پایگاه خبری صنعت نما - کمبود حاد سِرُم نداریم / سرعت واردات بیشتر شد
.
چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
ساعت :

کمبود حاد سِرُم نداریم / سرعت واردات بیشتر شد

 

 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پاسخ به اظهاراتی درباره کمبود سرم در کشور، با بیان اینکه کمبود حاد و مدیریت‌نشده‌ای در زمینه سرم نداریم، درباره وضعیت ذخایر سرم در کشور توضیح داد.

به گزارش صنعت نما، دکتر حسین شمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ذخایر سرم در کشور، گفت: به طور عادی میانگین مصرف‌ سرم در کشور زیر ۱۰ میلیون واحد در ماه است و در پیک‌های مصرف به ۱۱ الی ۱۲ میلیون واحد در ماه می‌رسد. بر این اساس امسال برای تامین ۱۴ میلیون واحد سرم در ماه برنامه‌ریزی کردیم که شرکت‌های تولیدی دارند این میزان را تولید می‌کنند. در عین حال از قبل برای واردات هم مجوز داده بودیم که محموله‌ها در حال واردات است و آن‌ها را توزیع می‌کنیم.  

وی افزود: تقریبا تا پایان شهریور ماه بیش از ۱۵ میلیون واحد سرم توزیع می‌کنیم که به این معناست که تقریبا ۴۰ تا ۵۰ درصد بیش از میزان معمول سرم را تامین کرده‌ایم.

اولویت‌های توزیع سرم

شمالی درباره اظهاراتی مبنی بر سهمیه‌بندی سرم نیز گفت: در این زمینه برنامه توزیع استانی نزدیم، اما خود دانشگاه‌های علوم پزشکی مکلفند که سرم را بر اساس اولویت‌ها توزیع کنند که اولویت‌ها با مراکز بستری و بیمارستان‌ها است و سپس بخش خصوصی. بنابراین در حال حاضر عمدتا سرم به بیمارستان‌ها داده می‌شود و طبیعتا سهمیه‌ای که به بخش خصوصی داده می‌شود، کمتر است. با این حال این شرایط به صورت پایدار نخواهد بود و در روزها و هفته‌ای آتی ان‌شاءالله این محدودیت هم مرتفع می‌شود.

کمبود حاد سرم نداریم

وی با بیان اینکه از لحاظ کمبود سرم، کمبود حاد و مدیریت‌نشده‌ای نداریم، اظهار کرد: به طوری که مراکز اصلی درمانی در سراسر کشور سرم دارند و هرجایی هم که اعلام کمبود می‌شود، ما بلافاصله یک محموله برایشان ارسال می‌کنیم. از جنبه تامین سرم هیچ وقفه‌ای نداریم و داریم تامین می‌کنیم، اما مقداری میزان مصرف‌مان بیش از حد انتظار بوده که این هم مقطعی است و ان‌شاءالله مشکلی ایجاد نمی‌کند و رفع می‌شود.

شرکت‌های داخلی سه شیفته کار می‌کنند

شمالی درباره وضعیت تامین مواد اولیه در تولید داخلی سرم نیز گفت: در زمینه تولید داخلی سرم و تامین مواد اولیه آن‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد و شرکت‌ها دارند به صورت سه شیفت و با تمام ظرفیت‌شان تولید را پیش می‌برند.

مجوزی برای ارسال سرم به عراق ندادیم

وی درباره برخی اخبار مبنی بر ارسال محموله‌های سرم تولید داخل به کشور عراق در ایام اربعین، گفت: ما برای ارسال هیچ سرمی به عراق، مجوز ندادیم. در مجموع چند مورد از موکب‌هایی که در آن طرف مرز قرار بود به زائران ایرانی خدمات ارائه دهند، مجموعا کمتر از ۱۵۰۰۰ عدد سرم با خودشان بردند که در مقابل مصرف یک ماه که ۱۵ میلیون عدد است تقریبا صفر و ناچیز است. سرم‌هایی هم که در کشور عراق استفاده می‌شوند، خود کشور عراق تدارک دیده و بخشی از آن هم از سمت ترکیه به عراق رفته است.

شمالی درباره برنامه سازمان غذا و و دارو برای تامین بیشتر سرم، گفت: برای تامین بیشتر سرم از چند ماه قبل اجازه واردات را دادیم و در حال حاضر سرعت واردات را بیشتر کردیم و مجوزهای بیشتری برای واردات سرم دادیم که دارد وارد می‌شود و توزیع می‌کنیم تا خلاءهای احتمالی را جبران کنیم.

 

پایان خبر /

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.