صنعت نما - ترانزیت و لجستیک
.
سه شنبه - ۳ مرداد - ۱۳۹۶
ساعت :

صنعت نما - ترانزیت و لجستیک

در طول دو دهه گذشته مفهوم زنجیره تامین، لجستیک و صنعت حمل و نقل به­شكلی فزاينده در حال تحول و تکوین بوده است. به­طور کلی روند ساختاری این فرآیند را می‌توان ، تغيير از باربري­ سنتي جاده­ای، به مفهوم لجستيك ومديريت زنجيره عرضه در اقتصاد کشورهای توسعه­يافته مانند کشورهای اروپای غربی تعريف نمود.

لجستیک کالا ، به فـرآيند مديـريت استـراتژيک جابه جـايي و انبـارش مـواد، قطعـات و محصـول تکميل‌ شـده، که از مبدا، یعنی از تامين‌ کنندگـان، تا داخل سـازمان، شـروع شده، و در انتها، به مصرف‌کننده‌ نهايي مي‌ رسد، گفته می‌شود. به‌ عبارت ديگر، « لجستيک »، شامل مديريت جريان فيزيکي كالا، از تامين‌ کننده‌ ها تا نقاط مصرف (خطوط تولید)، مکان‌ يابي کارخانه‌ ها و انبارها، تعيين سطـوح موجـودي قطعـات، مديـريت مـواد، و سيستم‌ هاي اطلاعاتي است.

قرارداد بین‌المللی فقط خوش‌وبش نیست! باید بداخلاقی‌های سیاسی طرف مقابل توافقنامه‌ها پیش‌بینی شود تا یک شبه با تصمیمات آنی مواجه نشویم.

لغو تحریم‌های بین‌المللی موجب شد تا ایران برای بازپس‌گیری سهم خود در ناوگان حمل و نقل هوایی منطقه خیز بردارد. مذاکره با غول‌های هواپیماساز جهان از یکسو و رفع چالش‌های حقوقی و مالی برای سفارش خرید از سوی دیگر، از جمله اقداماتی است که ایران در این مدت صورت داده تا بتواند ناوگان فرسوده حمل و نقل هوایی کشور را بازسازی و نوسازی کند.

عهدنامه کارنه تیر مخفف کلمه فرانسوی ِ Transport International par la Route و یا Transports Internationaux Routiers است.

در حمل بین وجهی از روش های مختلف حمل و نقل می توان استفاده کرد؛ اما هیچ هماهنگی بین آنها وجود ندارد. فرستنده کالا می تواند به طور جداگانه با یک شرکت باربری و یک شرکت کشتیرانی قراردادهایی را منعقد کند. در این صورت شرکت باربری و شرکت کشتیرانی، فعالیت های خود را با هم هماهنگ نخواهند کرد. این شیوه حمل به حمل ترکیبی چندوجهی معروف است. نکته مهم درباره حمل بین وجهی این است که در آن برای حصول اطمینان از جریان روان و کارای حمل کالاها نوعی هماهنگی بین روش های مختلف حمل وجود دارد.

نزديك به سه دهه است كه بحث مديريت لجستيك و زنجيره تامين مطرح شده است و براساس آمار و ارقام موجود، كشورها و سازمان هايي كه اين دانش را به كار گرفته اند پيشرفت هاي چشمگيري در حوزه هاي مربوطه داشته و سود سرشار و صرفه جويي هاي كلان مالي از بابت به كارگيري اين نگرش نصيبشان شده است.

بنادر خشک یکی از مراکزی است که می‌تواند باعث رشد و بالندگی لجستیک کشور شود و یکی از ارکان و معیارهایی که می‌تواند به قضاوت ما در خصوص محل احداث بنادر خشک کمک کند طرح آمایش سرزمینی کشور است.

درآمد‌های ترانزیتی در کشورهایی که موقعیت مناسبی از نظر وسعت و موقعیت ژئوپولوتیکی دارند، می‌تواند بخش قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد.

معاون دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به موضوعاتی که در خصوص تاثیر متقابل بندر چابهار و گوادر مطرح می‌شود، گفت: متاسفانه بحث توسعه بندر گوادر پاکستان بیش از یک دهه است که نقل محافل سیاسی، اقتصادی، حمل‌و‌نقلی کشور بوده و به نظر می‌رسد تمامی هم ندارد.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري اطلاعات و تحليل آنها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه فارس نیوز عضو شوید.