ظرفیت های قانونی حمل ونقل ریلی - خبر
.
پنجشنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۷
ساعت :

ظرفیت های قانونی حمل ونقل ریلی

با تاکید همه جانبه مسولین کشور بر اهمیت رشد و توسعه حمل و نقل ریلی, ظرفیت های قانونی خوبی برای بخش ریلی ایجاد شده است اما به نظر می رسد به منظور بالفعل نمودن این ظرفیت ها لازم است تا اقدامات موثرتری توسط متولیان امر صورت گیرد. در این جا و مطالب آتی پایگاه خبری تحلیلی صنعت نما به این موارد می پردازد.

جزء (1) بند (ق) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393

سال تصویب : 1392 مجلس شورای اسلامی

 

در سال 1393 اجازه داده می شود:

1- وزارت نفت از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذیربط برای اجرای طرحهای نفت و گاز از جمله افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز با اولویت مخازن مشترک و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی، رشد صادرات فرآورده های نفتی و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت و جایگزینی گاز داخلی یا وارداتی به جای فرآورده های نفتی ذیربط تا سقف یکصد میلیارد (100.000.000.000 ) دلار به صورت ارزی یا معادل ریالی آن با رعایت قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی اقدام به سرمایه گذاری به روش بیع متقابل، ساخت، بهره برداری و تحویل (BOT) و یا روش های موضوع بند (ب) ماده (214) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با تضمین خرید محصول، اجازه به فروش داخلی یا صادرات برای بلندمدت (حداقل ده سال) قرارداد منعقد و یا مجوزهای لازم را برای سرمایه گذاری صادر نماید و همچنین به منظور اجرای طرح های بهینه سازی، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف انرژی در بخش های مختلف از جمله صنعت (با اولویت صنایع انرژی بر) و ?حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری?، ساختمان، توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، گسترش استفاده از CNG (با اولویت شهرهای بزرگ و مسیر راه های اصلی بین شهری) و تولید خودروهای کم مصرف، ?به وزارت نفت اجازه داده میشود با رعایت قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی با متقاضایان و سرمایه گذاران بخش خصوصی و عمومی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قرارداد منعقد نماید. توجیه فنی و اقتصادی و زیست محیطی، زمان بندی اجراء و بازپرداخت و سقف تعهد دولت در هر یک از طرح ها با پیشنهاد وزارت نفت به تصویب شورای اقتصاد می رسد.

تعهد بازپرداخت اصل سرمایه گذاریهای موضوع این بند به عهده دولت بوده و ?شرکت ملی نفت ایران منابع ناشی از صادرات سوخت صرفه جویی حاصل شده (نفت خام معادل) را در هر پروژه پس  از اعلام وزارت نفت در سالهای سررسید به سرمایه گذار پرداخت و همزمان به حساب بدهکار دولت (خزانه داری کل کشور) منظور و تسویه حساب می نماید.

به شرکتهای تابعه و وابسته وزارت نفت اجازه داده می شود با رعایت قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی با سرمایه گذار بخش غیردولتی مشارکت نمایند.

طرح های موضوع این بند تا سقف تعهد دولت تا پانصد میلیون (500.000.000) دلار یا معادل ریالی آن به تائید وزیر نفت و بیش از آن با پیشنهاد وزیر نفت به تائید شورای اقتصاد می رسد.

 

بند (24) و (25) سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه

 

24- اولویت بخش ریلی در توسعه حمل و نقل و ایجاد مزیت رقابتی برای آن.

25- توسعه حمل و نقل ریلی باری با اولویت تجهیز شبکه و پایانه های باری و اتصال شبکه به مراکز بزرگ اقتصادی، تجاری و صنعتی و مبادی ورودی و خروجی مهم کشور و شبکه های ریلی منطقه ای و جهانی به ویژه کریدور شمال- جنوب با هدف توسعه صادرات و ترانزیت بار.

 

بند (ب) ماده (52) برنامه ششم توسعه کشور:

"مالیات بر ارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی علاوه بر معافیت های مذکور در بند (12) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر محاسبه خواهد شد".

 

توضیح اول:

ویژگی های قانون فعلی ارزش افزوده:

1) در ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده که در سال 1387 مصوب شده است عرضه برخی از کالاها و خدمات از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف می باشند از جمله بند 12 این ماده که در آن چنین آمده است:

بند 12 از ماده 12: "خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری جاده ای, ریلی, هوایی و دریایی"

 

ملاحظه می شود که این معافیت مشمول تمامی شقوق حمل و نقل گردیده است و عملا یک مزیت رقابتی برای هیچ یک از شقوق به تنهایی نمی باشد.

 

2) از طرفی در تبصره (2) از ماده (17) همین قانون چنین آمده است:

"در صورتی که مودیان به عرضه کالا یا خدمت معاف از مالیات موضوع این قانون اشتغال داشته باشند و یا طبق مقررات این قانون مشمول مالیات نباشند, مالیات های پرداخت شده بابت خرید کالا یا خدمت تا این مرحله قابل استرداد نمی باشد".

 

این تبصره بدین معنی است که به علت معافیت های مندرج درماده 12(از جمله بخش مسافری برون شهری ریلی), شرکت های مشمول این ماده اگر برای تامین نهاده های مرتبط با خدمات مسافری خود ارزش افزوده هایی را بپردازند قابل استرداد توسط دولت نیست. به عبارتی آن معافیت نه تنها هیچ مزیت رقابتی برای بخش ریلی ایجاد نکرد بلکه هزینه مالیاتی شرکت های حمل و نقل ریلی مسافری را نیز افزایش داد.

 

توضیح دوم:

بند (ب) ماده 52 برنامه ششم توسعه:

1) با توجه به مندرجات قانون مالیات بر ارزش افزوده که در بالا به اختصار توضیح داده شد, و با توجه به صراحت ماده 24 سیاست های کلان برنامه ششم که اذعان می دارد:

"اولویت بخش ریلی در توسعه حمل و نقل و ایجاد مزیت رقابتی برای آن"

 

قانونگذار در برنامه ششم بدنبال حل 3 مسئله مهم برای بخش ریلی است:

اول) علاوه بر معافیت بخش مسافری ریلی , بخش باری ریلی هم مشمول معافیت گردد

دوم) چنین معافیتی را طی برنامه ششم برای سایر شقوق حمل و نقل متصور نیست تا بدین وسیله مزیت رقابتی بخش ریلی بارز شود

سوم) برقراری تعادل در دریافت و پرداخت مالیات ارزش افزوده توسط شرکت های حمل و نقل ریلی باری و مسافری. از این رو درج عنوان "نرخ صفر" در بند (ب) ماده (52) به منظور تامین این هدف بوده است. به عبارتی شرکت های حمل و نقل ریلی باری و مسافری در طول برنامه ششم توسعه نه تنها برای صدور بلیت و بارنامه مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی کنند بلکه تمامی مالیات های ارزش افزوده پرداختی ایشان بابت تامین نهاده های مرتبط با حمل و نقل ریلی بار و مسافر توسط دولت به ایشان مسترد می گردد.

2) تا امروز که ماه چهارم از سال اول برنامه ششم سپری شده است بخش اول که حذف ارزش افزوده از بلیت مسافرین و بارنامه صاحبان کالاست محقق گردیده اما بخش دوم که مربوط به استرداد مالیات های ارزش افزوده پرداختی شرکت های ریلی باری و مسافری می باشد به نتیجه نرسیده وعملا هدف قانونگذار دراین بخش محقق نگردیده است که امید می رود موضوع با جدیت از سوی شرکت راه آهن پیگیری و عملیاتی گردد.

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.