل‌ها باید اعدام شوند

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نمایندگان این کمیسیون همچنان تاکید دارند که قاچاقچیان با سوپیشینه و سرکرده موادمخدر و مجرمانی که از سلاح استفاده می کنند مشمول مجازات اعدام شوند.

حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت نما، در توضیح طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر، گفت: کلیات این طرح در جلسه امروز صحن علنی به تصویب رسید، حقوقدان‌ها مجلس عموما با این طرح موافقت کردند اما کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قوه قضاییه مخالفت‌ خود با جزئیات این طرح را اعلام کردند؛ لذا این طرح برای بررسی کارشناسی مجددا به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع شد.

نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم رد مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کمیسیون قضایی و حقوقی به مدت 9 ماه کار کارشناسی پیرامون طرح کاهش مجازات اعدام انجام داده، از این رو نمایندگان حقوقدان و قضات حاضر در این کمیسیون تاکید دارند که مبارزه با موادمخدر هدفمند شود.

این که هر کسی به خاطر تولید، توزیع یا حمل میزانی از  موادمخدر اعدام شود، درست نیست زیرا تاثیری در مبارزه با موادمخدر ندارد. در حقیقت قیاس کشورمان با کشورهایی چون عربستان، امریکا و چین در مبارزه با موادمخدر و قاچاقچیان موادمخدر به معناست، این کشورها قاچاقچیان اصلی موادمخدر بوده به نوعی که امریکا 12 هزار تن موادمخدر در افغانستان تولید کرده، ماریجوانا به عنوان مخدر پر مصرف مخرب در عصر حاضر نیز در همین کشورها کاشت و برداشت می‌شود.

تولیدکنندگان موادمخدر روانگردان نیز کشورهایی چون امریکا و انگلیس هستند، بنابراین همچنان تاکید داریم مجرمانی باید اعدام شود که قاچاقچی بین‌المللی بوده و با سو پیشینه باشند ضمن آن که از سلاح گرم یا سرد برای قاچاق موادمخدر استفاده کنند و به خصوص کسی که به تشکیل باند و گروه بپردازد.

این طرح مجدد در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با دعوت از کارشناسان و حضور مسئولانی از پلیس امنیت بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد، به نظر می‌رسد اوزان معین برای تعیین مجازات اعدام جهت تولید، توزیع و حمل موادمخدر تغییر اساسی نداشته باشد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: محورهایی کاهش مجازات اعدام متشکل از حاملان، قاچاقچیان بدون سو پیشینه و قاچاق بدون استفاده از سلاح همچنان مورد نظر نمایندگان خواهد بود، بنابراین به سایر مباحث کارشناسی خواهیم پرداخت.

کلیات طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر در جلسه روز یکشنبه 25 تیرماه صحن علنی مجلس به تصویب رسید اما جزئیات این طرح به دلیل مخالفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و کارشناسان قوه قضاییه جهت بررسی مجدد به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع شد.

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.