پایگاه خبری صنعت نما - کسر مالیات از حق کیلومتراژ لکوموتیورانان قطار چه توجیهی دارد؟
.
جمعه - ۱۶ خرداد - ۱۳۹۹
ساعت :

کسر مالیات از حق کیلومتراژ لکوموتیورانان قطار چه توجیهی دارد؟

«حق کیلومتراژ» نام مزایایی است که در قبال ماموریت روزانه و اضافه‌کار ساعتی به ماموران موظف قطار و پرسنل راهبري پرداخت می‌شود و آنگونه كه لكوموتيورانان مي‌گويند پرداخت آن به سال‌هاي دور و اوايل دهه 50 شمسي برمي‌گردد:« ... در آن سال‌ها مقرر شد به بعضی از مشاغل که ماهیت ماموریت دائم دارند و به منظور ایجاد تفاوت بین ماموریت هایی با مسافت‌های مختلف و دادن انگیزه به ماموران و پرسنل جهت استقبال از ماموریت‌های طولانی‌تر، به جای پرداخت ماموریت و اضافه‌کاری روزانه، کیلومتراژ پرداخت شود و از آن تاریخ تاکنون نیز بر همين مبنا عمل شده است.» اما مشكلي كه مدتهاست در اين زمينه گريبانگير ماموران قطار شده، دريافت ماليات مضاعف از اين مبلغ (به‌جز ماليات كسر شده از حقوق) است. در شرايطي كه براساس قانون حق ماموريت جزو موارد مشتمل بر پرداخت ماليات نيست، اختلاف‌نظر در خصوص عبارت مورد استفاده، باعث شده سازمان امور مالياتي و مميزان آن، حق كيلومتراژ را جزو حق ماموريت محسوب نكنند و زير بار شكايات اين نيروها هم نروند.

*پویا مهرابی

به گزارش صنعت نما به نقل از ماهنامه ترابران، در خصوص مشكل پرداخت حق كيلومتراژ در ابتدا با چند نفر از لکوموتیورانان باسابقه کشور به گفت‌وگو نشستیم، هرچند با توجه به این که این لکوموتیورانان نگران امنیت شغلی خود بودند، از ذکر نام این افراد معذور هستیم.

یکی از لکوموتیورانان راه‌آهن به خبرنگار ترابران مي‌گويد:« در شرایط فعلی به واسطه تنوع نحوه استخدام، از کیلومتراژ پرسنل رسمی، مالیاتی کسر نمی‌شود و اخذ ماليات بابت كيلومتراژ تنها مربوط به نیروهای شرکتی است. براساس اطلاعات ما، برای نیروهای شرکتی در سال 1397 تا مبلغ دریافتی دو میلیون و 300 هزار تومان مالیاتی کسر نمی‌شود و از مازاد آن مبلغ به میزان 10 درصد مالیات کسر می‌شود؛ یعنی اگر یک نیروی شرکتی سه میلیون تومان دریافتی داشته باشد از 700 هزار تومان مازاد دریافتی آنها به میزان 10 درصد مالیات و به عبارتی مبلغ 70 هزار تومان کسر می‌شود.»

یکی دیگر از لکوموتیورانان با اشاره به اينكه به لکوموتیوران‌ها نه حق ماموریت پرداخت می‌‌شود و نه اضافه کار و فقط مبلغی تحت عنوان کیلومتراژ دریافت می‌کنند، مي‌گويد:« راه‌آهن علاقه‌ای به استفاده از لفظ ماموریت ندارد، چون به اين ترتيب نمی‌تواند به همکاران در سیر، انگیزه لازم را بدهد. فرض كنيد ماموری بين تهران و گرمسار تردد دارد و ديگري بين تهران و سمنان؛ در این دو وضعیت، وزن کار نفر اول، کمتر از نفر دوم است، ولی درصورت پرداخت حق ماموریت، هر دو نفر به يك اندازه دریافتی خواهند داشت. بنابراين در صورت داشتن دریافتی مشابه، کسی علاقه به سیر طولانی نخواهد داشت و سازمان آسیب خواهد دید. راه‌آهن نيز برای این که ماموران همیشه در حال تلاش برای سیر بیشتر باشند این رویه را در پیش گرفته، اما با وضعيت فعلي، ديگر هيچ انگيزه‌اي باقي نمي‌ماند.»

او مي‌افزايد:« در سالیان گذشته هیچگاه اضافه‌کار ساعتی در کیلومتراژ در نظر گرفته نشده و حتی نرخ واقعی کیلومتراژ نیز پرداخت نشده است. همچنین طی سال‌های گذشته هیچگاه به طور سالیانه نرخ کیلومتراژ افزایشی نداشته، بلكه هر چند سال یک بار براساس مصوبه هیات مدیره راه‌آهن، درصدی به آن اضافه شده است، در صورتی که نرخ ماموریت و اضافه‌کاری سایر پرسنل مطابق با ضریب افزایش سالیانه اعلامی از سوی دولت همه ساله افزایش مي‌يابد.»

لوكوموتيوران ديگري مي‌گويد:« نحوه محاسبه نرخ کیلومتراژ هیچ‌گاه شفافیت نداشته و فرمول مشخصی برای رسیدن به آن نیز تعیین نشده است. فقط در یک مورد و با همفکری لکوموتیورانان در سال 1392 اقدامی در این زمینه صورت گرفت و بر اساس نرخ ماموریت، ساعات کار روزانه و میانگین سیر قطارهای مسافری به يك مبلغ پایه دست یافتند. این مبلغ کیلومتری 75 تومان برای لکوموتیوران پایه یک بود و بر مبنای آن برای بقیه پایه‌ها هم نرخي تعریف شد.»

او معتقد است:« مبلغ ماموریت و اضافه‌کار بایستی تبدیل به کیلومتراژ شده و پرداخت شود، اما همیشه دریافتی کیلومتراژ از جمع این دو مزایا کمتر بوده است. با توجه به این که اهميت شغلي پرسنلی که با راهبری قطارها در ارتباط هستند بسیار متفاوت‌تر و حساس‌تر از سایر مشاغل است، لذا شایسته بود نه تنها نرخ کیلومتراژ این گروه کمتر از نرخ ماموریت و اضافه‌کار نباشد، بلکه بیشتر از آن هم تعيين و پرداخت شود.»

او تاكيد مي‌كند:« لکوموتیورانان و اکثر ماموران کیلومتراژی، همیشه در مقاطع مختلف از دریافت مزایایی نظیر کارانه، مشارکت در سیر و دیگر مزایا به واسطه دریافت کیلومتراژ محروم بوده و ادعا می‌شود تمامی این مزایا در کیلومتراژ پیش‌بینی شده است، اما در برهه کنونی، دریافتی آنها با توجه به میزان ساعات کاری بالا و حساسیت و پاسخگویی بالای شغلی، از بعضی از کارکنان اداری همسطح خود نيز پایین‌تر آمده و ديگر انگیزه‌ای برای ماندن در این مشاغل وجود ندارد.»

سومین لکوموتيوران با اشاره به اعتراض پرسنل اداری راه‌آهن نسبت به مزایايی مانند کیلومتراژ مي‌گويد:« همکارانم پس از بازنشستگی دارای دریافتی بسیار پایینی هستند و تاکنون در این زمینه چاره‌ای اندیشیده نشده است. علي‌رغم اينکه همه ساله و پس از ارزشیابی‌های صورت گرفته (کتبی و عملی) لکوموتیورانان به پایه‌های بالاتری ارتقا يافته و عملا مسئولیت کاری آنها افزایش می‌یابد، ولی در احکام آنها هیچ تغییری صورت نمی‌پذیرد. تنها تفاوت آنها در کیلومتراژ دریافتی بود كه آن هم با وجود سياست سازمان امور مالياتي عملا بلاوجه شده است.»

از سوي ديگر، ظاهرا اين موضوع، شركت‌هاي ريلي را هم با مشكل مواجه كرده است، زیرا برخی شرکت‌ها به جای اینکه مالیات را از حقوق کارکنان کسر کنند، راسا اقدام به پرداخت آن می‌کنند که باعث می‌شود هزینه‌هایی به شرکت‌های ریلی تحمیل شود. در اين زمينه مدیرمالی يك شرکت ریلي به سايت خبري تين‌نيوز چنين توضيح داده است:« برای مثال از حقوق یک کارمند راه‌آهن باید آخر ماه ۱۰۰ هزار تومان به عنوان مالیات کسر شود، اما برخی شرکت‌ها این مالیات را کسر نمی‌کنند. زمانی که سازمان امور مالیاتی رسیدگی می‌کند، به شرکت اعلام می‌کند که باید از این کارمند ۱۰۰ هزار تومان مالیات کسر می‌شد، اما کسر نشده و شرکت به تکلیف خود عمل نکرده است. بنابراین سازمان امور مالیاتی، مالیات هر کارمند را به همراه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات از شرکت‌ها کسر می‌کند و این اتفاق هزینه شرکت‌ها را به صورت مضاعف افزایش می‌دهد.»

او معتقد است:« سازمان دارایی با هر کدام از شرکت‌های ریلی به شکلی متفاوت برخورد می‌کند. گاهی شرکت‌های ریلی تصمیم می‌گیرند مشکلات خود را از طریق انجمن صنفی یا تشکل پیش ببرند اما این موضوع نیز ممکن است دچار کاغذبازی و تاخیر شود.»

به نظر او:« بهترین راه این است که شرکتی که درگیر این موضوع است برای این قضیه به هیئت‌های حل اختلاف دارایی رود تا اگر ادامه پیدا کرد وارد شورای عالی مالیاتی شود.»

در اين زمينه نظر ابوالقاسم سعیدی مديرعامل شركت «ريل سيركوثر» را نيز جويا شديم. او كه از پیشکسوتان این صنعت محسوب مي‌شود، معتقد است این مشكل ناشي از آن است که پیش از تصویب قوانین آن‌طور که باید روی آنها کار کارشناسی نمی‌شود.

او مي‌گويد:« راه‌آهن تا سال 1359 با نام بنگاه راه‌آهن دولتی ایران به‌صورت یک مؤسسه فعاليت مي‌كرد، اما در سال 1360 نام بنگاه از آن حذف و تبدیل به شرکت شد، در حالي كه پس از انقلاب کسانی‌که به حوزه ریلی وارد شدند درباره این نوع ساختار اطلاع خاصی نداشتند. حتی ما هم که در راه‌آهن بودیم تا سالیان سال خودمان نمی‌دانستیم وضعمان چگونه است و شرکت‌ها نمی‌دانستند که مؤسسه هستند یا شرکت. نهایتا در شهریور 66 نام راه‌آهن با درج اصلاحیه‌هایی مجددا به عنوان شرکت مطرح و کم‌کم به شرکت‌های ریلی اعلام شد باید اسناد مالی خود را به اداره ماليات ارائه دهند.»

سعيدي مي‌افزايد:« با توجه به آنچه شرح دادم، ما سازمان امور مالیاتی را مانند برخی از مؤسسات و شرکت‌های غیرریلی نمی‌شناختیم و به همین دلیل هم وقتی آیین‌نامه استخدامی راه‌آهن را می‌نوشتیم به جای حق ماموریت حق کیلومتراژ برای لکوموتیورانان نوشتیم. سازمان امور مالیاتی هم از قوانین ما اطلاعی ندارد و می‌گوید این اضافه‌کاری که به عنوان فوق‌العاده ماموریت به قطارهای باری و مسافری تخصیص یافته جزئی از حقوق است. درصورتی که برابر با ماده 39 قانون استخدامی کشور اینگونه پرداخت‌ها مشمول مالیات نمی‌شود. به هر حال ما تا همین حالا در حال بررسی این اختلاف نظر و بحث با سازمان مالیاتی هستیم.»

مديرعامل شركت ريل سيركوثر با بيان اينكه ممیز مالیاتی بر این باور است که کار کارکنان راه‌آهن (برای مثال لکوموتیوران) این است که دائما در سفر باشد، اما حق مأموریت برای فردی است که در دفتر مرکزی مستقر است و برای یک تا دو روز به ماموریت می‌رود، مي‌گويد:« یک لکوموتیوران که از تهران به سمت بندرعباس می‌رود ممکن است سفرش هشت ساعت طول بکشد اما ممکن است اضافه بر کار خود زمانی را به انجام تعمیرات و توقف‌های ضروری یا تجهیز لکوموتیو و تعویض اختصاص دهد و یا زمان افزایش یا کاهش واگن به قطار و یا زمان تلف شده در ایستگاه‌ها را در نظر بگیرید. ضمن اینکه زمان تحویل بار نیز باید حساب شود.»

 

آخرین ویرایش در 02/02/1398

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.