پایگاه خبری صنعت نما - در ناکجاآباد مشغول کشف خودت باش!
.
شنبه - ۴ تیر - ۱۴۰۱
ساعت :

در ناکجاآباد مشغول کشف خودت باش!

نشسته بودم و طبق معمول افکارم به هزار سمت و سو می رفت. مسائلی که از یک سال پیش تا همین ده دقیقه قبل هم به آن فکر نمی کردم، ولی در لحظه‌ای به ذهنم می آمد. به این نتیجه رسیدم که من در گذشته حدودا هفت یا هشت سال پیش بهتر از حالا می‌نوشتم، مطالب نسبتا فرم دار تر و روان تر و خواندنی تری می نوشتم.

 * الهام صمدی

به گزارش صنعت نما، باز این فکر به سراغم آمد که در همان گذشته نویسنده های چندانی را نمی شناختم، از سبک ها و پارامترهای مختلف نویسندگی بی خبر بودم و نا آگاه. مثل الان نبودم که با حدودی تحقیق و مطالعه به شناختِ نسبی از سبک نویسنده ها و دردها و افکارشان برسم. در یک آن جمله عباس کیارستمی به ذهنم آمد. در کمال تعجب با آن پیشینه و سابقه درخشانش می گفت: "من اکثر فیلمهای بزرگ جهان را ندیده ام و نمی بینم". به ذهنم آمد که آهان! پس برای همین است که طفلکی فیلمهایش شبیه هیچکس نبود، به صورت غریزی و ناخودآگاه فیلمهایش تحت تاثیر ذهن سیال خودش بود، انگار که از دنیا کنده است و در ده‌کوره ای دور از مثلا جماعت متمدن مشغول کشف و شهود خودش است، در ذهنش تولیدِ سبک می‌کند و خلق می کند و لذت می برد، کما اینکه اگر فیلمهای زیادی را می دید، قطعا تاثیر پذیری می داشت و این چنین سبک ناب و تنها و درجه یکی در سینمای جهان نمی داشت که حالا این همه شاگرد و مرید در پی اش باشند. بله. گاهی مطالعه زیاد و دیدن و شناخت زیاد نویسنده ها و نقاش ها و کارگردانها و شاعرها و نوازنده ها و... به جای کمک به هنرمند دست و پای او را می بندد، نبوغ را قفل می بندد، و به صورت ناخودآگاه تو را رهرو و مرید چندین رهبر می کند که خود در ذهنت از آن بی خبری و بی قصدی که این اتفاق بیفتد. و این گونه است که اتفاق نوعی "خلق" نمی شود و شلم شوربایی را نظاره می کنیم که ده درصدش فلانی است و بیست درصدش بهمانی و سی درصدش بیسار مانی و درصدی هم احتمالا خودت هستی. تقلید ناخودآگاهانه از تقلید خودآگاهانه به نظرم خطرناک تر است و ضرر بیشتری دارد. چون خود متوجه این مورد نیستی و چه بد و صد افسوس که جمعیت زیادی از هنرمندان ما همین گونه اند.

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.