پایگاه خبری صنعت نما - رشد تولید و ظرفیت آلومینیوم و مس در 4 سال گذشته
.
یکشنبه - ۲۸ بهمن - ۱۳۹۷
ساعت :

رشد تولید و ظرفیت آلومینیوم و مس در 4 سال گذشته

مدیر صنایع معدنی ایمیدرو از رشد تولیدات زنجیره مس و آلومینیوم در 4 سال گذشته خبر داد.

محمد آقاجانلو که در آستانه روز صنعت و معدن سخن می گفت تصریح کرد: طی سال های 92 تا 95 تولید کنسانتره مس با 5درصد،‌ شمش آلومینیوم با 12 درصد و پودرآلومینا با 7.5درصد همراه شد.

به گفته وی طی این مدت تولید کنسانتره مس از 3 میلیون و 458هزار تن به 3 میلیون و 631 هزار تن افزایش یافت. همچنین تولید شمش آلومینیوم از یک میلیون و 240هزار تن به یک میلیون و 395هزار تن رسید.

وی افزود‌: در 4 سال اخیر ظرفیت تولید کنسانتره مس با 312هزار و کاتد مس با 200هزار تن افزایش همراه شد. در بخش آلومینیوم نیز ظرفیت تولید شمش این فلز 340هزار تن رشد پیدا کرد.

همچنین تولید کاتد مس نیز در سال 95 به بیش از 193هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، رشد یک درصد یافت.

آقاجانلو درباره برخی از اقدامات شاخص در مدیریت صنایع ایمیدرو گفت: انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید شمش آلومینیوم جنوب به ظرفیت 300 هزارتن، انعقاد قرارداد با شرکت اِن اف اسی برای تکمیل خط تولید شمش آلومینیوم جاجرم به ظرفیت 40 هزارتن، انعقاد قرارداد با شرکت دی ام تی آلمان به منظور تهیه گزارش طرح بوکسیت گینه، فعال سازی مجدد طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی، انجام طراحی بِیسیک طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب آذربایجان شرقی به ظرفیت 200 هزار تن آلومینا، آغاز بهینه سازی خطوط قدیمی خط تولید کارخانه آلومینیوم ایران (ایرالکو) از سال 1394 در دولت یازدهم انجام شده است.

وی درباره عملکرد در بخش مس اظهار داشت: از شروع به کار دولت یازدهم ، طرح هایی که در حوزه فلزات غیر آهنی و سیمان به مرحله تولید رسیده اند شامل دو واحد تغلیظ در استان های آذربایجان شرقی و کرمان به ظرفیت کل310 هزار تن کنسانتره مس با سرمایه گذاری 175 میلیون یورو و 527 میلیارد تومان و افزایش ظرفیت تولید کشور به میزان 33 درصد در این بخش، پالایشگاه مس 200 هزارتنی در استان کرمان با سرمایه گذاری 138 میلیون یورو و 640 میلیارد ریال و افزایش ظرفیت تولید کشور به 450 هزار تن مس کاتدی، معدن مس چهل کوره سیستان و بلوچستان با تولید 7/16 هزارتن کنسانتره مس و سرمایه گذاری طرح 8 میلیون یورو و 2440 میلیارد ریال است .

آقاجانلو همچنین درباره تفاهمات انجام شده با طرف های خارجی اظهار داشت: انعقاد تفاهم نامه با شرکت های مطرح اروپایی برای توسعه صنعت تولید شمش آلومینیوم و صنایع پایین دستی آن در کشور به ارزش بیش از 3 میلیارد دلار، انعقاد تفاهم نامه با شرکت های صاحب تکنولوژی چینی جهت توسعه صنعت تولید پودر آلومینا و شمش آلومینیوم در کشور به ارزش بیش از 4 میلیارد دلار، انعقاد تفاهم نامه با شرکت های صاحب تکنولوژی روسی جهت تولید پودر آلومینا و کک نفتی به ارزش 5/1 میلیارد دلار،‌ انعقاد تفاهم نامه با شرکت نالکو هند جهت مبادله پودر آلومینا و همچنین احداث یک واحد تولید آلومینا در جنوب کشور از جمله اقداماتی است که در بخش خارجی انجام شده است.

وی درباره اهداف و برنامه های سال 96 مدیریت صنایع معدنی گفت: یکی از مهمترین اهداف سال جاری انجام «مطالعات فنی و اقتصادی بانک قبول» برای احداث یک واحد محصولات تخت آلومینیومی به ظرفیت 160 هزار تن است.

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.