پایگاه خبری صنعت نما - امیرآبادی: ۱۰ درصد سهام سرخابی‌ها به هوادارانشان واگذار می‌شود
.
دوشنبه - ۱۰ بهمن - ۱۴۰۱
ساعت :

امیرآبادی: ۱۰ درصد سهام سرخابی‌ها به هوادارانشان واگذار می‌شود

 

یک عضو ناظر مجلس در هیات واگذاری فعالیت‌ها و بنگاه‌های دولتی به بخش غیر دولتی گفت: در جلسه دو هفته قبل هیات واگذاری افزایش ۱۰ درصدی سرمایه و واگذاری سرخابی ها تصویب شود لذا در مرحله اول ۱۰ درصد سهام آن ها به هواداران واگذار می شود و هفته آینده در بورس بحث افزایش سرمایه مطرح شده و همچنین برای واگذاری به هواداران و مردم از طریق بورس اقدام می شود.

به گزارشصنعت نما به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سید کاظم موسوی نماینده اردبیل در جلسه علنی امروز (سه شنبه) در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱،  پیشنهادی درباره واگذاری ۵۱ درصد سهام باشگاه های ورزشی پرسپولیس و استقلال به هواداران آن ها را مطرح کرد که نمایندگان مجلس به دلیل شروع واگذاری سرخابی ها با آن مخالفت کردند.

موسوی در توضیح پیشنهادش گفت: باید سهام سرخابی ها به هواداران این دو باشگاه واگذار شود. با توجه به اینکه سازمان خصوصی سازی می تواند این دو باشگاه را به یک نفر هم واگذار کند تاکید ما بر این است که ۵۱ درصد سهام سرخابی ها به هواداران باشد تا شاهد تجربه های ناموفق واگذاری های قبلی نباشیم. ناکامی در واگذاری سرخابی ها باعث بروز مشکلاتی می شود.

در این باره محمدباقر قالیباف رییس مجلس توضیح داد: براساس قانون سال ۱۴۰۰ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در  مسیر واگذاری ها در بورس قرار گرفته است.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مخالفت با این پیشنهاد گفت: طلسم واگذاری سرخابی ها شکسته شده است و طبق مصوبه مجلس در بودجه سال ۱۴۰۰ این کار در حال انجام شدن است. البته که متاسفانه دولت قبل اراده ای برای این کار نداشت و می خواست این باشگا ها تحت مالکیت دولت باشد.

وی اضافه کرد: آقای خاندوزی دستور واگذاری این دو باشگاه به سازمان خصوصی سازی داد و در جلسه دو هفته قبل هیات واگذاری افزایش ۱۰ درصدی سرمایه و واگذاری آن را تصویب کرد لذا در مرحله اول ۱۰ درصد سهام آن ها به هواداران واگذار می شود و هفته آینده در بورس بحث افزایش سرمایه مطرح شده و همچنین برای واگذاری به هواداران و مردم از طریق بورس اقدام می شود. ما پیگیر واگذاری هستیم.

محمدحسن آصفری نماینده اراک در موافقت با این پیشنهاد گفت: ۱۳ سال از موضوع واگذاری سرخابی ها می گذرد که هنوز این اتفاق رخ نداده است. این نشان از یک بازی اقتصادی و سیاسی و حتی رانت دارد پس باید تکلیف واگذاری این دو باشگاه روشن شود. دولت اعتبارات زیادی را در اختیار این باشگاه ها می گذارد که انگار فقط ورزش در این دو باشگاه محدود می شود. به طوری که انگار دیگر ورزش ها وجود ندارد.

وی در عین حال گفت که باید ۵۱ درصد سهام سرخابی ها در اختیار عموم و نه صرفا هوارادان آن ها قرار گیرد. بیش از ۴۰ الی ۵۰ میلیون هوادار این دو باشگاه هستند که با واگذاری سهام به مردم می توان جلوی تبعیض، رانت خواری ها با نفوذ افراد صاحب قدرت گرفته شود.

آصفری ادامه داد: مسابقه پرسپولیس و استقلال جنب و جوشی در کل کشور به وجود می آورد و درآمدهای هنگفت بدست می آید اما این درآمدها کجا می رود؟ آیا نباید هواداران و مردم سهمی از این درآمدها داشته باشند؟

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه با اعلام مخالفت دولت با این پیشنهاد گفت: این مجوز واگذاری در قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ به دولت داده شده است؛ از طرف دیگر پیشنهاد شده این سهام به شرکت تعاونی های عام و ۵۱ درصد به کانون هواداران داده شود اما این شرکت ها زیان ده هستند و باید به سرعت پول تزریق کنند اما هواداران مگر چقدر پول می توانند بدهند؟ 

وی ادامه داد: البته امکان اعطای سهام تشویقی وجود دارد اما اگه بار مالی روی دوش هواداران بیندازیم دو باشگاه مضمحل از نظر اقتصادی خواهیم داشت.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.