پایگاه خبری صنعت نما - ابهام در تخصیص کاغذ دولتی/پول را امروز بده کاغذ را بعدا می‌دهیم
.
سه شنبه - ۲۸ خرداد - ۱۳۹۸
ساعت :

ابهام در تخصیص کاغذ دولتی/پول را امروز بده کاغذ را بعدا می‌دهیم

نحوه ثبت‌نام برای دریافت کاغذ با ارز دولتی در اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران ابهاماتی را برای ناشران ایجاد کرده است.

به گزارش صنعت نما ، مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام از ناشران برای دریافت کاغذ با قیمت دولتی از سوی اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران(آشنا) برخی از ناشران از نحوه این ثبت نام ابراز شکایت و تعجب می‌کنند.

برخی از این ناشران در این زمینه بیان کرده‌اند: سامانه ثبت نام از ناشران اطلاعاتی درباره تمامی کتاب‌های دارای مجوز که برای انتشار نیاز به کاغذ دارند را دریافت می‌کند. تازه اگر شانس بیاوری و مثلا یک پنجم تقاضایت را موافقت کنند برای شما برگه تخصیص صادر می‌شود. در این برگه میزان کاغذ اختصاص یافته به شما درج شده اما شما نمی‌دانی کیفیت آن چیست. مثلا اگر تقاضای کاغذ بالک داده باشیم اعلام نمی‌شود که این کاغذ چه نوع بالکی است. تنها وزن و قطع و میزان تخصیص یافته آن را نوشته‌اند. یعنی شما چیزی را می‌خری که نمی‌دانی چیست و این برای ناشران مساله ساز است چون چاپخانه‌های همه نوع کاغذی را استفاده نمی‌کنند و برخی از انواع کاغذها برای دستگاه‌های آنها مضر است.

اما ناشران به مساله دیگری نیز در این زمینه اشاره دارند که به موضوع تحویل کاغذ بر می‌گردد. به گفته آنها در نامه‌ها ارسالی از سوی این تشکل از ناشران خواسته شده تا مبلغ را طرف ۲۴ ساعت پس از دریافت نامه به حساب واریز کنند اما زمان تحویل کاغذ به آنها و چاپخانه نیز معلوم نیست. به گفته این ناشران تماس آنها در این زمینه به این پاسخ منتهی شده است که هر وقت کاغذ رسید سهمیه شما ارسال می‌شود. این به معنای آن است که ناشران باید پولی را برای دریافت کاغذی که نمی‌دانند چه کیفیتی دارد برای مدتی که مشخص نیست چقدر طول می‌کشد واریز کنند.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که مقامات تصمیم‌گیرنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز برخی از واردکنندگان کاغذ در سیستم تازه تخصیص کاغذ اعلام می‌کنند که هنوز محموله‌های کاغذی که واردات آنها در کارگروه ساماندهی تصویب شده است به کشور وارد نشده است.

در همین زمینه آخرین جدول منتشر شده از سوی کارگروه تامین کاغذ در وزارت ارشاد این موضوع را نشان می‌دهد که تنها ۳۰۲ تن کاغذ چاپ و تحریر با دریافت ارز دولتی تا تاریخ ۲۸ آذر ماه از گمرک ترخیص شده است.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.