تفسیر رییس اتاق بازرگانی ایران از توسعه صنعتی در ایران - خبر
.
پنجشنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۷
ساعت :

تفسیر رییس اتاق بازرگانی ایران از توسعه صنعتی در ایران

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: باید واکاوی کنیم چرا با وجود اینکه برنامه های توسعه صنعتی را بسیار زودتر از بسیاری کشورها آغاز کرده ایم، اما در این زمینه عقب افتاده ایم و برنامه های آینده صنعت را برپایه تجربیات گذشته طرح ریزی کنیم تا دچار دور باطل نشویم.

به گزارش صنعت نما غلامحسین شافعی در مراسم روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به رانت های موجود در اقتصاد کشور، اظهار داشت: قبح فساد در حال فروریختن است.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به بخش صنعت، افزود: تاکنون 10 برنامه توسعه ای در کشور اجرا شده، اما با وجود بندهای مختلف توسعه ای، اما همچنان در بخش صنعت در رده پایینی قرار داریم.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باید واکاوی کنیم چرا با وجود اینکه برنامه های توسعه صنعتی را بسیار زودتر از بسیاری کشورها آغاز کرده ایم، اما در این زمینه عقب افتاده ایم و برنامه های آینده صنعت را برپایه تجربیات گذشته طرح ریزی کنیم تا دچار دور باطل نشویم.

شافعی با اشاره به برنامه توسعه صنعتی که زمان وزارت آقای جهانگیری در وزارت صنعت تهیه شده بود، تاکید کرد: اگر آن برنامه اجرایی می شد، امروز وضعیت صنعت کشور این گونه نبود.

هرچند در برنامه های توسعه ای کشور نقش توسعه صنعتی بی بدیل است، اما نتوانسته خود را همگام با توسعه فناوری جهانی خود را حرکت دهد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: امروز مهمترین مساله بخش صنعت کشور، شکاف تکنولوژیک آن با صنعت روز جهان است و این شکاف باید به عنوان یک اولویت برطرف شود. در غیر این صورت در مسائل قیمت تمام شده و رقابت با سایر کشورها، از صحنه خارج خواهیم شد.

شافعی متذکر شد، بین سال های 85 تا 95 بیشترین کاهش اشتغال در بخش های صنعتی و تولیدی کشور را شاهد بودیم که بالاترین صدمه و لطمه و زیان به این بخش ها بود.

آثار تحریم ها، هزینه های تحمیلی قانون هدفمندی یارانه ها، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود تسهیلات بخش های تولیدی و صنعتی کشور که همگی خارج از کنترل صنعتگران کشور بود، منجر به نا اطمینانی در این بخش ها شد.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بازگشت اطمینان به بخش تولید و صنعت کشور، راه آینده را برای حرکت های توسعه ای هموار خواهد کرد، افزود: در زمینه تولید، مهمترین مساله بازگشت اعتماد به جامعه صنعتی و تولیدی کشور است.

آخرین ویرایش در 17/04/1396

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.