پایگاه خبری صنعت نما - 14 متهم فساد 6.6 میلیارد یورویی پتروشیمی به دادگاه آمدند
.
پنجشنبه - ۳۱ مرداد - ۱۳۹۸
ساعت :

14 متهم فساد 6.6 میلیارد یورویی پتروشیمی به دادگاه آمدند

قاضی پرونده متهم فساد در پتروشیمی گفت: اتهام 14 متهم این پرونده مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی و توزیع ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به میزان 6 میلیارد و 656 میلیون یورو است.

به گزارش صنعت نما به نقل از ایرنا، اسدالله مسعودی مقام در شروع جلسه دادگاه گفت: شاید در این پرونده افراد منتسب به سازمان ها و نهادهای دولتی باشند. حضور این متهمان به معنای ارتکاب جرم از سوی سازمان ها نیست.
رئیس دادگاه اضافه کرد: کسانی که مدعی هستند ممکن است با بیان مطالبی در دادگاه مشکلاتی ایجاد شود، از پرداختن به هرگونه حاشیه بپرهیزند و بدانید که ما مجری قانون هستیم نه مجری مساله و اقتضائات شخصی متهمان.
وی افزود: به همین دلیل به این موارد توجه خواهیم کرد و به متهمان تذکر می‌دهم که شخصا یا توسط وکلا مراجعه کنند و از توسل به اشخاص دیگر خودداری کنند.
حسینی، نماینده دادستان با ذکر چند نکته بیان داشت: تحقیقات نسبت به برخی متهمان و برخی اتهامات ایشان تکمیل شده و پرونده در حال حاضر باز است.
وی گفت: در بخش اول، متهمان به عنوان مدیران شرکت از خریداران خارجی مبالغ کلان به نفع خود دریافت می‌کردند و در بخش دوم به بهانه دور زدن تحریم‌ها، شرکت هایی را در خارج از کشور تاسیس می‌کردند و پول آن را اول به حساب خود انتقال می‌دادند.
نماینده دادستان گفت: سوء استفاده متهمان نسبت به مبلغ 6 میلیارد و 656 میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات خارجی، تبیین شده است. به لحاظ حجم 700 صفحه‌ای کیفرخواست، خلاصه آن حدود 120 صفحه است که آن را قرائت می‌کنم.
وی گفت: در این پرونده آقایان رضا حمزه لو فرزند تقی مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی متهم است به اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارز حاصل از صادرات شرکت های تولید کننده محصول، تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ 7 میلیون و 65 هزار یورو و محسن احمدیان فرزند محمد بازنشسته پتروشیمی متهم به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی، خیانت در امانت موضوع شکایت پتروشیمی و گزارش سازمان بازرسی کل کشور هستند.
وی اضافه کرد: همچنین عباس صمیمی فرزند حسین عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایران، متهم به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی به مبلغ فوق، تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ 318 میلیارد و 627 میلیون ریال، خانم مریم.م مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز متهم به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور به شرح فوق و مبلغ مذکور، تحصیل مال از طریق نامشروع هستند.
نماینده دادستان اضافه کرد: سید امین قرشی مشارکت در اخلال کلان به مبلغ 6 میلیارد و 656 میلیون یورو، تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ 318 میلیارد ریال، علیرضا الله یار رحمانی عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی متهم به مشارکت در اخلال کلان اقتصادی و مبلغ فوق و مصطفی تهرانی وفا بازنشسته و عضو هیات مدیره بازرگانی پتروشیمی متهم به مشارکت در اخلال کلان اقتصادی به مبلغ فوق و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ 41 هزار و 100 یورو.
وی ادامه داد: سام متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی، تحصیل مال از طریق نامشروع. خانم معصومه متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع. محمد حسین شیرعلی متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ 8 میلیون دلار و سعید خیری زاده متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع است.
وی افزود: عملکرد 3 متهم به نظرم فراتر از معاونت بوده که در جریان رسیدگی به عنصر مادی رفتار ارتکابی اینها اشاره خواهم داشت.
به گفته وی همچنین ابوالفضل ملکی متهم به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع، سید علیرضا حسینی مدیرعامل شرکت پتروشیمی شانگهای متهم به اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع و محمدعلی متهم به اخلال در نظام اققتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

* نماینده دادستان: شرکت بازرگانی پتروشیمی نقش حق العمل کار یا کارگزار را بازی می‌کرده است
نماینده دادستان در این جلسه گفت: ملاحظه ارقام مطروحه بیانگر این است که مجموع ارزهای صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های محصول و شرکت‌های شاکی برابر با 6 میلیارد و 656 میلیون یورو بوده است.
به گفته وی، شرکت بازرگانی PCC طبق اساسنامه خود تکلیف داشته است که محصولات پتروشیمی متعلق به شرکت ها را در داخل و خارج از کشور بازاریابی و نسبت به فروش محصولات به خریداران خارجی و داخلی اقدام و عوائد حاصل را با هماهنگی شرکت بازرگانی پتروشیمی پرداخت کند.
نماینده دادستان گفت: شرکت بازرگانی پتروشیمی نقش حق العمل کار یا کارگزار را بازی می‌کرده است. مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی موظف بودند اولاً با بالاترین قیمت به فروش برسانند دوماً که پول آن نقداً پرداخت شود.

* کیفرخواست متهمان پتروشیمی ۷۰۰صفحه است
حسینی نماینده دادستان تهران قبل از قرائت کیفرخواست گفت: این کیفرخواست شامل ۷۰۰ صفحه است که خلاصه آن را در ۱۲۰ صفحه قرائت می کنم.
وی افزود: شرکت بازرگانی پتروشیمی در سال ۸۸ با واگذاری ۵۵ درصد از سهام خود از شرکت‌های دولتی خارج شد و به شرکت‌های خصوصی پیوست. البته معاون وزیر نفت با تقدیم نامه ای از مدیران این شرکت اعلام شکایت کرده و گفته شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک شرکت مادر تخصصی بوده و پس از آن متعلق به شرکت صنایع خلیج فارس قرار گرفته و درصد سهام این شرکت به ۳۸ درصد تقلیل یافته است.
حسینی افزود: طبق گزارش های سازمان بازرسی کل کشور تخلفات شرکت بازرگانی پتروشیمی مواردی همچون نقل و انتقال بخشی از وجوه صادرات از طریق شرکت های واسطه ای و همچنین واریز بخشی از بهای محصولات صادراتی با ارز منشاء داخلی است و تسویه دیرهنگام مطالبات از دیگر تخلفات این شرکت است.

* خیانت بزرگ متهمان
نماینده دادستان تهران گفت: به دنبال شمول تحریم شرکت‌های دولتی همه فعالیت ها در خارج از کشور انجام می شد و امکان انتقال ارز به خارج از کشور وجود نداشت. آنچه می‌توانست اقتصاد را در آن برهه نجات دهد، دریافت ارز ناشی از صادرات در حساب های پوششی بود تا دولت امکان پرداخت تعهدات خود را داشته باشد.
حسینی گفت: در این میان فسادی به وجود آمد و ارز منشا خارجی با ارز منشا داخلی مبادله شد. از طرف دیگر متهمان حساب های بانکی شرکت های پتروشیمی را در خارج افشا می کردند تا بتوانند پول ها را به حساب های خود هدایت کنند.
وی افزود: متهمان این پرونده ارزهای صادراتی را به حساب هایی که خود به عنوان ذینفع مطرح بودند انتقال می دادند. این کار خیانتی بزرگ بود که ظرفیت های ارزی را در خارج به حداقل می رساند.

* فروش محصولات بدون رعایت آیین نامه
نماینده دادستان خواستار تعقیب متهمان به استناد مسائلی همچون عدم رعایت مفاد اساسنامه شرکت بازرگانی پتروشیمی و به فروش رساندن یک میلیارد و ۱۳۹ میلیون یورو ارز بدون رعایت آیین نامه و اختیارات مدیران شد.
حسینی افزود: ۳۶ میلیون یورو در دو مرحله یعنی ۷۲ میلیون یورو ارز با منشا خارجی به حسابهایی واریز شده که در اختیار سیستم بانکی کشور قرار نگرفته است.
وی از محسن احمدیان به عنوان یکی از متهمان یاد کرد که علاوه بر امضاء قراردادها بر خلاف مقررات در فروش شرکت بازرگانی پتروشیمی تخلفاتی داشته است.
وی همچنین با استناد به نامه سازمان بازرسی کل کشور گفت: مبلغ ۳۲۲ میلیون یورو به صورت قانونی به داخل کشور منتقل نشده و مبلغ ۲۹۹ میلیارد ریال از حقوق دولتی مورد تضییع قرار گرفته است.
وی غفلت مدیرعامل و مدیر مالی شرکت بازرگانی پتروشیمی را محل تامل دانست و گفت: شرکت خدماتی ایرانسل مبلغ یک میلیارد و 441میلیون ریال از حساب خود نزد بانک ملت برداشت و به شعبه دوبی واریز کرده است.
حسینی گفت: علیرضا دزفولی مدیر ایرانسل درباره ارزهای پتروشیمی گفته که با توجه به مشکلات تحریم مجبور شده طلب خود را از ام تی ان به pcc واریز کند.
نماینده دادستان گفت: البته هیچ توافق یا قرارداد کتبی در باره این تخلفات دیده نشده و احمدیان درباره پورسانت دریافتی بابت صادرات محصولات پتروشیمی از ام تی ان گفته که از هیچ شرکتی پورسانت نگرفته و شیرعلی در این زمینه فعالیت می‌کرده است.

* ۱۰ میلیون یورو پورسانت
نماینده دادستان گفت: احمدیان گفته که ۲ درصد از فروش محصولات پتروشیمی بالغ بر ۱۰ میلیون یورو بوده و شیرعلی باید نیمی از آن را به حسابش واریز می کرده که این کار صورت نگرفته است.
وی افزود: احمدیان گفت که پورسانت دریافتی از ام تی ان فقط ۶ درصد بوده و شاید شیرعلی بیش از ۲ درصد گرفته باشد. البته احمدیان معتقد است این وجوه به حساب شیرعلی در دبی واریز می‌شده و قرار بوده ۵۰درصد را به دو حساب احمدیان در دبی واریز کند.
وی افزود: به عبارت دیگر حدود ۱۲ میلیون دلار به صورت درهم به حساب احمدیان واریز می‌شد که یک میلیون و 200 هزار دلار به صورت نقدی به احمدیان پرداخت شده و شیرعلی باید ۳۵ میلیون دلار گرفته باشد.

* ۴۳میلیارد تومان تفاوت ارز با منشا داخلی و خارجی
نماینده دادستان با ارائه توضیحاتی درباره منشاء داخلی و منشاء خارجی ارز گفت: قبل از شروع موج جدید تحریم ها و به دنبال تحریم ایران از سوی انجمن سوئیفت و بسته شدن سوئیفت، بازرگانان و شرکت های صادرکننده و واردکننده از خدمات ال سی استفاده می کردند.
وی افزود: در آن زمان امکان انتقال ارز به خارج وجود داشت و دارندگان ارز با منشاء خارجی می توانستند پرداخت های خود را از محل حساب های ارزی خود و سیستم بانکی انجام دهند اما امکان انتقال ارز منشاء داخلی از داخل به خارج مقدور نبود و صرفاً در داخل قابل استفاده بود.
وی برآورد تفاوت ارز منشا داخلی و خارجی را بالغ بر ۴۳ میلیارد تومان دانست و گفت: این مبلغ باید نصیب مجتمع های تولید کننده محصول می شد.
حسینی گفت: متهمان در دفاع از خود می گویند که به دلیل تحریم‌ها مجبور بودند شرکتهایی را به نام خود ثبت کنند چون به کسی اعتماد نداشتند اما باید عواید حاصل از تفاوت نرخ را مسترد می کردند اما این گونه نشد.
حسینی گفت: از محل فروش محصولات مبلغ یک میلیون و 65 یورو به حساب شرکت پروتو واریز شده است.
نماینده دادستان تهران گفت: با توجه به دریافت صورت حساب شرکت پروتو فعالیت دیگری غیر از واریز وجوه فوق صورت نگرفته است. شرکت لنکوور انرژی به واریز وجوه ارزی به شرکت بازرگانی پتروشیمی با مبالغ 5 میلیون یورو از طریق انتقال به شرکت PCC دبی یادشده اقدام کرده است.
وی گفت: با توجه به منشا وجه ریالی به حساب های شرکت بازرگانی پتروشیمی تفاوت نرخ ارز یورویی اعلامی از بانک مرکزی و نرخ وجه یورویی دوبی در آینده حتی مورد اعتراض مدیران عامل صورت گرفته و مشاجراتی بین آقای احمدیان برای واریز وجوه نقدی به حساب خود صورت گرفته است که معادل 78 میلیون و 968 هزار یورو بوده است که آقای احمدیان این مبلغ را 17 میلیون و 528 هزار یورو اعلام کرده است.
نماینده دادستان در ادامه اظهار داشت: در این بین نامه هایی موجود است مبنی بر اینکه به آقای احمدیان برای واریز مبالغ یورویی به حساب شرکت های مختلف اخطار داده شده است.
وی افزود: مدیرعامل شرکت ایزه شخصی با تابعیت هندی، شرکت هنری بارتر با مدیریت آقای توماس بوده که طبق مستندات همکاری های حسابی و ارزی با آقای احمدیان داشته اند.
نماینده دادستان اظهار داشت: گردش مالی به کار گرفته شده به منظور تأمین وجوه ارزی از شرکت میتینگ کومار و شرکت لنکوور تطابق عینی داشته است. وجوه ارزی دلاری که از حساب میتینگ کومار به حساب شرکت بازرگانی پتروشیمی دبی واریز شده است از منابع ارزی داخلی به حساب های ایشان واریز شده است که نرخ دلار منشا خارجی به حساب مابه تفاوت نرخ ارز بر منابع مالی شرکت بازرگانی پتروشیمی به مبلغ 60 میلیارد و 42 میلیون 536 هزار و 45 ریال بوده است.
وی ادامه داد: واریزی هایی که شرکت های هایزر بابت محصولات پتروشیمی انجام داده بوده با منشا داخلی بوده و انتفاع افراد ذی‌مدخل به مبلغ 63 میلیون و 66 میلیون و 773 هزار و 45 ریال بوده است.
حسینی افزود: محمد حسین شیرعلی اصل موارد مطرح شده در رابطه با اخذ کمیسیون را قبول داشته ولی درباره اخذ کمیسیون از طرف های خارجی را به طور دقیق اقرار نمی‌کند و می گوید مجموعا 7-8 میلیون دلار دریافت کرده است و بخش زیاد مبالغ را آقای احمدیان دریافت کرده است و بخش بیشتر کار به نام پسرش به نام جواد شیرعلی اعم از اخذ شماره حساب، اعلام شماره حساب و مذاکرات با شرکت های خارجی توسط او انجام شده است.
وی بیان داشت: محسن احمدیان در جلسه بازجویی در خصوص اینکه محمد حسین شیرعلی چه مبلغ دریافت کرده است گفته از سال 84 به مبلغ یک میلیون دلار، هر نفر 3 دلار از شرکت ایزه، هر نفر 3 دلار از شرکت لنکوور و در سال بعد هر نفر 5 دلار و خرید کشتی به مبلغ 9.5 میلیون دلار که متعلق به پسر ایشان است دریافت کرده است.
وی گفت: احمدیان گفته که شیرعلی معتقد به سرمایه گذاری نیست زیرا می گفت با این روش همکاران متوجه کسب و کار ما می‌شوند. آقای شیرعلی به من توصیه می کردند که هرگز در ایران از این پول ها استفاده نشود. زیرا شغل ایشان برای خودشان این بوده که باید فقط هزار متر زمین داشته باشد و فعالیت کند و هیچکس کسب و درآمد وی را متوجه نشود.
وی افزود: شیرعلی در خصوص دریافت کمیسیون ها گفته که نیمی به حساب محمود احمدیان پرداخت می‌شد، همه کارها از طریق بانک انجام می‌گرفت. طبق آخرین اطلاعاتی که پسرم اطلاع داده است مبلغ 7 میلیون دلار انتقال داده شده که 3 میلیون از این مبلغ باید به من داده می‌شد. هر آنچه گرفته می‌شد به پسر احمدیان یعنی محمود احمدیان باید داده می‌شد.
اصول کار همین بوده و اسناد هم همین را مشخص خواهد کرد.احمدیان خودش می‌فهمید چقدر پول داده و چقدر گرفته است، پسر احمدیان با شرکت های مربوطه در تماس بوده و من هرآنچه از لحاظ مالی ادعا کردم با سند و مدرک در اختیارتان می‌گذارم.
شیرعلی هم در خصوص ایرانسل می‌گوید پورسانت این معامله 1 درصد بوده، با پول های دریافتی از شرکت ها کاری انجام نشده است و امیدوارم پسر احمدیان حساب های جواد را لو نداده باشد چرا که پسر احمدیان با فلانی در ارتباط است و اگر به او گفته باشد کار خراب می‌شود.
وی افزود: محسن احمدیان اعتراف کرده که صورتحساب‌های شرکت لنکوور دست کاری شده است و جعل سند به دستور آقای احمدیان توسط خانم بنی مقدم انجام شده است.
نماینده دادستان اظهارداشت: معصومه دُری معاون مدیرعامل شرکت پتروشیمی در دبی بوده که پس از حصول مطالبات شرکت از مشتریان خارجی با هماهنگی ارزهای حاصله را به حساب غیر مرتبط واریز کرده و شرکت های مذکور ارز را با منشا داخلی خریداری کرده و به حساب شرکت پتروشیمی واریز کرده اند.
دری گفته که مبلغ 200 میلیون درهم به حساب شرکت MTN واریز شد که در بانک CBI از سوی مشتری دریافت شده بود، مبالغی هم به میزان حدود 80 میلیون یورو از حساب بانک CBI به شرکت MTN پرداخت کرده ام و همچنین 10.7 میلیون یورو بنا به دستور آقای احمدیان پرداخت شده است.
به گفته وی، این مبالغ ابتدا در ایران دریافت می‌شد و بعد به دستور احمدیان به حساب های خارجی واریز می‌شده است.
نماینده دادستان افزود: وی درباره واریز 200 میلیون درهم به حساب MTN گفته موافق نبودم و احمدیان دستور داد که 200 میلیون درهم در حساب CBI را به حساب شرکت MTN واریز شود.دری درباره نقش اسحاق درباره واریز پول به شرکت MTN گفته میزان دقیق 200 میلیون درهم و 498 میلیون و 638 هزار و 128 یورو ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی برای انتفاع شخصی به حساب شرکت MTN واریز کرده که MTN هم به حساب یک شرکت دیگر در خارج از کشور واریز کرده است.
وی با اشاره به فعالیت های برخی متهمان در توزیع ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی از طریق تاسیس شرکت های دنیز ترکیه، پلیکان، یورونس، یوروتو، هترا تجارت و برخی شرکت های دیگر، نحوه انتقال ارز را از زبان برخی متهمان در کیفرخواست قرائت کرد.
قاضی مسعودی مقام پس از قرائت 75 صفحه کیفرخواست از 120 صفحه توسط نماینده دادستان ادامه قرائت کیفرخواست و تفهیم اتهام به متهمان را به جلسه بعدی در روز شنبه 18 اسفند موکول کرد.
رئیس دادگاه خطاب به متهمان گفت: هر مطلبی را که می خواهید بیان کنید به صورت کتبی اعلام کنید و مطالب شفاهی موثر نخواهد بود. به جای مراجعه به مباحث بی فایده از خود دفاع حقوقی کنید و بدانید هر مطلبی را که با سند اعلام کنید، مورد توجه دادگاه قرار خواهد گرفت.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.