پایگاه خبری صنعت نما - نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران
.
یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸
ساعت :

نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران

سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در میان خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آن ها پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار صنعت نما از ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری امروز (دوشنبه) در پاسخ به سوالی در خصوص سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران، گفت: سفر آقای ماکرون در دستور کار دو کشور قرار دارد اما زمانی برای آن تعیین نشده است.

هیچ شروطی برای رفت امد با فرانسه نداریم

وی با اشاره به رفت و آمدهای هیئت های دیپلماتیک، اظهار داشت: هیچ شروطی در این رفت و آمدها و مذاکراتی که با فرانسوی ها انجام می دهیم، وجود ندارد.

قاسمی ادامه داد: روابط ایران و فرانسه روابط مثبتی است و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

از گفت و گو با فرانسه استقبال میکنیم/ گفت و گو بین دو کشور میتواند نگرانی ها را کاهش دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: متاسفانه آنها گاهی تحت تاثیر القائات معاندین ایران قرار می گیرند که اقدام درستی نیست برخی مواضع آنها و ما می توانیم در مذاکرات آنها را آگاه کنیم به آنچه که در واقعیت منطقه می گذرد. به خصوص در دورانی که آمریکا در حال پیش بردن سیاست های اشتباه است اروپایی های باید دقت بیشتری در اظهار نظرات خود داشته باشند و ما به صراحت مواضع ایران را در مذاکرات خواهیم گفت و یادآوری می کنیم که ایران چه نقش مثبتی را در مبارزه با تروریسم داشته و در ایجاد صلح و ثبات بسیار تاثیر گذار بوده است و اگر نبود این نقش ایران، نه تنها منطقه بلکه حتی خود فرانسه و اروپایی هم امروز وضعیت نامناسبی را داشتند.


ایران و پاکستان روابط حسنه‌ای دارند
وی در پاسخ به سوالی درباره نشست ضد تروریسم در پاکستان گفت: ما روابط حسنه‌ای با دولت پاکستان داریم و از فرصتی برای بیان دیدگاه خودمان برای کمک به صلح و ثبات استفاده می‌کنیم.

سیاست نادرست ترامپ به افزایش تنش و ترور در جهان منجر شده است
قاسمی در خصوص محکومیت کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: امیدواریم مسایل شبه‌جزیره کره در یک فضای آرام و بدون خشونت پیش برود و ما شاهد افزایش تنش در این منطقه نباشیم. داشتن روابط سیاسی و سفارتخانه به منزله تایید همه سیاست‌ها نیست، اما سیاست ترامپ در دنیا غلط است که منجر به افزایش تنش و ترور در جهان شده است.

رأی مجمع عمومی نشان‌دهنده انزوای آمریکا است
وی درباره رأی‌گیری سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ در ماجرای قدس گفت: این حرکت در ادامه صحبت‌های پیشین است که جهان با یک تحول جدی روبروست و آمریکا هم آمریکای دیروز نیست که ائتلاف ایجاد کند. اتفاقی که در سازمان ملل رخ داد نشان‌گر انزوا و تنهایی آمریکا درباره قدس شریف است و دولتمردان آمریکایی باید بدانند که با این شیوه نمی‌توانند منویات خود را دنبال کرده و حرف خود را به کرسی بنشانند.

فرانسوی‌ها برای خوشامد دیگران موضع‌گیری می‌کند
سخنگو در پاسخ به سوالی در خصوص مواضع ماکرون درباره ایران گفت: هر دولتی ویژگی‌های خود را دارد و اولاند ویژگی‌هایی داشت و ماکرون ویژگیهایی (دیگر. بیانات وی علیه ایران پاسخ‌های خود را دریافت کرده است. ما دور چهارم مذاکرات با فرانسه را در پاریس داشتیم و به آن‌ها یاداوری کردیم که باید با واقعیتهای منطقه بیشتر آشنا شوند و پذیرنده برخی القائات نباشند و عملکرد ایران را در منطقه درک کنند و از شتاب‌زدگی در مواضع و برای خوشامد دیگران موضع گرفتن نشوند.

ادعای همسر زاغری را از خود وی پیگیری کنید
قاسمی در خصوص آزادی پیش از موعد زاغری گفت: اگر همسر وی ادعاهایی کرده باید از خود وی پرسید. سخنگوی قوه قضاییه اظهاراتی در این خصوص داشته که شما را به آن مراجعه می‌دهم.

ظریف، فروردین عازم باکو می‌شود
وی دریاره سفر ظریف به باکو گفت: این سفر به همراه یکی دو کشور آسیای میانه مطرح است که در ابتدای سال جدید شمسی انجام خواهد گرفت.
سخنگو در خصوص موافقت مجلس با بازگشایی مرز پرویزخان با اقلیم گفت: یکی دو مرز باز هستند، مصوبه این است که مجموعه مرزها باید باز شود و اگر هنوز مرزی بسته است احتملا به دلایل خاصی است که احتمالا به زودی بازگشایی شود.

مسئله لغو روادید با عمان مطرح نیست

وی در خصوص لغو روادید بین ایران و عمان گفت چنین اتفاقی نیفتاده و بحثی وجود ندارد.

با شیوه‌های متعارف در برابر اقدام نامتعارف ترامپ عمل می‌کنیم

وی درباره قدس نیز گفت: مواضع ما در خصوص آرمان فلسطین مشخص است و ما از شیوه‌های متعارف و دیپلماتیک سعی داریم کمک کنیم به ملت فلسطین و در مقابل اقدام نامتعارف ترامپ اقدام خواهیم کرد.

ایران، روسیه و ترکیه توافقی برای حضور کشوری دیگر در مذاکرات سوریه نداشته‌اند

سخنگو درباره نشست سوری-سوری در سوچی گفت: اینکه آمریکا حضور خواهد یافت یا نه خبر ندارم. کشورهای زیادی برای عضویت ناظر تقاضا داشته‌اند و تاکنون بین سه کشور توافقی برای پذیرش عضو جدیدی به عنوان ناظر نداشته‌ایم.

درباره فلسطین اشتراک نظری جهانی وجود دارد

قاسمی در خصوص واکنش تند جهانی علیه تصمیم ترامپ در ماجرای قدس و نقش ایران گفت: مواضع قدس درباره آرمان‌های فلسطین روشن است. با توجه به واقعیت فلسطین یک اشتراک نظر جهانی وجود دارد و اگر آمریکا بخواهد به همین شیوه ادامه دهد با همین پاسخ روبرو خواهد شد. مواصع ما درباره فلسطین روشن است و در اجلاس استانبول هم در مواردی که تحفظ داشتیم و همسو نبودیم تحفظ خود را ثبت کردیم و سخن از اینکه سستی وجود داشته سخن به حقی نیست. اگر بندی در موازات ایده‌های ما نباشد ما اجلاس را ترک نمی‌کنیم بلکه تحفظ خود را اعلام می‌کنیم.

امیدواریم مسئله بدهی انگلیس به ایران با حسن‌نیت لندن حل‌و‌فصل شود

وی در خصوص بدهی انگلیس به ایران گفت: این بحث طلب از موضوعات اساسی و جدی مورد مذاکره در سفر جانسون به تهران بود. دو طرف تا حدود زیادی گام‌هایی را به سمت حل و فصل موضوع بردارند اما طرف انگلیسی گفت برخی مسایل فنی است که باید به لندن برگردد تا از طریق خزانه‌داری آن را حل کند و امیدواریم با حسن‌نیت لندن این موضوع حل‌وفصل شود.

سخن اعضای کنگره آمریکا را نباید جدی گرفت/ کنگره قاضی برجام نیست

سخنگو در خصوص اتهام تخلف ایران از برجام از سوی نمایدگان آمریکا گفت: این حرف‌ها را نباید جدی گرفت. سنا یا اعضای کنگره را قاضی نمی‌دانیم، بحث برجام یک قاضی بیشتر مدارد که اژانس است و آنها بر اساس نرم بین‌المللی رفتار می‌کنند و حرف آنها ملاک است. از این افراد انتظار نداریم که سخن راست و درستی درباره جمهوری اسلامی بشنویم.

ترامپ از شکست تروریست‌ها در منطقه عصبانی است

سخنگو در خصوص استراتژی جدید امریکا و تهدید قلمداد کردن ایران گفت: ما در این خصوص موضع‌گیری کرده‌ایم. همانطور که از شخصیت ترامپ می‌شد فهیمد و مقایسه این راهبرد با راهبردهای قبلی آمریکا، این خصومت آشکار مشهود بود. ترامپ به خاطر شکست‌های مکرری که تروریست‌ها در منطقه داشته‌اند تا حدی عصبانی است. اگر در محیطی خردمندانه به این راهبرد نگاه کنیم، خالی از محتوا، غیر متعارف و از درون تهی است که قابل اعتنا نیست و نمی‌تواند اثری در سیاست‌های دقیق و منطقی جمخوری اسلامی ایران در منطقه و جهان داشته باشد.

وی در خصوص مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در 4 ماه گذشته گفت: آمد و شدها، کمک به تعامل اقتصادی و مسایل منطقه و موضوعات دیگری است که قابل مطرح کردن است.

پیشنهاد لاوروف را برای تشکیل مثلث تهران، مسکو و آنکارا به صورت رسمی دریافت نکرده‌ایم

سخنگو در خصوص پیشنهاد لاورف برای تشکیل مثلث ایران، روسیه و ترکیه در خصوص مسایل منطقه گفت: ما روابط مشخص و روشنی با دو کشور دیگر داریم و در بحث آستانه و سوریه دنبال می‌کنیم که این همکاری‌ها به‌خصوص در حوزه مبارزه با تروریسم ادامه خواهد یافت اما من چنین شنیده‌ای به صورت رسمی و دقیق در این خصوص ندارم. امیدواریم تا آخر ژانویه گام‌های بیشتری برداریم و به صلح کمک کنیم.

تا اشغالگری است، مقاومت هم هست

قاسمی در پاسخ به سوالی دریاره اقدامات یکجانبه آمریکا درباره قدس گفت: تا تجاوز و اشغالگری هست نهضت و مقاومت هم هست و این تلاش‌های مذبوحانه به جایی نخواهد رسید.

امیداری به آزادی سریعتر مادر ایرانی محبوس در استرالیا

‌وی در خصوص دادگاه خانم قدس‌کنی گفت: وی فرزندش را در زندان به دنیا آورد. با تلاش‌های سفارت توانستیم وسایل پزشکی و بهداشتی برای وی فراهم شد اما وی وضعیت خوبی ندارد. امیدواریم دولت استرالیا برای حل و فصل موضوع خانم کنی که به درازا کشیده کمک کند که این پرونده هرچه زودتر مختومه شود و وی آزاد شود.

سخنان ضدایرانی نتانیاهو برای توجیه اقدامات رژیم صهیونیستی است

سخنگو در خصوص اظهارات ضد ایرانی نتانیاهو گفت: این حرف جدیدی نیست و آن‌ها این اظهارات را مرتبا دارند تا اقدامات خود را توجیه کنند.

 

* پویا مهرابی

 

پایان خبر/

 

آخرین ویرایش در 04/10/1396

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.