صنعت نما - ریلی
.
جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۶
ساعت :

صنعت نما - ریلی

دهمین کنگره جهانی راه‌آهن سریع‌السیر UICبه میزبانی راه آهن دولتی ترکیه، سال آینده میلادی در پایتخت این کشور برگزار خواهد شد.

درمجموع هدف‌گذاری‌هایی در برنامه چهارم توسعه صورت گرفته بود که با شروع برنامه ششم توسعه هنوز از آن برنامه‌ها عقب هستیم. به سخن دیگر، قرار بوده سهم حمل بار توسط ریل به 30درصد افزایش یابد و در مقابل حمل زمینی نیز 70درصد باشد. این آمار و ارقام واقعی به این معنی هستند که از آنچه قانون تصویب کرده حدود 50درصد عقب هستیم.

توسعه صنعت و افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی در جابه‌جایی‌های کشور که در چشم‌انداز توسعه ایران بر آن تاکید شده، مسئولیت دشواری بر دوش مسئولان و برنامه‌ریزان این حوزه گذاشته است؛ آن ها باید در عین استفاده از تجربه‌های کشورهای توسعه‌یافته در صنعت ریلی، از تولید داخلی هم حمایت کرده و در زمینه توانمندسازی شرکت‌های داخلی تلاش کنند.

حمل‌و‌نقل ریلی بیشتر در تامین منابع مشکل دارد تا مدیریت؛ بنابراین باید به تامین منابع بخش حمل‌و‌نقل ریلی توجه بیشتر شود. در اکثر کشورها نیز مباحث زیرساختی و سرمایه‌گذاری کلان حمل‌و‌نقل توسط دولت‌ها انجام می‌شود.

صنعت خدمات مالی در کشورهای توسعه‌‌یافته و در حال توسعه، به‌عنوان ستون فقرات اقتصاد شناخته می‌شود و بخش بزرگ و قابل رشدی از اقتصاد توسعه‌گرا را به خود اختصاص داده است.

سرمایه‌گذاری خارجی از جمله روش‌های مالی محبوب بیشتر کشورهای توسعه‌یافته دنیا برای تامین مالی طرح‌های ریلی است و کشورهای چین، هند،‌آمریکا، ‌روسیه و برزیل به ترتیب کشورهای هدف برای جذب سرمایه خارجی در دهه‌های اخیر بوده‌اند.

در شرایط فعلی تامین منابع مالی یک چالش اساسی در بخش حمل و نقل ریلی کشور محسوب می شود. منابع موجود در بخش حمل و نقل ریلی کافی نیست و باید ساز و کارهای مناسب تری را جهت حضور در بخش خصوصی و استفاده از منابع این بخش تدوین شود.

موضوع تامين منابع مالي طرح‌هاي زيربنایي وتوسعه‌اي به طور اعم و بحث تامين منابع مالي به اتكای پروژه «تامين مالي خودگردان» به طور اخص در سال‌هاي اخير موردتوجه دست‌اندركاران و متوليان حمل ونقل ريلي کشور قرار گرفته است. در طرح‌هاي مادر و زيربنایي ريلي اعم از ساخت و توليد ناوگان ريلي و احداث خطوط، حجم کلاني از آورده براي ساخت و راه‌اندازي پروژه مورد نياز است و اين حجم بسيار بالا، جز از طريق اعطاي وام بانکي به صورت تسهيلات، قابل بررسي نيست.

معاون‌برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن از برنامه این شرکت برای افزایش سهم بخش‌خصوصی در بخش تامین ناوگان و سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی خبر داد و گفت: صندوق توسعه ملی برای تشکیل شرکت لیزینگ ریلی اعلام آمادگی کرده‌ است.

‌استفاده‌ از راه آهن به منظور ‌حمل‌ و نقل‌ بار و مسافر در مسافت‌های‌ طولانی با مزایایی همچون ظرفیت‌ انبوه، مصرف‌ انرژی‌ و آلودگی‌ کم، نرخ‌ کرایه‌ پایین‌ و ایمنی بالا‌ نسبت‌ به‌ سایر شقوق حمل‌ و نقل‌، به عنوان یک وسیله ایمن و با صرفه ارتباطی شناخته می شود.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري اطلاعات و تحليل آنها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه فارس نیوز عضو شوید.