مذاکرات گمرک ایران و اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری ها و تسهیل تجارت - خبر
.
پنجشنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۷
ساعت :

مذاکرات گمرک ایران و اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری ها و تسهیل تجارت

مذاکرات رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا برای گسترش مناسبات گمرکی و توسعه و تسهیل تجارت در بروکسل آغاز شد.

به گزارش صنعت نما، این مذاکرات میان رییس کل گمرک ایران و مدیر کل گمرک و مالیات اتحادیه اروپا صورت گرفت و دو طرف در باره جزییات گسترش همکاری های گمرکی و توسعه و تسهیل تجارت بحث و تبادل نظر کردند

پیگیری مذاکرات انجام شده در خصوص مبادله موافقت نامه همکاری های متقابل اداری در امور گمرکی میان ایران و اتحادیه اروپا با توجه به اعزام هیئتی از اتحادیه اروپا در سال گذشته به کشورمان از دیگر محورهای این مذاکرات بود و دو طرف اعلام کردند: اراده کامل برای توسعه مناسبات گمرکی وجود دارد و فضای حاکم بر این همکاری ها بسیار مثبت است.

مهمترین محورهای مذاکرات انجام شده شامل بررسی نحوه تبادل الکترونیکی اطلاعات ، موضوع فعالان اقتصادی مجاز ،همکاری های آموزشی و پژوهشی , همکاری های مشترک در جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تخلفات گمرکی بود و طرفین بر اجرای هرچه سریعتر جهت طی مراحل تشریفات قانونی و اخذ مجوزهای لازم برای امضا و مبادله موافقتنامه های گمرکی تاکید کردند.

دیدار مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران با مدیران ارشد امور گمرکی اتحادیه اروپا در بلژیک انجام شد و در ملاقات مذکور مدیران بخشهای مختلف گمرک و مالیات اتحادیه اروپا شرکت داشتند.

رئیس کل گمرک ایران همچنین در اجلاس شورای سازمان جهانی گمرک سخنرانی و پیشنهادهای سازنده ای را مطرح کرد و گفت : کنوانسیون ها و توصیه نامه های سازمان جهانی گمرک باید همگام با پیشرفت فناوری اطلاعات تغییر کند.

مسعود کرباسیان با تشکر از رئیس شورا و دبیرکل بخاطر راهنمایی و گزارش جامع پیشرفت اجرای طرح استراتژیک افزود: شیوه گزارش پیشرفت کار به صورت ماتریس مفید بوده و توجه به اجرای طرح استراتژیک را تسهیل می کند.

سازمان جهانی گمرک مکانی برای تبادل نظر و دریافت اطلاعات در مورد فضای در حال تغییر مداوم تجارت و گمرکات است.

مایلم دونکته را خیلی خلاصه بیان کنم؛ نخست اینکه تقریباً بیشتر کنوانسیون های 16 گانه و توصیه نامه ها و ده مورد هدف فرآیندی تا حدودی قبل از ظهور پیشرفت های فناوری اطلاعات بوجود آمده اند و لذا در برخی موارد با نیازهای روز و اعضاء همخوانی ندارند.

البته بسته ها، مجموعه های خلاصه، دستورالعمل های کنوانسیون کیوتو در مورد فناوری اطلاعات، کنفرانس فناوری اطلاعات سازمان جهانی گمرک و بویژه هدف استراتژیک پنجم که توسط سازمان جهانی گمرک ایجاد شده اند ابزارهای خیلی خوب و مکمل کنوانسیون ها هستند.

وی اظهار داشت : اما به نظر می رسد که کنوانسیون های سازمان جهانی گمرک که اساس سایر ابزارها است به تدریج نیاز به تجدیدنظر و همگام کردن با نیازهای روز دارد. پرواضح است که این وظیفه خیلی مشکل خواهد بود و نیاز به همکاری همه اعضاء و ذینفعان در زمان طولاتی تر دارد.

رئیس کل گمرک ایران در اجلاس شورای جهانی گمرک نکته دوم را ساختاربندی مجدد بیان کرد و توضیح داد : با توجه به افزایش روزافزون اهمیت فناوری اطلاعات در عصر گمرک دیجیتال و بویژه شعار سال یعنی تحلیل داده ها برای مدیریت مرزی هماهنگ، کمیته فرعی مدیریت اطلاعات که تحت کمیته فنی دائم است باید به یک کمیته مستقل ارتقاء یابد.

رئیس کل گمرک ایران در این اجلاس گفت : در خصوص گزارش حکمرانی که مدت زمان خدمت در سازمان جهانی گمرک و سایر سازمان های بین الدولی را بررسی کرده و نیز دیدگاه آکادمیک در آن بسیار مفید بوده است باید از گمرک استرالیا تشکر کرد.

کرباسیان گفت : در واقع هدف همه ما پیشرفت سازمان های مان است که مواردی را در این ارتباط مطرح می کنم: اول؛ سازمان جهانی گمرک یک سازمان تخصصی است و تجربه نقش مهمی در حکمرانی خوب در این سازمان ایفا می کند.

دوم؛ دبیرکل و معاون دبیرکل توسط رؤسای گمرکات انتخاب می شوند که در انتخاب شان ضوابط متعددی را در نظر می گیرند.

سوم؛ باتوجه به سوابق تاریخی انتخابات مقامات ارشد در تاریخ سازمان جهانی گمرک ، در مورد این موضوع مشکلی وجود نداشته است. بنابراین، من معتقدم که نباید خودمان را از امکان انتخاب مقامات ارشد برای بیش از دو دوره مگر در موارد خاص محروم کنیم. لذا به نظر من وضعیت موجود می تواند مطلوب باشد.

وی در رابطه با کمیسیون خط مشی سازمان جهانی گمرک گفت : ابتدا از گمرک فیجی و نمایندگان آن برای تلاش هایشان به عنوان معاون منطقه ای تشکر می کنم.

وی افزود : گمرک جمهوری اسلامی ایران از سال 1998 تا 2004 عضو کمیسیون خط مشی بوده و منطقه آسیا و اقیانوسیه را نمایندگی کرد. در اجلاس 18 رؤسای گمرکات منطقه آسیا و اقیانوسیه در ماه مارس 2017 در فیجی، گمرک جمهوری اسلامی ایران تمایل خود را جهت عضویت در این کمیسیون اعلام کرد.

کرباسیان ادامه داد : از نقطه نظر توازن اعضای منطقه در کمیسیون خط مشی از غرب آسیا و اقیانوسیه و به ویژه برای انعکاس علایق و دغدغه های این منطقه جغرافیائی در این بدنه ، سیاست گذاری سازمان جهانی گمرک و تجربه ما به عنوان عضو کمیته حسابرسی، مایل هستیم که در موضوعات سیاست گذاری فعالیت کنیم.

لذا از شما همکاران در منطقه آسیا و اقیانوسیه درخواست داریم که این علاقه ما را جهت عضویت در کمیسیون خط مشی در اجلاس بعدی منطقه ای به طور مثبت مدنظر قرار دهید.

کرباسیان گفت : از دبیرخانه برای برگزاری کنفرانس مهم ترانزیت در هفته آینده و نیز اعزام یک تیم عارضه یابی به جمهوری اسلامی ایران و از جایکای ژاپن برای مساعدت جهت استقرار دوسیستم ایکس ری در ایران تشکر می کنم.

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.