پایگاه خبری صنعت نما - شمخانی: مردم عراق برای تامین امنیت خود نیازی به حضور بیگانگان ندارند
.
سه شنبه - ۱۲ فروردین - ۱۳۹۹
ساعت :

شمخانی: مردم عراق برای تامین امنیت خود نیازی به حضور بیگانگان ندارند

دریابان شمخانی در ادامه سفر خود به عراق با رییس جمهور عراق دیدار و گفت‌و گو کرد.

به گزارش صنعت نما به نقل از ایسنا، دریابان علی شمخانی در دیدار با برهم صالح رئیس جمهور عراق با تاکید بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران که همان حمایت مستمر از حاکمیت، استقلال و اراده مردم عراق است، گفت: ساختار سیاسی عراق بسیار مترقی و مستحکم است و می تواند بر نوسانات سیاسی و اجتماعی اخیر فائق شود.
 شمخانی افزود: ملت هوشمند و با فرهنگ عراق که با مجاهدت کم نظیر، فتنه تروریسم تکفیری را به شکست و زبونی کشاندند، مصالح و منافع خود را به خوبی تشخیص می دهند و نیازی به حضور و اعمال نظر بیگانگان ندارند.
وی اظهارامیدواری کرد که با مشارکت و سعه صدر مجموعه گروه‌های سیاسی و جناح‌های قومی و مذهبی هرچه سریعتر دولت برآمده از خواست و اراده مردم عراق اداره امور کشور بر عهده بگیرد.
 دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:رهبران عالی دو کشور بر توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو جانبه تاکید دارند و مساعی رییس جمهور محترم عراق برای تحقق این مهم بسیار تاثیر گذار بوده است .


                                                                                                                    عراق کشوری مستقل با حاکمیتی مقتدر است


 برهم صالح رییس جمهور عراق نیز در این دیدار با تاکید بر مطالبات به حق مردم عراق در اعتراضات اخیر این کشور گفت: مردم عراق در اعتراضات اخیر مطالباتی داشتند از جمله کمبود خدمات و مقابله با گسترش فساد، لذا اصلاحات امری ضروری است و باید دولت را برای تحقق مطالبات مردم تقویت کرد و چالش‌های کنونی را به فرصت تبدیل کرد.
رییس جمهور عراق در خصوص نحوه انتخاب نخست وزیر این کشور گفت:انتخاب نخست وزیر جدید بر عهده بیت شیعی است که باید حمایت اکراد و اهل سنت را نیز به دنبال داشته باشد.باید در معرفی نخست وزیر جدید و تشکیل حکومت و بازگرداندن ثبات به عراق تسریع نمود و تنها راه عبور از بحران کنونی کشور، وحدت ملی در عراق است.
برهم صالح گفت: شهادت سردار سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس ضربه سنگینی به محور مقاومت بود، ونباید این رخداد تلخ روند مبارزه مداوم با دشمنان مقاومت را متوقف کند.در راه سخت مبارزه با تروریسم، ایران همواره یار و همراه دولت و ملت عراق بوده است و ما قدردان دولت و ملت ایران هستیم.
رییس جمهور عراق با یادآوری این که خطر بازگشت مجدد داعش جدی است، گفت: باید همکاری‌های مستمر دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در مبارزه با تروریسم وافراط گرایی گسترش یابد.

وی افزود:عمق روابط تاریخی و منافع دو کشور مسیر پیش رو برای رسیدن به نقطه مطلوب را فراهم کرده است.حکومت‌ها تغییر می‌یابند اما ملت‌ها و کشورها باقی هستند لذا روابط بین دو ملت ایران و عراق پایدار، همیشگی و رو به رشد و پیشرفت است.
 برهم صالح درپیان این دیدار با اشاره به پیاده روی اربعین گفت: حماسه اربعین حسینی و زیارت بیش از سه میلیون ایرانی و استقبال و پذیرایی مردم عراق از آنها نمایش اتحاد و برادری دو ملت و حاکی از پیوند عمیق دو کشور است که توطئه بدخواهان را بی‌تاثیر می‌کند.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.