پایگاه خبری صنعت نما - کرونا هست، ما هم باشیم!
.
چهارشنبه - ۱۳ مرداد - ۱۴۰۰
ساعت :

کرونا هست، ما هم باشیم!

همین که نوک انگشتم اتفاقی دستگیره کنار صندلی در اتوبوس شهری می‌خورد، همه جور باکتری و ویروس، با شکل‌های عجیب، از ازدحام تفکرم می‌گذرد. بی‌درنگ دست دیگرم در اسلحه‌دان رفته و محلول ضدعفونی جیبی را بیرون می‌کشد؛ و بعد صدای پیف پیف اسپری است که همه نگاه‌ها را نه از روی تعجب، بل از سر عادت، به سوی من جلب می‌کند.

*علی خوشنام

این شرح‌حال بسیاری از ما، پس از گذشت سه ماه از شیوع جهانی ویروس کرونای جدید است، که به انحای مختلف در موقعیت‌های مشابه رخ می‌دهد.

اغلب ما این روزها، فارغ از یادآوری ویروس کرونا و تلنگرهای حاصل از احتمال ابتلا به آن، عادت کرده‌ایم کنترل دست و بدن خود را در هنگام لمس وسایل و هر آنچه اطرافم ماست، داشته باشم. حالا دیگر همه، کرونا و راه‌های جلوگیری از  آن را می‌شناسیم و ترس همگانی‌ از ابتلای جمعی به آن که در روزهای نخست بسیار دیده می‌شد، اکنون به  «مراقب باشید» و «رعایت کنید» و بعضا وسواسی‌های بی‌مورد تقلیل پیدا کرده است.

 بسیاری از ما به نحوی خود را با این فرایند که در گستره وفق‌پذیری قابل معناست، هماهنگ کرده‌ایم و آن را به عنوان خط‌مشی‌ای برای دست‌کم چند سال آینده پذیرفته‌ایم. اینکه تا مدت مدیدی در معیت آن خواهیم بود، پس لاجرم بهترین کار ممکن انطباق خود با شرایط جدید است.

باید  دنیای کرونایی را پذیرفت، و به جای نفی این مرحله مهم از تاریخ بشر، به کارآمدی فعل و انفعالات بشری در مواجهه با این مرحله از زندگی انسان اندیشید.

 

?ادامه می‌دهیم اما.....

 

 چند ماه از قرنطینه گاه به گاه دولت ها و تشکل‌های گوناگون می‌گذرد. در ایران هم اگر چه قرنطینه و تاکید بر ضرورت اجرای همگانی آن، با اما و اگرهایی همراه بود و حواشی برجسته‌ای به دنبال داشت، دشواریِ گذر ایام و موانع کسب و کارها، از همان نوعی بود که در نقطه دیگری از جهان رخ می‌نمود.

قاطبه مشاغل معاق مانده و در انتظار کشف دارو- درمان کرونا، کارکنان خود را خانه نشین کرده بودند. اما گذر سه ماهه از روزهای آغازین همه‌گیری کرونا و حرف و حدیث‌های مبنی بر احتمال بالای تداوم این روند، چاره‌ای جز انطباق با شرایط و از سرگیری کسب‌و‌کارها، با رعایت نکات ایمنی و ضرورت رعایت فواصل اجتماعی باقی نمی‌گذارد. از آنجایی که قرنطینه اجباری برای مدت طولانی دست‌کم در کشور ما که با معضلات چشمگیر اقتصادی و موانع ناشی از تحریم‌ها درگیر است، چندان موجه نمی‌نماید، باید پذیرفت راهی جز همزیستی با کرونا و از سرگیری فعالیت‌های تجاری_ منوط به رعایت نکات ایمنی و ملاحظات بهداشتی از جمله فواصل اجتماعی و استفاده از ماسک و..._ پیش رو نداریم. پس ادامه می دهیم اما با احتیاط. به بیان دیگر، اگر چندماه پیش شکست کرونا را از طریق اجرای بی قید و شرط قرنطینه همگانی امکانپذیر می دانستیم، اکنون باید تعبیرِ «احیای فعالیت‌های اقتصادی با رعایت جدی نکات ایمنی» را برای شکست کرونا به کار بریم.

شکست کرونا همزیستی با آن، تا زمان کشف واکسن یا درمان مناسب است.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.