مفهوم زنجیره تامین و لجستیک در حال تحول است - خبر
.
جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷
ساعت :

مفهوم زنجیره تامین و لجستیک در حال تحول است

در طول دو دهه گذشته مفهوم زنجیره تامین، لجستیک و صنعت حمل و نقل به­شكلی فزاينده در حال تحول و تکوین بوده است. به­طور کلی روند ساختاری این فرآیند را می‌توان ، تغيير از باربري­ سنتي جاده­ای، به مفهوم لجستيك ومديريت زنجيره عرضه در اقتصاد کشورهای توسعه­يافته مانند کشورهای اروپای غربی تعريف نمود.

در این زمینه، يکی از مهم‌ترین عملکردهای عملياتی اين روند ساختاری، ايجاد نگرش شبکه­ای يا به­عبارت ديگر تعريف و ايجاد شبکه­های خدماتی، در کنار شبکه­های زیربنایی جاده­ای و ریلی موجود یا همان صنعت قدیمی حمل و نقل است که زمينه­های بهره­وری بالا و افزايش چشمگير کارآیی در حمل و نقل جاده­ای را نيز فراهم آورده است.

رويكرد شبكه­اي به­جاي عمليات باربري در يك مسير منفرد، ايده اصلی و نکته كليدي در برنامه­ريزي حمل­ونقل مدرن مي­باشد، البته فرایند برنامه­ریزی باربری عوامل دیگری را نیز درخود دارد که در اینجا به نکته کلیدی آن اشاره شده. از دیدگاه تجاری و سلسله مراتبی اولاً برنامه­ریزی باربری زیرمجموعه­ای از برنامه­ریزی لجستیک است. ضمن انکه برنامه­ریزی لجستیک نیز خود جزئی از برنامه­ریزی کسب و کار بنگاه ها یا زنجره تامین است. از این­رو برنامه­ریزی ترابری فقط در سطوح تاکتیکی و عملیاتی مطرح است. یکی از مهم­ترین نکات قابل توجه در برنامه­ریزی ترابری، همان­گونه که اشاره شد رویکرد شبکه­ای و لزوم و اجبار همکاری با سایراعضاء شبکه است که بسیار مهم و اساسی است. مثلاً امر جانمایی انبارها، مدیریت موجودی کالا (اعم از نهاده­ها و فرآورده­ها)، و سیاست انبارش همه در برنامه­ریزی ترابری اهمیت اساسی داشته و بسیار مؤثرند.

رويكرد شبكه­اي علاوه بر نیاز به شبکه­های خطی مانند جاده‌ها، خطوط ريلی و غيره، نيازمند شبکه­های خدماتی جدید اعم از(انبارها، مراکز تفکيک بار ، تسهيلات ترانسشيپمنت، سکوهای حمل و نقل) و به­طور کلی مراکز لجستیکی منجمله بنادر خشک در نقاط جغرافيایی مناسب در سراسر منطقه تحت پوشش بازار می‌باشد که طبعاً مستلزم سرمايه­گذاري گسترده در ايجاد این‌گونه تسهيلات است

البته باید توجه داشت، عملکرد کارآمد تسهیلات فوق، به­طور فزاینده ای، در گرو ايجاد شبکه­هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي لازم بوده و بدون وجود شبکه­های ارتباطی- اطلاعاتی در سراسر منطقه تحت پوشش بازار، اصولاً تسهیلات مدرن و شبکه­ای، کارآیی و کاربرد مؤثری نخواهد داشت.

 

روند بازار بین‌المللی لجستيك و حمل ونقل در جوامع صنعتی

طی دو دهه­ اخير و در پي نتايج توسعه بازارها، تغييرات مهمی نيز در صنعت حمل و نقل جاده­اي کشورهای توسعه یافته به وجود آمد، که کماکان نيز در جريان است.

امروزه تقاضاي صاحبان بار (صنايع بزرگ و توزيع­كنندگان) به سمت یکپارچه­کردن بازارهای بین‌المللی و جهانی شدن بوده و در این راستا در حركت مي­باشند و اين امر تمايلات جديدي به سوي صنعت لجستيك را فراهم نمود كه تأثیر به­سزايي بر ساماندهي جابه‌جايي بار گذاشته و خواهد گذاشت. اين جهت­گيري­ها در واحدهاي صنعتي را می‌توان به­صورت زير خلاصه نمود:

  • مكان­يابي مجدد جغرافيايي و توسعه زیربناهای شبکه خدماتی
  • گسترش فرآيند توليد درست به­موقع وتاکید بر حمل ونقل چابک و حذف انبارها
  • برون­سپاری فعالیت‌های لجستيكی و حمل ونقلی
  • استفاده گسترده از فناوري اطلاعات و ارتباطات ونیز كاهش هزينه­هاي ارتباطات و هماهنگي ساده­تر فعالیت های لجستيكی و­ حمل­ونقل (با توجه به زنجيره عرضه)
  • ازدياد همكاري­هاي تجاري اعم از همكاري­های مشترك، پيمان­هاي منطقه­ای و استراتژيك، مشاركت و غیره

اين تحولات موجب تجديدنظر و ساماندهي مجدد صنعت باربری در مقياس كلان شده که مشخصه اصلی آن، تسلط عاملان لجستيك بر فعاليت­هاي حمل­ونقل جاده­اي است. در اين راستا ارائه­كنندگان لجستيك و حمل­ونقل جاده­اي، خدمات خود را با نيازهاي جديد در سطح بین‌المللی همسو كرده­اند و اکنون جابه‌جایی کالا یکی از خدمات عاملان و متصدیان امر محسوب می‌شود.

امروزه تغيير از باربری داخلی سنتي به سمت مديريت زنجيره عرضه (SCM) يك روند جهاني محسوب می‌شود و در اقتصادهاي توسعه­يافته مانند اروپای غربی، پيشرفت زیادی داشته است.

مرحله­بندی یا چندپارگي در فرآیند توليد و پراكندگي مكاني آن، تخصصي شدن جریان شبکه در زمینه كالاهاي خاص را ايجاب مي­كند. از اين رو سرمايه­گذاري در انواع انبار و مكان مناسب براي ساخت سكوها، بمنظور كسب سود و نیز سرمايه­گذاري در ابزارهاي مديريتي (مخصوصاً ابزار پردازش اطلاعات و انتقال اطلاعات در فواصل مختلف) و آموزش كاركنان، تمركز اصلی لجستيک و حمل ونقل بوده است. اين نوع سرمايه­گذاري در مقايسه با سرمايه­گذاري در تجهيزات حمل­ونقل و خريد کاميون، به­سرعت در حال رشد است.

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.