پایگاه خبری صنعت نما - کاهش معاملات و افزایش قیمت مسکن در فروردین ۹۹
.
دوشنبه - ۳ آذر - ۱۳۹۹
ساعت :

کاهش معاملات و افزایش قیمت مسکن در فروردین ۹۹

گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن شهر تهران حاکی از کاهش قابل توجه میزان معاملات در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته است که تاثیر بیماری کووید-۱۹ بر بازار مسکن را کاملا آشکار می‌کند و این در حالی است که قیمت‌ها رشد داشته است.

*پویا مهرابی

به گزارش صنعت نما، براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین‌ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی این شهر به ۱۲۰۰ واحد رسیده که نسبت به ماه گذشته حدود ۸۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷ درصد کاهش داشته است. به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌ها در تهران در این ماه تأثیر جدی بر تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین ماه داشته است. 

در ماه مورد گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان که نسبت به فروردین‌ماه سال گذشته افزایش ۳۵.۷ درصدی داشته است. در این ماه همچنین از مجموع ۱۲۴۳ واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۱.۵ درصد بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین منطقه پنج در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران با سهم ۱۵.۵ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های ملکی شهر تهران نسبت به ماه گذشته ۲.۱ درصد کاهش داشته است.

این گزارش نشان می‌دهد که بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در فروردین‌ماه سال جاری معادل ۳۱ میلیون و۳۲۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن هفت میلیون و ۴۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است که این ارقام نسبت به فروردین ماه سال گذشته به ترتیب ۲۹ و ۵۱.۸ درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش بیشترین سهم واحدهای مسکونی معامله شده مربوط به واحدهای با قیمت هر مترمربع ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان بوده که حدود ۱۰ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند و از سوی دیگر واحدهای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع نیز بیشترین طرفدار را در بین معامله‌کنندگان مسکن در فروردین‌ماه سال جاری داشته‌اند.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در فروردین‌ماه سال جاری نشان دهنده رشد ۲۸.۷ و ۳۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.