پایگاه خبری صنعت نما - توسعه بندر چابهار با اتصال راه آهن/ بندر چابهار نیازمند نگاه ویژه در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی
.
چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
ساعت :

توسعه بندر چابهار با اتصال راه آهن/ بندر چابهار نیازمند نگاه ویژه در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی

 

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با سرمایه گذاری عظیم و ظرفیت های مناسب بوجود آمده در بندر چابهار، این بندر می تواند به عنوان مبدا ورود مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز مراکز مصرف و صنایع شرق کشور عمل کند.

*الهام صمدی

به گزارش صنعت نما،  بهروز آقایی افزود: بندر چابهار همچنین می تواند در واردات کالاهای اساسی، نهاده های دامی و مواد اولیه مصرفی و تولیدی کارخانه ها از جمله مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولاد استان های شرقی و مرکزی کشور داشته باشد.

وی تاکید کرد: این بندر همچنین می تواند سبب تسهیل صادرات مواد معدنی و تولیدات صنایع تولیدی و تبدیلی کشور شود. از این رو نیازمند نگاه ویژه دولت در تخصیص سهمیه کالاهای اساسی و نهاده های دامی به میزان ۵۰ درصد، اعطای معافیت ۲۵ درصدی در سود بازرگانی ۵ گروه کالایی پرتکرار، تخفیف  ۲۵ درصدی در تعرفه های صادراتی به مواد معدنی به میزان حداقل ۱۵ درصد به مدت ۳ سال و درکنار آن تکمیل زیرساخت های مواصلاتی به بندر است.

وی با بیان اینکه تکمیل و اتصال راه آهن چابهار – زاهدان – مشهد می تواند مهمترین اولویت دولت در جهت رونق و توسعه بندر چابهار باشد، خاطرنشان کرد: این مساله می تواند در جذب ترافیک به بندر و در نتیجه توسعه بندر و منطقه شرق کشور به ویژه استان محروم سیستان و بلوچستان سهم بسزایی داشته باشد.

آقایی افزود: متصل نبودن بندر به راه آهن سراسری کشور و متناسب نبودن حمل و نقل جاده ای با رشد عملکرد تخلیه و بارگیری و توسعه زیرساخت های بندری از جمله مهمترین موانع و محدودیت ها در مسیر بهره برداری بهتر از بندر به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: اعطای مشوق های گوناگون به کامیون داران و شرکت های حمل و نقلی و رفع یا کاهش عوارض جاده ای می تواند زمینه ساز توسعه حمل و نقل جاده ای باشد. از دیگر محدودیت های عمده پیش روی بندر چابهار می توان به ناهماهنگی دستگاه های نظارتی مختلف و برداشت نادرست از قوانین و مقررات و در نتیجه بروکراسی اداری دست و پاگیر در ترخیص کالاها اشاره کرد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با تأکید بر لزوم مشارکت بخش خصوصی در جهت ارتقای بندر چابهار، گفت: هم اکنون زیرساخت های زیربنایی و تأسیسات بسیار مطلوبی در زون های مختلف بندری برای جذب و کاهش هزینه های سرمایه گذاری انجام شده است تا بتوان با ایجاد فرصت های سرمایه گذاری در زون های مختلف از جمله صنعتی، نفتی و معدنی، زمینه های جذب سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی را فراهم کرد.

وی گفت: تاکنون درخواست های مختلف سرمایه گذاری در زمینه احداث انبار و صنایع به صورت بلندمدت و روش BOT به بندر ارسال شده و به تصویب رسیده است که بسیاری از این طرح ها پیشرفت زیادی داشته و توانسته است زمینه جذب سرمایه گذاران عظیم بخش خصوصی در بندر را فراهم آورد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با ایجاد بستر لازم برای همکاری با بخش خصوصی، همواره این بخش را به عنوان سرمایه گذار زیرساخت ها و روساخت های بندری و مکمل سرمایه گذاری بخش دولتی شناخته است. از جمله ی این فرصت های سرمایه گذاری در بندر می توان به طرح های مهم ترافیک کالا و جذب کشتی به بندر اشاره کرد.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.