پایگاه خبری صنعت نما - تغییر شیوه‌های جمع‌آوری زباله نیازمند مشارکت مردم و ایجاد زیرساخت‌های شهری است
.
یکشنبه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۹
ساعت :

تغییر شیوه‌های جمع‌آوری زباله نیازمند مشارکت مردم و ایجاد زیرساخت‌های شهری است

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، مشارکت مردم، فرهنگسازی درست و ایجاد زیرساخت در شهرداری را سه موضوع مهم در فرایند مدرن شدن شیوه جمع‌آوری پسماند عنوان کرد.

*سارا مهرابی

به گزارش صنعت نما، صدرالدین علیپور با بیان اینکه نمی ‌توانیم روش‌های جدید مدیریت پسماند را جدا و خارج از تجربیاتی که در کشورهای موفق صورت گرفته، انجام دهیم، اظهار کرد: آنچه که مسلم است در حوزه مدیریت پسماند تلاش باید از مبدا صورت گیرد؛ درواقع  فاز فرهنگی و همراه کردن و مشارکت مردم که از مبدا زباله‌های خشک و تر را جدا کنند، در این پروسه بسیار مهم است.

به گفته وی؛ همزمان با فرهنگ‌سازی باید در شهرداری زیرساختی ایجاد شود تا در صورت تفکیک از مبدا بتوان به همان شکل هم پسماند را تحویل گرفت. درواقع اینگونه نباشد که شهروند تفکیک را در مبدا انجام دهد و ما امکان جدا تحویل گرفتن و جدا حمل کردن آن را نداشته باشیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند به نتیجه رسیدن اقدامات برای مدرن شدن جمع آوری پسماند را در گرو طی فرایندی گام به گام عنوان کرد و افزود: در گام نخست باید برای ساختمان‌های اداری، مجمتع‌های مسکونی، شهرک‌ها و مراکز تجاری فرایندی تعریف کنیم که مخازن تفکیکی را داخل آن‌ها قرار دهیم تا همان جا قسمت عمده‌ای از تفکیک‌ها انجام شود.

علیپور با بیان اینکه به تدریج باید تعداد مخازن زباله کنونی را کاهش دهیم، گفت: یعنی به ازای سیستم‌های تفکیکی در مکان‌های پرتجمع، شهرک‌ها و واحدهای مسکونی با تراکم بالا مخازن کنونی زباله جمع آوری شود و در گام‌های بعدی این را نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه اقدامات شهرداری، ابتدا باید مواد بازیافتی که شامل کاغذ، شیشه و پلاستیک می‌شود را به طور مستقیم وارد چرخه بازیافت کنیم. از طرف دیگر درباره پسماند تر هم با شیوه مدرن‌تر، جمع آوری جداگانه و حمل و نقل درست به شیوه کمپست و تبدیل شدن به خاک عمل کنیم.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، اگر این روند را درست انجام دهیم در این صورت به موضوعات محیط زیستی هم توجه کرده‌ایم؛ به این معنی که در سطح شهر از پراکنده شدن پسماند به خصوص پسماند تر و عوارض آن جلوگیری می‌شود و از نظر اقتصادی هم به سیستم دفع و دفن و کاهش هزینه‌های شهر کمک زیادی می‌شود. 

وی این فرایند را یک روش منطقی و معقول که در کشورهای موفق از آن استفاده می‌شود، دانست و گفت: برای اینکه به این هدف برسیم آیتم‌های متعددی مانند مشارکت مردم، فرهنگ سازی درست و ایجاد زیرساخت در شهرداری بسیار مهم است.

بنابر اعلام شهرنوشت، علیپور ادامه داد: حتی یک گام جلوتر هم در نظام مصرف می‌توانیم درست مصرف کنیم. در واقع هدر رفتمان کمتر باشد و در سیستم بسته‌بندی و فروشگاه‌ها جایگزینی برای کمتر استفاده کردن مردم از نایلون و پلاستیک در نظر گرفته شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گفت: با عزمی که شهرداری و به خصوص شهردار تهران و شورای شهر به عنوان یکی از اولویت‌ها در بحث مدیریت پسماند دارند، شاید بتوانیم این تغییر الگو را آغاز کنیم و به پیشرفت‌هایی برسیم.  

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.