فرصت‌طلبی ترک‌ها از توقف ترانزیت سوخت اقلیم کردستان به ایران - خبر
.
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

فرصت‌طلبی ترک‌ها از توقف ترانزیت سوخت اقلیم کردستان به ایران

مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی دالاهو شایان از توقف ترانزیت سوخت در هر سه مرز پرویز خان پیران‌شهر و باشماق خبر داده و در عین‌حال خواستار اقدام عاجل وزارت راه‌وشهرسازی برای ازسرگیری فعالیت رانندگان ایرانی شده است.

به گزارش صنعت نما، سید بهرام دلاوری شایان درخصوص آخرین وضعیت رانندگان ایرانی در مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق گفت: با کمک وزارت راه‌وشهرسازی تعدادی زیادی از کامیون‌های ایرانی از سرگردانی خلاص شده‌اند و به‌نسبت روزهای گذشته فشار خیلی کمتر است؛ بااین‌حال نگرانی ما رقبای خارجی جدی‌ای است که می‌تواند از غیبت ایران به نفع ترانزیت خود استفاده کنند و اکنون در حال گشایش مرزهای خود به روی کردستان هستند.

وی ادامه: اکنون ترک‌ها از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا جای ایران را بگیرند و به همین دلیل منتظر اقدام عاجل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در سامان دادن به این وضعیت هستیم.

دلاوری اظهار کرد: بزرگ‌ترین کمپانی‌ای که برای ایران در حوزه انرژی کار می‌کرد اعلام کرده است که کامیون‌های ایرانی می‌توانند از دو سه روز آینده وارد خاک کردستان شوند اما به دلیل دستور وزارت راه‌وشهرسازی،مبنی بر توقف ترانزیت سوخت بین ایران و کردستان، عملاً رانندگان ایرانی از شروع فعالیت خودداری می‌کنند.

به گفته دلاوری اکنون ترانزیت سوخت به کردستان در هر سه مرز پرویز خان پیران شهر و باشماق بسته‌شده است و بخشنامه سازمان راهداری در حال اجراست.

وی بابیان اینکه تجارت ایران با عراق رقم قابل‌توجهی است ادامه داد: در شش ماه اول امسال صادرات به عراق سه میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار بوده است و عددها نشان می‌دهد چیزی در حدود یک‌سوم صادرات ما به عراق به اقلیم کردستان است که معادل دو میلیارد دلار در سال است.

او افزود: در بخش ترانزیت سوخت نیز روزانه 300 دستگاه کامیون در مرز فعال است که با توقف ترانزیت ضربه بزرگی به وضعیت اشتغال استان وارد می‌شود. با توجه به شرایط جهان امروز و حضور قدرتمند رقبای خارجی برای ربودن فرصت‌های خدادادی ایران در بخش ترانزیت، به نظر می‌رسد باید هر چه زودتر لازم است تصمیم جدیدی اتخاذ شود.

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.