خبر هوایی - خبر
.
شنبه - ۴ فروردین - ۱۳۹۷
ساعت :

خبر هوایی - خبر

پس از چند هفته بررسی و پیگیری، کمیته بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری گزارش مقدماتی خود از حادثه سقوط هواپیمای شرکت آسمان را ارائه کرد.

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج گفت که جعبه سیاه تحویل دادستانی می‌شود و نماینده کمیسیون اصل ۹۰ هم بر مراحل بازخوانی آن نظارت می کند.

حادثه تلخ سقوط هواپیمای ATR شرکت آسمان که در روزهای پایانی بهمن‌ماه امسال اتفاق افتاد در کنار ابهام‌هایی که درباره علت سقوط این هواپیما به وجود آورده یک سوال بسیار مهم را نیز مطرح کرده است که‌ آیا هواپیمای ATR که به یکی از ایمن‌ترین هواپیماهای جهان مشهور است نیز امکان سقوط دارد؟

محمدجواد ِآذی جهرمی در اینستاگرام خود تایید کرد که مسافران پرواز تهران-یاسوج از درون هواپیما تماس گرفته‌اند، اما قبل از سقوط

هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج در سمیرم اصفهان سقوط کرد.

با توجه به لغو تعداد زیادی پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) و انسداد برخی آزادراه‌های منتهی به این فرودگاه، رانندگان از مسافران برای مسیر فرودگاه-تهران یک میلیون تومان کرایه درخواست می‌کنند.

روز گذشته سخنگوی وزرات امور خارجه عنوان کرد که آمریکا موظف به تسهیل فروش هواپیماهای غیرنظامی به ایران است.

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرد که وزارت دارایی این کشور را موظف می‌کند جزییات فروش هواپیماهای مسافربری آمریکا به ایران را گزارش کند. این طرح با 252 رأی مثبت و 167 رأی منفی به تصویب رسید.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی انتقاد به اینکه روند اجرای اصل 44 خوب نبوده و بخش دولتی تمایلی برای واگذاری بخشی از کارها به بخش خصوصی از خودشان نداده است، بیان کرد: روی بخش خصوصی حساب باز کنید، نیرو و توان اصلی صنعت هوایی و فضایی کشور بخش خصوصی است.

به گزارش صنعت نما، رحمت الله مهابادی در نشست خبری صبح امروز با اشاره به حواشی که اخیرا از سوی برخی از رسانه‌ها برای قراردادهای خرید هواپیماهای فلایت چک انجام شد برخی از رسانه‌ها ناآگاهانه و به صورت غیرحرفه‌ای به این موضوع پرداختند و شاهد بداخلاقی‌ها و پرداخت‌های غیرمنصفانه به این موضوع بودیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌هاو ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه با توجه به حساسیت بسیار بالا در این زمینه این قراردادها باید در فضای آرام و بدون تنش انجام شود، گفت: قرارداد خرید اولین فلایت چک در دوران تحریم‌ها انجام شد و متاسفانه اسناد محرمانه این قرارداد توسط عده‌ای از واسطه‌گران منتشر شد که آن را یک توطئه می‌دانم.

وی افزود: نگران آن بودیم که با انتشار اسناد محرمانه قرارداد، هواپیمای فلایت چک که یکی از مهمترین تجهیزات برای وارسی و بررسی ایمنی فرودگاه‌ها است را به ایران تحویل ندهند.

مهابادی با بیان اینکه اما قرارداد خرید دومین هواپیمای فلایت چک پس از تحریم‌ها و در قالب مناقصه انجام شد، گفت:‌ در آن زمان می‌توانستیم خرید دومین هواپیمای فلایت چک را در قالب مناقصه تهیه کنیم و طبق قرارداد باید در بازه زمانی هشت تا 12 ماه هواپیمای فلایت چک دوم تحویل داده شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران همچنین با اشاره به توسعه تجهیزات فرودگاهی و ناوبری هوایی در سطح فرودگاه‌های کشور اظهار داشت: در سه سال گذشته در تمام حوزه‌های هوانوردی شاهد تحولات جدی  در زیرساخت‌ها بودیم و به همین دلیل ترافیک هوایی کشورمان افزایش پیدا کرد.

وی افزود: دیگر مانند سال‌های گذشته شاهد قطعی مکرر فرکانس‌ها نیستیم و سامانه‌های کمک ناوبری و تجهیزات بسیار متعددی در سطح فرودگاه‌های کشور نصب شده است.

وی افزود: 15 هزار کیلومتر راه هوایی جدید تنها بخشی از اقدامات ما در حوزه هوانوردی است و در حال حاضر دیگر شاهد مسیرهای دوطرفه در مسیرهای اصلی بین المللی نیستیم و چهار راه موازی این مسیرها را مورد بهره‌برداری قرار داده‌ایم.

مهابادی ادامه داد:‌ تمام این اقدامات ما منجر به افزایش ایمنی پروازها  شده که مورد تقدیر فیکائو قرار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: پیش از این اتحادیه بین المللی فرودگاه‌ها، فرودگاه شهید رجایی مشهد را مورد ارزیابی قرار می‌داد و رتبه بندی می‌شد و به زودی فرودگاه مهرآباد هم مورد ارزیابی اتحادیه بین المللی فرودگاه‌ها قرار می‌گیرد.

مهابادی از بهره‌برداری هزار میلیارد تومان پروژه در سطح فرودگاه‌ها خبر داد و گفت: 125 پروژه توسعه مطالعه‌ای در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به پروژه نصب 250 میلیون دلار تجهیزات فرودگاهی اظهار داشت: بخش هوانوردی کشورمان از زمانی که لانه جاسوسی تسخیر شد مشمول تحریم‌ها قرار گرفت و نوسازی حوزه ناوبری هوایی بسیار سخت بوده است.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین امکانات در فرودگاه‌ها توانایی برقراری ارتباطات کلامی بین خلبان و واحدهای مختلف در فرودگاه است که سال‌های قبل از برجام این حوزه دچار بیشترین آسیب شده بود که خوشبختانه در حال حاضر توانسته‌ایم سامانه‌های به روز و متعدد را در این حوزه وارد فرودگاه‌ها کنیم.

وی با بیان اینکه به زودی سیستم سوئیچینگ مهرآباد که دچار مشکل جدی شده بود به زودی نصب می‌شود، گفت: پیش از این شاهد قطعی خدمات راداری متواتر حتی تا 45 روز هم بوده‌ایم که خوشبختانه این مشکلات مرتفع شده است.

مهابادی با بیان اینکه در حال حاضر مهم‌ترین اقدامات ما  در افزایش تجهیزات فرودگاهی ورود سامانه‌های نویگیشن است که در حال نوسازی این سامانه‌ها هستیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه مهم‌ترین مانع برای نوسازی این تجهیزات، منابع مالی بوده است، گفت: در تلاش هستیم از طریق فاینانس و مذاکرات با کشورهای خارجی این موانع را برطرف سازیم.

 

*پویا مهرابی

 

پایان خبر/

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري اطلاعات و تحليل آنها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه فارس نیوز عضو شوید.