صنعت نما - ترانزیت و لجستیک
.
چهارشنبه - ۲۹ شهریور - ۱۳۹۶
ساعت :

صنعت نما - ترانزیت و لجستیک

حمل ‌و نقل تورم‌ساز

هنگامی که اقدام به خرید کالایی می‌کنیم، اعم از کالاهای ضروری یا لوکس، لوازم خانه یا لباس، کمتر اتفاق می‌افتد به مسیری فکر کنیم که این کالا طی کرده تا به دست ما برسد، در حالی که همین مسیر می‌تواند در قیمت نهایی جنس تاثیر به‌سزایی داشته باشد‌.

براساس گزارش سال 2017 مجله Logistics Management  درخصوص  «حقوق و دستمزدهای مشاغل لجستیکی در جهان» که بخشی از آن در پنجمین شماره مجله لجستیک (فروردین و اردیبهشت 96) منتشر شد؛ برخی از مهمترین یافته‌های این پیمایش به شرح زیر است:

براساس مطالعات صورت گرفته توسط بانک جهانی، بهبود و ارتقای عملكرد لجستيک بهعنوان یكی از

اهداف مهم توسعه، طی ساليان اخير، مطرح شده است؛ چراکه لجستيک تأثير بسزایی بر فعاليتهای

اقتصادی کشورها دارد. نتایج بررسیهای بانک جهانی طی سالهای 2007 ، 2010 و 2012 حكایت از

این دارد که از ميان کشورهای با درآمد سرانه همسطح، آن کشورهایی که عملكرد لجستيكی بهتری

داشتهاند، از یک درصد رشد بيشتر در توليد ناخالص داخلی ) GDP ( و دو درصد رشد بيشتر در تجارت

برخوردار شده اند. لذا در این تحقيق به بررسی ضرورت ایجاد مراکز و هاب لجستيكی پرداخته شده

است.

جلسه معرفی بندر ترابزون (ALPORT) ترکیه با حضور فعالان بخش حمل و نقل، لجستیک و بازرگانان ایرانی و ترکیه ای در محل فدراسیون حمل و نقل و لجستیک ایران برگزار شد.

در طول دو دهه گذشته مفهوم زنجیره تامین، لجستیک و صنعت حمل و نقل به­شكلی فزاينده در حال تحول و تکوین بوده است. به­طور کلی روند ساختاری این فرآیند را می‌توان ، تغيير از باربري­ سنتي جاده­ای، به مفهوم لجستيك ومديريت زنجيره عرضه در اقتصاد کشورهای توسعه­يافته مانند کشورهای اروپای غربی تعريف نمود.

لجستیک کالا ، به فـرآيند مديـريت استـراتژيک جابه جـايي و انبـارش مـواد، قطعـات و محصـول تکميل‌ شـده، که از مبدا، یعنی از تامين‌ کنندگـان، تا داخل سـازمان، شـروع شده، و در انتها، به مصرف‌کننده‌ نهايي مي‌ رسد، گفته می‌شود. به‌ عبارت ديگر، « لجستيک »، شامل مديريت جريان فيزيکي كالا، از تامين‌ کننده‌ ها تا نقاط مصرف (خطوط تولید)، مکان‌ يابي کارخانه‌ ها و انبارها، تعيين سطـوح موجـودي قطعـات، مديـريت مـواد، و سيستم‌ هاي اطلاعاتي است.

قرارداد بین‌المللی فقط خوش‌وبش نیست! باید بداخلاقی‌های سیاسی طرف مقابل توافقنامه‌ها پیش‌بینی شود تا یک شبه با تصمیمات آنی مواجه نشویم.

لغو تحریم‌های بین‌المللی موجب شد تا ایران برای بازپس‌گیری سهم خود در ناوگان حمل و نقل هوایی منطقه خیز بردارد. مذاکره با غول‌های هواپیماساز جهان از یکسو و رفع چالش‌های حقوقی و مالی برای سفارش خرید از سوی دیگر، از جمله اقداماتی است که ایران در این مدت صورت داده تا بتواند ناوگان فرسوده حمل و نقل هوایی کشور را بازسازی و نوسازی کند.

عهدنامه کارنه تیر مخفف کلمه فرانسوی ِ Transport International par la Route و یا Transports Internationaux Routiers است.

در حمل بین وجهی از روش های مختلف حمل و نقل می توان استفاده کرد؛ اما هیچ هماهنگی بین آنها وجود ندارد. فرستنده کالا می تواند به طور جداگانه با یک شرکت باربری و یک شرکت کشتیرانی قراردادهایی را منعقد کند. در این صورت شرکت باربری و شرکت کشتیرانی، فعالیت های خود را با هم هماهنگ نخواهند کرد. این شیوه حمل به حمل ترکیبی چندوجهی معروف است. نکته مهم درباره حمل بین وجهی این است که در آن برای حصول اطمینان از جریان روان و کارای حمل کالاها نوعی هماهنگی بین روش های مختلف حمل وجود دارد.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري اطلاعات و تحليل آنها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه فارس نیوز عضو شوید.