پایگاه خبری صنعت نما - همه چیز درباره ضد یخ‌ها
.
یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸
ساعت :

همه چیز درباره ضد یخ‌ها

وظیفه اصلی ضد یخ در موتور خودرو، جلوگیری از خوردگی در موتور است. مهم‌ترین ویژگی یک ضدیخ خوب، قابلیت ضدخورندگی آن است که در حال حاضر کمتر برند تولیدکننده‌ای در کشور این قابلیت را دارد. اولویت بعدی که در استفاده از ضدیخ دنبال می‌شود، جلوگیری این ماده از یخ‌زدگی پیشرانه در فصول سرد و جوش آوردن آن در فصول گرم است.

به گزارش صنعت نما به نقل از ایسنا، سیدحسین قدمگاهی، کارشناس صنعت روانکارها و روغن‌های موتور عنوان کرد: فرهنگ استفاده از ضدجوش هنوز آن‌طور که باید میان مالکان خودرو جا نیافتاده است. این در حالی است که ضدیخ و ضدجوش دو ماده جدا از هم نیستند و نمی‌توان گفت باید تنها در فصول سرد سراغ ضدیخ برویم. ضدیخ‌ها در انواع پایه‌معدنی یا به اصطلاح بازاری پایه اسیدی و پایه‌آلی یا به اصطلاح پایه روغنی تولید می‌شوند. طبق اصول جهانی، ضدیخ‌های پایه معدنی یک سال و پایه‌آلی‌ها ۳ سال در موتور خودرو دوام می‌آورند.

وی ادامه داد: فراموش نکنید که شرایط ساخت خودروهای داخلی با استانداردهای جهانی متفاوت است و کارشناسان این حوزه توصیه می‌کنند سالی دو بار با توجه به رادیاتور خودرو ضدیخ آن را عوض کنید. زمان مناسب برای اضافه کردن ضدجوش به رادیاتور خودرو، فروردین‌ماه همزمان با آغاز فصل گرما و بهترین زمان برای اضافه کردن ضدیخ، مهر ماه هم‌زمان با آغاز فصل سرماست.

قدمگاهی با توجه به عرضه ضد یخ‌­های غیراستاندارد گفت: اگر به‌عنوان یک مصرف‌کننده و خریدار ضد یخ به بازار مراجعه کنید، با توجه به تقلب گسترده در این حوزه و عرضه ضد یخ‌ها و روانکارهای غیراستاندارد، به راحتی نمی‌توان به برندها اعتماد کرد و برای اعتماد به یک برند دچار سردرگمی می‌شوید. اما یک استاندارد خاص جهانی در همین رابطه تعیین شده که تحت عنوان تاییدییه1 GSاروپا شناخته می‌شود. نحوه فعالیت سازمان مربوطه به این شکل است که محصول مورد نظر را در کشوری که در آن تولید می‌شود بررسی کرده و به آن امتیاز می‌دهد.

این کارشناس صنعت روانکارها و روغن‌های موتور اظهارکرد: یکی دیگر از مواردی که متاسفانه تولیدکنندگان داخلی به‌عنوان حربه‌ای برای تقلب در ساخت ضدیخ از آن استفاده می‌کنند، اضافه کردن آب به پایه ضدیخ  یا همان مونو است. این اتفاق به بیان خودمانی همان «آب بستن برای به‌وجود آمدن حجم بیشتر» معنی می‌دهد. اما در مورد محصول ذکر شده، آزمایش‌ها با دستگاه‌های مربوطه به خریداران این اطمینان را می‌دهد که ذره‌ای آب به پایه این ضدیخ اضافه نشده است.

قدمگاهی با اشاره به مضرات عدم استفاده از ضد یخ گفت: از مضرات عدم استفاده از ضد یخ مناسب می‌توان به آسیب‌هایی از جمله ترکیدگی سرسیلندر موتور در فصول سرد اشاره کرد که می‌تواند هزینه چند میلیونی را روی دست مالک خودرو بگذارد. پس شما می‌توانید تنها با پرداخت چند هزار تومان هزینه بیشتر، پیشرانه خودرو را بیمه و از خسارت چند میلیونی جلوگیری کنید.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.