قانون عصای سفید در کشور اجرایی شد - خبر
.
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

قانون عصای سفید در کشور اجرایی شد

رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی اعلام کرد: قانون عصای سفید قانون بین المللی است که به تازگی در هیات وزیران به پیشنهاد وزارت کشور و به اسناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی به تصویب رسیده و اجرایی شد.

به گزارش صنعت نما، سردار تقی مهری در همایش عصای سفید در مدرسه نابینایان موفقیان در دومین روز از هفته نیروی انتظامی ،گفت: آیین نامه راهنمایی و رانندگی موضوع تصویب نامه و اصلاحات بعدی آن اعلام شده که بند 18 ماده یک آن اصلاح شده به این ترتیب که در تعریف افراد پیاده، آمده است، شخص غیر سوار که بدون استفاده از هر گونه وسیله موتوری یا غیر موتوری حرکت می کند یا فردی که از صندلی چرخ دار (ویلچر) استفاده کرده یا مبادرت به جابه جایی کالسکه، چرخ دستی، جامه دان، سبدهای چرخ دار و مانند آن را می کند، فرد پیاده است.
وی ادامه داد: براساس بند 109 که به ماده یک الحاق می شود، در رابطه با صندلی چرخ دار، ویلچر، آمده است، وسیله چرخدار با ظرفیت یک نفر برای جا به جای فرد معلول و ناتوان و کم توان که دارای وسائل و تجهزات کنترلی( ترمز) مناسب است و نیروی محرکه آن برقی یا نیروی بدنی فرد معلول است.
مهری گفت: رانندگان موظف هستند در صورت نزدیک شدن افراد استفاده کننده از صندلی چرخدار (ویلچر) یا عصای سفید از سرعت خود بکاهند و با سرعت مطمئن حرکت کنند که این متن به عنوان تبصره به ماده 129 الحاق می شود.
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان موظف هستند در صورت نزدیک شدن به فرد استفاده کننده از عصای سفید که عصای خود را به علامت ایست به صورت افقی به رانندگان نشان می دهد توقف کرده و پس از عبور آن فرد به حرکت خود ادامه دهند که این متن نیز به عنوان تبصره به ماده 140 الحاق می شود.
به گفته وی اگر راننده ای در محل توقف اختصاصی معلولان و جانبازان توقف کند جریمه می شود که این متن به عنوان بند ش به ماده 163 الحاق می شود.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.