پایگاه خبری صنعت نما - یادداشتی بر سریال وضعیت زرد
.
دوشنبه - ۱۰ بهمن - ۱۴۰۱
ساعت :

یادداشتی بر سریال وضعیت زرد

دوران اوج و شکوفایی سریال های طنز سیتکام یا همان کمدی موقعیت در ایران به بازه زمانی اواسط دهه هفتاد تا اواخر دهه هشتاد بازمی‌گردد. دوره ای که علاوه بر سریال های متعدد هفتگی همیشه حداقل یک سریال سیتکام از تلویزیون پخش می شد و اکثر مواقع هم با اقبال خوبی روبرو می شد.

ماه منیر حیدرپور

 

به گزارش صنعت نما، سریال هایی که با تکیه کلام ها و رفتارهای کاراکترهایش فرهنگساز شدند و گاهی حتی دست به واژه سازی زدند. کلماتشان سر زبان ها افتاد. رایج شد و در زبان فارسی ماندگار شد. سال هایی که نسل جدید یا به دنیا نیامده بودند یا کودک بودند و تماشای چنین آثاری را تجربه نکردند. به مرور زمان تا به امروز و به خصوص در دهه اخیر روز به روز از حجم تولیدات تلویزیون کاسته شد و این سریال ها نیز مانند سایر برنامه ها کم کم از جام جهان نما حذف شدند. در سال های اخیر فقط رامبد جوان سریال مردم معمولی را در این ژانر برای شبکه نمایش خانگی ساخت که چندان موفق نبود. حالا پس از سال ها نسیمی خوش از آن روز های تلویزیون وزیده و سریالی از این دست میهمان خانه هایمان شده است.

مجید رستگار کارگردان سریال «وضعیت زرد» که تا کنون بیشتر در مقام تدوین گر در دنیای تصویر فعالیت داشته است چند سالی ست که فیلمسازی می کند و در این عرصه نیز همچون تدوین پرقدرت ظاهر شده و در سریال وضعیت زرد جوانانی مستعد و جویای نام همچون خود را چه جلوی دوربین چه پشت دوربین دور هم جمع کرده است و هوای تازه ای به تلویزیون دمیده. سریال، داستانی هوشمندانه از مسائل روز با محوریت شخصیت سعید را روایت می کند که مشابهت های زیادی با شخصیت و تحصیلات نویسنده دارد. دیگر شخصیت های سریال نیزمانند سعید درست و منطقی و البته با کمی اغراق که لازمه طنز است خلق شده اند و تنها برخورد آنها با هم و تشریح موقعیت هایی ساده، خود به خود ماجراهایی جذاب می آفریند. پرداختن به موضوعاتی همچون تفاوت دیدگاه ها و علاقه مندی های یک دانشمند هسته ای با مردم عادی و ضعف در درک متقابل که نمود آن را در ارتباط سعید با دوستانش و در سطحی نزدیک تر با همسرش می بینیم که البته مورد آخر دوسویه است و به عدم شناخت دو حوزه ی علوم تجربی و انسانی و فراتر از آن به شناخت بعضا ضعیف زنان و مردان از دنیای یکدیگر و حساسیت ها و دغدغه های طرف مقابل تعمیم می یابد و موقعیت های طنزی را می آفریند و تلاش این زوج برای درک و حمایت همدیگر ستودنی ست و از نقاط قوت سریال محسوب می شود. علاوه بر آن دغدغه های هر کدامشان به عنوان متخصصان رشته ی تحصیلی شان در جامعه از جمله دغدغه فرزانه، همسر سعید برای فارسی صحبت کردن مردم و کوشش سعید برای آشنایی مردم با علم فیزیک و درگیری او برای پیدا کردن جایگاه شغلی مناسب رشته اش دیدنی ست و علاقه شدیدش به فیلم آژانس شیشه ای و گاه و بیگاه خود را به جای حاج کاظم گذاشتن و شوخی سریال با آن مشت زدن معروف حاج کاظم، هم موقعیت های خنده داری می سازد هم دربردارنده این پیام است که دانشمندان هسته ای امروز همان مسئولیت حاج کاظم ها را بر عهده دارند.

به بیانی دیگر اگر حاج کاظم دیرتر به دنیا می آمد و هم سن سعید بود به احتمال زیاد دانشمند هسته ای می شد و در جبهه علم و دانش می جنگید. موقعیت های کمیک شخصیت های دیگر نیز موفق از آب درآمده است. از جمله شوخی با روانشناسان و روش هایشان و همچنین تشابه اسمی سامان کزازی با استاد کزازی ادیب. آرش و ماجراهای بازیگریش و مهم ترین سابقه کاریش که نقش کوچکی در سریال  یوسف پیامبر است و تصورات فانتزیش که به شکل همان سریال های تاریخی به نمایش در می آید و وعده های تامین امکانات که صاحب خبرگزاری برای ساخت فیلم به او می دهد و به روش خودش آنها را عملی می کند.

 ماجرا های دایی سعید و خاطرات کاریش و خاطرات کودکی سعید همه محورهایی هستند که باعث خلق لحظات جذابی در سريال شده اند. گرچه سریال وضعیت زرد از آن جهت که داستانش در یک خبرگزاری می گذرد به سریال بدون شرح شباهت دارد اما موقعیت ها و آدم های جدید و متناسب با شرایط زمانه حاضر، وضعیت زرد را از بدون شرح متمایز می کند. شوخی با فیلم آژانس شیشه ای، سریال مردان آنجلس، یوسف پیامبر، شادروان فرج الله سلحشور و دانشمندان هسته ای و.... ضمن حفظ احترام همه موضوعات و اشخاص، تابوشکنی هایی ست که نشان از انعطاف پذیری تلویزیون در مورد این سريال دارد و امید است چنین سیاستی درباره سایر فیلم ها و سریال ها و برنامه های سیما نیز اعمال شود تا تلویزیون باز هم روزهای خوبش را تکرار کند. همچنین پرداختن به موضوعات زرد دنیای مجازی نیز از محورهای قابل توجه  و به روز وضعیت زرد محسوب می شود. نام سریال که به همین موضوعات زرد دنیای مجازی، وضعیت احتیاط و کیک زرد انرژی هسته ای اشاره دارد انتخاب بامسمایی است. گرچه در برخی از خبرگزاری ها ذکر شده بود وضعیت زرد برای شبکه سه آماده می شود اما در نهایت از شبکه دو پخش شد و با توجه به سریال دیگری با نام نوار زرد می توان رکورد سریال هایی با عنوان رنگ زرد را به نام شبکه دو ثبت کرد. پایان وضعیت زرد نیز در راستای کلیت سریال بود و سرانجام سعید به بخشی از اهدافش دست یافت و زحماتش دیده شد.

 به رسم نظرسنجی های تلویزیونی دهه شصت که بینندگان برای هر برنامه ای درخواست داشتند زمان و تعداد قسمت ها افزایش یابند باید گفت سریال هایی از این دست قابلیت این را دارند که با حفظ کیفیت، سال ها ادامه داشته باشند و جزو ثابت و دلپذیر برنامه های سیما باشند. در مجموع وضعیت زرد سرشار از شوخی ها و موقعیت های طنزی است که علاوه بر خلق لحظات خوش، مسائل تامل برانگیزی را مطرح می کند که پس از پایان سریال هم مخاطب را به تفکر وامی دارد. امید است تولید سریال هایی از این دست مقدمه ای باشد بر افزایش محصولات سیما به خصوص در زمینه سریال و تله فیلم تا تلویزیون دوباره روزگار پرشکوهی را آغاز کند و ایرانیان را پای تلویزیون برگرداند.

 

پایان خبر /

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.