تعهد آلمان‌ها به تسهیل شرایط برای فعالان اقتصادی ایرانی - خبر
.
جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷
ساعت :

تعهد آلمان‌ها به تسهیل شرایط برای فعالان اقتصادی ایرانی

قطب صنعت آلمان که در دوران مذاکرات هسته‌ای و افزایش امیدها به توافق، آغاز توسعه روابط خود را با بخش خصوصی ایران کلید زد، هم‌چنان در پی گسترده‌تر کردن این مراودات است. ایالت باوارایا که خانه بسیاری از بنگاه‌های قدرتمند صنعتی آلمان است، از سال گذشته اعزام هیات‌های تجاری به تهران را در دستور کار خود قرار داده و روابط دوجانبه نزدیکی را با اتاق تهران، به عنوان خانه فعالان بخش خصوصی، برقرار کرده است. رفت‌وآمدهای دوجانبه با افتتاح میز اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریا در اتاق تهران نزدیک‌تر و گرم‌تر می‌شود. در نتیجه چشم‌انداز مثبتی که از رشد و توسعه روابط بین المللی پس از برجام حاصل شده است، موجب جلسات متعدد میان فعالان اقتصادی ایرانی و آلمانی شده است.

در این خصوص دكتر محمد ساطعي، مشاور عالي فدراسيون حمل و نقل و لجستيك ايران گفت: این جلسات، جملگی نشان‌دهنده عزم، اراده و حمایت دو طرف در برداشتن گام‌های موثر برای توسعه همکاری‌های سودمند دو جانبه است.

باواریا در قلب اروپا قرار دارد و وجه مشخه آن، پویایی اقتصاد، قدرت نوآوری و رقابت بین المللی است. جمهوری اسلامی ایران نیز یک شریک اقتصادی قدرت مند است. هم اکنون میزان صادرات باواریا به ایران نزدیک به 300 میلیون یورو است که امکان رشد بسیار زیادی برای سال های آینده فرآهم است.

محمد ساطعی گفت که ایران در سال‌های 2015 و 2016، دو هیات تجاری متشکل از اعضای اتاق تهران به آلمان اعزام کرد که ملاقات‌ها و مذاکرات مفیدی بین مقامات و شرکت‌های دو طرف صورت پذیرفت. ماحصل ملاقات‌های رسمی انجام شده و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، افتتاح دفتر اتاق تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در سال گذشته و نیز متقابلا افتتاح دفتر اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در ساختمان اتاق تهران در این سفر بوده است که امیدوارم بتوانند از این طریق خدمات مناسبی را به شرکت‌ها و فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران ارائه دهند.

ساطعی سپس به حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال‌های 2013 تا 2015 میلادی پرداخت و گفت: طی این مدت، حجم مبادلات، سالانه به طور متوسط 2.4 میلیارد یورو بوده و پس از آن نیز به دنبال برقراری ارتباطات بیشتر از طریق تبادل هیات‌های تجاری، از ژانویه تا نوامبر 2016 میلادی صادرات بنگاه‌های ایالت باواریا به ایران 33 درصد افزایش پیدا کرده است که این میزان افزایش، بیشترین رشد را از سال 2011 میلادی تاکنون نشان می‌دهد.

این میزان رشد، تجاری در یک دوره کمتر از یکسال به‌رغم وجود برخی موانع، خود نشان‌دهنده این واقعیت است که تجار و بازرگانان ایرانی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بالقوه تجاری – فنی خود این آمادگی را دارند تا نسبت به احیا، برقراری و توسعه روابط تجاری پایدار با شرکای آلمانی خود در کوتاه‌ترین زمان اقدام و در جهت تغییر یا اصلاح مسیر تجاری با شرق و بازگشت به همکاری‌های دیرینه با اروپا مبادرت ورزند.

به گفته محمد ساطعی، در سایه همین تحولات تعدادی از شرکت‌های باواریایی و نیز ایرانی دفاتر نمایندگی خود را در تهران و مونیخ دائر کرده و مشغول فعالیت‌های کاری هستند. برخورداری ایالت باواریا از توان فنی پیشرفته در صنایع مهم و زیربنائی، لزوم ارتباط مستمر دو کشور را برای تکمیل طرح‌های در دست اجرا و راه‌اندازی سایر طرح‌های توسعه صنعتی در ایران ایجاب می‌کند و این ایالت می‌تواند با سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه حوزه‌های نفت و گاز ایران بخشی از نیاز خود به منابع انرژی را برطرف کند. از سوی دیگر فرصت‌های زیادی برای شرکت‌های آلمانی جهت همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری، مهندسی، آموزش و ارائه خدمات در حوزه‌های نیروگاهی، انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل و نقل، کشاورزی و صنایع غذایی، مدیریت منابع آب و فاضلاب، بهداشت و درمان و ساختمان وجود دارد.

او در ادامه به بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران اشاره کرد و افزود: به اذعان آمار و ارقام، اقتصاد ایران پس از یک دوره نسبتا طولانی رکود، اکنون با حصول تورم تک‌رقمی، رشد اقتصادی 6.6 درصدی و کنترل نوسانات نرخ ارز در جهت رشد و توسعه اقتصادی قرار دارد و ورود سرمایه خارجی از سوی هر کشور دیگری، می‌تواند به مثابه یک فعالیت برد-برد تلقی شود. در برنامه ششم توسعه، ایران سالانه نیازمند جذب 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی است و امیدواریم اتاق تهران بتواند زمینه همکاری‌های اقتصادی و ورود سرمایه‌گذاران به کشور را فراهم کند.

متاسفانه مشکلات زیادی برای جلوگیری از اتصال کامل بانک‌های ایرانی به نظام بانکداری بین‌المللی وجود دارد. این مسائل عمدتا مربوط به عدم رفع کامل تحریم‌ها و محیط نظارتی اجرای آنهاست. انجام عملیات بزرگ مالی نیازمند بانک‌هایی با ظرفیت تأمین مالی کافی است که فقدان این مهم، مانع از تجارت و سرمایه‌گذاری در دوران پسابرجام شده است. از مدت‌ها پیش، انطباق بانک‌های ایران با استانداردهای نظام بانکداری بین‌المللی آغازشده و کماکان در حال انجام است. همچنین سوئیفت برای بانک مرکزی ایران و تعداد زیادی از بانک‌های ایرانی برقرار شده و بیش از 200 بانک کوچک و متوسط بین‌المللی، روابط کاری خود را با بانک‌های ایرانی آغاز کرده‌اند. که نتیجه آن کاهش هزینه تبادلات و تسریع پرداخت‌ها بوده است. ساطعی گفت: این انتظار وجود دارد که روند انطباق به زودی طی شده و با حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز بابانک‌های ایرانی وارد همکاری شوند.

دکتر محمد ساطعی، برقراری تسهیلات لازم در زمینه اعطای روادید به فعالان اقتصادی دوکشور را نیز بر گسترش روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری دوجانبه موثر دانست و گفت: در راستای تسریع تحقق این اهداف، وزارت اقتصاد و دفتر صنعت و اقتصاد ایالت باواریا می‌توانند طرف خوبی برای رایزنی جهت رفع موانع رفت و آمد اعضای اتاق بازرگانی تهران باشند.

چشم‌انداز احیای مناسبات اقتصادی ایران و آلمان امیدوارکننده است. مقایسه فضای کنونی اقتصاد و بازار ایران نسبت به سال گذشته که به همراه با تجار و صنعتگران باواریا به تهران آمدند، نشان می‌دهد که نرخ تورم کاهش یافته و رشد اقتصادی مسیر صعودی خود را در پیش گرفته است؛ این اتفاق خوبی است و باعث می شود بنگاه‌های مستقر در باواریا با جدیت بیشتری شراکت با ایران را در پیش بگیرند.

سال‌های متمادی است که ایالت باواریا پایین‌ترین نرخ بیکاری را در سطح کل کشور آلمان یدک می‌کشد و از طرف دیگر، در شرایطی سهم صنعت کل آلمان در تولید ناخالص داخلی این کشور 22 درصد است که این رقم برای ایالت باواریا نزدیک به 27 درصد است ، در نتیجه ارتباط با این ایالت به نفع اقتصاد ایران است.

در خصوص اهميت اين نشست یکی از ویژگی‌های صنایع و بنگاه‌های ایالت باواریا آلمان، طیف گسترده فعالیت‌های صنعتی در این ایالت دانست و افزود: شرکت‌های ایرانی در همکاری با بنگاه‌های باواریا، این امتیاز را کسب خواهند کرد که علاوه بر برخورداری از دانش و تکنولوژی روز دنیا، همکاری و ارتباط‌ها در سطح بین‌المللی را نیز تجربه کنند.

محمد ساطعی همچنین با اشاره به افتتاح دفتر این اتحادیه در تهران طی دو سال گذشته، گفت: در زمان بازگشایی این دفتر، آلمانی ها وعده دادند که صنایع باواریا آمده‌اند تا در ایران بمانند و امروز مشخص شد بر شعار اقتصاد آلمان که همکاری‌های بلندمدت را تبلیغ می‌کند، پایبند هستند و در ایران خواهند ماند. اتحادیه صنایع و اقتصاد باواریا همچنان بر تبلیغ و آگاه‌سازی اقتصاد ایران در آلمان، متعهدخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در طول دوران پس از برجام، حجم صادرات آلمان به ایران تا 35 درصد افزایش یافته است، افزود: این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم، اما معتقدیم که واردات از ایران را نیز باید تقویت شود و در این زمینه باید با مشورت و همکاری اتاق بازرگانی تهران، مسیر مناسبی برای توسعه صادرات ایران به آلمان و ایالت باواریا سنجیده شود.

موضوع همکاری‌های بانکی ایران و آلمان مهم است و هرچند مشکلات بانکی میان دو کشور در امر کسب و کار و تجارت، کلیدی است اما نمی‌توان صرفا خیال‌پردازی کرد بلکه باید قبول داشت که شکاف ایجاد شده در زمینه همکاری‌های بانکی مربوط به دوره ده ساله است که احیای آن نیز قطعا زمان بر خواهد بود. به نظر می رسد، دولت و بخش خصوصی آلمان در تلاش است تا طی ماه‌های آینده حداقل شعبه یک بانک ایرانی در مونیخ را بازگشایی کند.

آلمانی ها به دنبال برقراری رابطه بلندمدت با ایران هستند

محمد ساطعی در ادامه گفت: طبق صحبت های هیات باواریایی به نظر می رسد قصد آن ها از مراوده با ایران، صرفا فروش کالا نباشد و به واردات از ایران نیز علاقه‌مند هستند. به بیان دیگر آن ها به دنبال برقراری رابطه‌ای بلندمدت میان ایالت باواریا و ایران اند شرکت‌های باواریایی سال‌ها است که در ایران فعال هستند و حتی در زمان تحریم‌ها نیز در ایران حضور داشتند.

البته به برخی موانع در مسیر توسعه همکاری‌ها از جمله گشایش فاینانس باید  اشاره کنم و باید تلاش کنند که این موانع را از سر راه بردارند. یک دهه وقفه در روابط ایالت باواریا و ایران به وجود آمده و اکنون باید تلاش کرد که این وقفه را جبران کنیم.

ساطعی افزود: ایران باید محصولات خود را به اتحادیه اروپا نیز صادر کند. اما در گام نخست باید با شرکای تجاری خود بیشتر آشنا شویم وبه یکدیگر اعتماد کنیم.  از زمان بازگشایی دفتر این اتحادیه در تهران، 50 پروژه همکاری اقتصادی میان دو کشور روی میز قرار گرفته و برخی از این پروژه‌ها نیز شرکای ایرانی و آلمانی را پیدا کرده است. با این حال همان‌طور که آلمانی‌ها در جهان به همکاری‌های بلندمدت مشهور هستند، بنگاه‌های ایرانی باید صبور باشند و گام به گام در جهت گسترش همکاری‌ها حرکت کنند.

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.