پایگاه خبری صنعت نما - کرایه فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومان!
.
یکشنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۷
ساعت :

کرایه فرودگاه امام تا تهران یک میلیون تومان!

با توجه به لغو تعداد زیادی پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) و انسداد برخی آزادراه‌های منتهی به این فرودگاه، رانندگان از مسافران برای مسیر فرودگاه-تهران یک میلیون تومان کرایه درخواست می‌کنند.

به گزارش صنعت نما به نقل از تسنیم، عضو هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) 8 بهمن (دو روز پیش) با تاکید بر این‌که فرودگاه امام کاملا بازگشایی شده است به مسدود شدن اتوبان‌های تهران-قم و تهران ساوه اشاره کرد و افزود: با توجه به لغو شدن پروازها،‌ مسافران فرودگاه امام را در هتل مجموعه به ظرفیت 1800 نفر اسکان دادیم.

علی رستمی با بیان این‌که در جاهای مختلف فرودگاه فلاسک‌های بزرگ چای و 10 هزار لیوان کاغذی قرار داده‌ایم، افزود: به غرفه‌داران اولتیماتوم داده‌ایم در صورت اعتراض یک مسافر در خصوص گرانفروشی (اگر حق هم با مسافر نباشد) دیگر اجازه فعالیت آنها را در فرودگاه نمی‌دهیم.

وی تصریح کرد:‌ به تاکسی‌های فرودگاه هم اعلام کرده‌ایم در صورت نارضایتی یک مسافر دیگر اجازه ورود آنها را به فرودگاه نخواهیم داد.

دو روز از این اظهارات می‌گذرد و بخش زیادی از پروازهای فرودگاه امام خمینی (ره) لغو شده است. در این شرایط مسافران از سفر مانده برای عزیمت به شهرهای خود (از جمله تهران) با مصیبت جدیدی روبرو شده‌اند.

ماجرا از این قرار است که تاکسی داران برای انتقال مسافران به رباط‌کریم و تهران به ترتیب درخواست 500 و یک میلیون تومان را می‌کنند. یکی از مسافران در این‌باره به تسنیم گفت:‌ متاسفانه رانندگان در نبود نظارت و با وجود وعده‌های متعدد برای جلوگیری از بروز نابسامانی در حمل‌ونقل فرودگاه‌ امام، رانندگان برای مسیر فرودگاه تا تهران یک میلیون تومان می‌خواهند، یعنی نفری 250 هزار تومان.

وی بیان کرد: رانندگان خودروهای خود را در پارکینگ،‌پارک کرده‌اند و به میان مسافران می‌آیند و پیشنهادات خود را (کرایه 500 هزار تومانی تا رباط کریم و یک میلیون تومانی تا تهران) ارائه می‌کنند.

 تماس با عضو هیات مدیره شهر فرودگاهی امام با توجه به اظهارات دو روز قبل وی، برای پیگیری این موضوع بی نتیجه ماند.

 

وضعیت نامناسب فرودگاه‌های امام و مهرآباد

موج سنگین بارش برف که از ابتدای هفته در بخش‌های مختلف ایران اتفاق افتاده بود، با وجود توقف نسبی بارش‌ها همچنان بحران‌هایی را به وجود آورده که مشخص نیست چه زمانی به پایان خواهد رسید.

در طول روزهای گذشته دو فرودگاه مهرآباد و امام خمینی (ره) به دلیل بارش برف، مسدود شدن باندها و پایین آمدن دید افقی خلبانان عملا نتوانستند تعداد زیادی از پروازهای خود را عملیاتی کنند و همین موضوع باعث شد برای بعضی از مسافران این فرودگاه‌ها مشکلاتی جدی به وجود آید.

قرار گرفتن فرودگاه مهرآباد در نزدیکی شهر تهران و برنامه‌ریزی این فرودگاه برای انجام پروازهای داخلی باعث شد حجم مشکلات مسافران در این فرودگاه با فرودگاه امام خمینی (ره) قابل مقایسه نباشد. هر چند در روزهای ابتدایی تعداد زیادی از مسافران در ترمینال فرودگاه مهرآباد نیز سرگردان بودند و لغو پی در پی پروازها مشکلاتی را برای آنها به وجود آورد، اما آمارهای جدید شرکت فرودگاه‌ها حاکی از آن است که از برپایی مجدد پروازها در مهرآباد تاکنون بیش از ۳۰۰ نشست و برخاست انجام شده است.

با این وجود از کار افتادن چند روزه فرودگاه مهرآباد باعث شد مشکلاتی جدی در برخی برنامه‌ریزی‌ها به وجود آید که از عدم امکان فرود هواپیمای معاون اول رئیس جمهوری گرفته تا لغو همایش دریایی در چابهار بخشی از آن است.

گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که همچنان تعدادی از پروازها در مهرآباد با تاخیرهایی چند ساعته انجام می‌شود و بعضی از مسافران مجبور شده‌اند برای انجام پروازهای داخلی‌شان نیز ساعت‌ها در فرودگاه بمانند.

اوضاع در فرودگاه امام خمینی (ره) بدتر از این گزارش می‌شود. گزارش‌های متعدد مردمی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مسافران، ساعت‌ها در سالن ترانزیت این فرودگاه حاضر شده‌اند ولی با توجه به فراهم نبودن شرایط پرواز نه امکان خروج از فرودگاه را داشته‌اند نه می‌توانستند از سالن ترانزیت بیرون بیایند.

گفت‌وگوی ایسنا با تعدادی از مسافران این فرودگاه نشان می‌دهد که تعدادی از افراد بیش از ۲۴ ساعت در فرودگاه امام خمینی (ره) حضور داشته‌اند و شرایط آنها به‌ویژه آنهایی که با کودک خردسال قصد سفر داشته‌اند، چندان مناسب نیست.

باقی ماندن در این شرایط، باعث شده تعدادی از مسافران به حرکات اعتراضی دست بزنند و در کنار بعضی صحبت‌ها، حتی تعدادی از مردم یکی از کانترهای فرودگاه امام خمینی (ره) را نیز در اختیار گرفتند و از طریق بلندگوهای آن اقدام به پخش موسیقی‌های عجیب کردند.

در کنار مسافرانی که قصد خروج از فرودگاه امام را دارند، شرایط برای بعضی از مسافران که پروازهای ورودی‌ شان به تاخیر افتاده نیز مشخص نیست.

گفت‌وگوی ایسنا با یکی از مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) که قصد دارد از دبی به مقصد این فرودگاه پرواز کند، نشان می‌دهد که با توجه به نهایی شدن خروج آنها از امارات متحده عربی، آنها مجبور شده‌اند در سالن ترانزیت فرودگاه دبی باقی بمانند و نه امکان خروج و بازگشت به شهر را دارند و نه شرایطی فراهم شده تا پروازشان انجام شود.

این مسافر گفت که شرایط آنها در فرودگاه دبی بیش از ۴۸ ساعت است که به همین روال ادامه داشته و حدود ۳۵۰ مسافر که اکثر آنها ایرانی هستند، شرایطی مشابه دارند.

هر چند در هر دو فرودگاه تهران، کارشناسان و متخصصان تلاشی قابل توجه برای بازگشایی پروازها انجام داده‌اند، اما به نظر می‌رسد که درصد قابل توجهی از مسافران هنوز با مشکلاتی جدی روبرو هستند و اعتراض‌هایی قابل توجه را نسبت به فرآیند اجرایی پروازهای خود و مدیریت بحران صورت گرفته در روزهای گذشته، ابراز می‌کنند.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.