پایگاه خبری صنعت نما - پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با شروع تحریم ها
.
سه شنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸
ساعت :

پیش بینی وضعیت بازار نفت ایران با شروع تحریم ها

یک کارشناس ارشد حوزه انرژی درمورد وضعیت نفت ایران بعد از تحریم‌های نفتی جدید آمریکا اظهار کرد: در آغاز تحریم‌های نفتی، ایران با کاهش صادرات مواجه خواهد شد، اما این شرایط پایدار نخواهد بود.

به گزارش صنعت نما، سیدمهدی حسینی با اشاره به دوره قبلی تحریم‌های نفتی اظهار کرد: نمی‌توان گفت خیالمان به طور کامل از اعمال تحریم‌های نفتی آبان ماه راحت است؛ همان طور که ما در سال‌های قبل دور زدن تحریم‌های نفتی را یاد گرفتیم، طرف مقابل هم یاد گرفته است که چگونه با ما مقابله کند.

وی با تاکید بر این که وقایع در دوره کنونی بهتر از دوره‌های قبل پیش می رود، افزود: ایران باید از تضاد پیش آمده بین اروپا، روسیه و چین با آمریکا حداکثر استفاده را ببرد. اتحادیه اروپا در ماجرای برجام از سوی آمریکا تحقیر شد و به همین دلیل اختلاف آنها اوج گرفته است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به حضور وزیر امور خارجه ایران در نیویورک گفت: اجلاسی که آقای ظریف در نیویورک برگزار کرد و بیانیه‌ای که قبل از سخنرانی ترامپ در سازمان ملل منتشر کرد بسیار مثمرثمر بود.

راه حل‌های ایران به اروپا

حسینی در ادامه با بیان این که ایران باید برای دور زدن تحریم‌های نفتی به اروپا راه حل نشان دهد توضیح داد: اکثر شرکت‌های خصوصی اروپا می‌ترسند که همکاری نفتی خود با ایران را ادامه دهند، اما راه حل‌هایی برای این موضوع وجود دارد؛ نخست آن که ایران با شرکت‌های خصوصی که انگیزه بیشتری برای همکاری دارند مذاکره کند تا این شرکت‌ها از آمریکا برای تعامل با ایران معافیت بگیرند. دوم شرکت‌هایی هستند که در آمریکا سرمایه‌ای ندارند و می‌توانند بدون نگرانی با ایران همکاری داشته باشند.

وی افزود: وجود این شرکت‌ها می‌تواند باعث ایجاد رقابت بین دیگر شرکت‌های اروپایی شود، زیرا سایر شرکت‌ها متوجه سود شرکت‌های مذکور از تعامل با ایران می‌شوند و می‌فهمند که خودشان را از این سود محروم کرده‌اند. راه حل دیگر، برقراری تعامل یورویی به جای دلار بین ایران و اتحادیه اروپا است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر این که به نظر می‌رسد آینده از آنچه که فکر می‌کردیم بهتر باشد گفت: اگر اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد سازوکار لازم برای تعامل با ایران را فراهم کند، شرکت‌های خصوصی ارتباط خود با ایران را ادامه خواهند داد. امیدوارم قبل از تحریم‌ها این سازوکارها فراهم شود. 

حسینی با بیان این که در آغاز تحریم‌های نفتی، ایران با کاهش صادرات مواجه خواهد شد گفت: آمریکا ممکن است در ابتدا برای این که نشان دهد جای نفت ایران در بازار جهانی خالی نیست، از ذخایر استراتژیک خود برداشت کند، اما این استراتژی برای طولانی مدت پاسخگو نخواهد بود.

گفتنی است، دور جدید تحریم های نفتی خصمانه آمریکا علیه ایران از اواسط آبان آغاز خواهد شد. 

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.