پایگاه خبری صنعت نما - دبه سايپايي
.
جمعه - ۱۵ فروردین - ۱۳۹۹
ساعت :

دبه سايپايي

طرح نوسازي کامیون‌های فرسوده که در سال 1395 آغاز شد، ماه‌ها است به بن‌بست رسيده است و متولي طرح شركت سايپاديزل ادعا می‌کند با نوسانات ارزي و گران شدن دلار و اعمال تحریم‌ها نتوانسته به تعهداتش عمل كند؛ اين در حالي است كه جمعيت افرادي كه در طرح نوسازي کامیون‌ها ثبت‌نام کرده‌اند حدود 4000 نفر اعلام شده است. چند نفر از شاکیان و رانندگان کامیون در تماس با دفتر ترابران، مشكلات خود در اين خصوص را با ما در ميان گذاشتند. آنها مي‌گويند دو سال است به بهانه تحریم کامیون خود را دریافت نکرده‌ام اما همان ماشین در بازار آزاد با قیمت روز فروخته می‌شود!

*پویا مهرابی

در نامه‌اي كه اواخر سال گذشته جمعی از شاكيان طرح «كليد به كليد» شركت سايپاديزل به مقامات مسئول نوشته‌اند آمده است:« ما جمعی از رانندگان حمل‌ونقل عمومی سنگین در طرح نوسازی ناوگان فرسوده، کامیون خود راه در این طرح که سال ۹۵ فراخوان داده شد اسقاط کردیم و در شرکت سایپادیزل ثبت‌نام و مبلغ واریزی پیشنهادی شرکت را تقدیم کردیم، اما شرکت با وجود ثبت سفارش کامیون‌های ما در همان سال و وارد کردن آنها، پس از گذشت دو سال از ثبت‌نام و گذشت یکسال از تاریخ تحویل با وجود موجود بودن کامیون‌های وارد شده این شرکت به علت بالا بودن قیمت آن در بازار آزاد آنها را به صورت سبدی و کارتکس به دلالان این بازار عرضه کرده و از تحویل کامیون‌های ما سر باز می‌زند و با توجه به تجمع‌ها و اعتراض‌های مکرر ما فقط وعده‌هاي مسئولان این شرکت مواجه می‌شویم.» حالا بعد از هشت ماه از ارسال اين نامه، برپايي تجمعات متعدد و طرح شكايات مختلف در مراجع گوناگون و بلاتكليف ماندن شاكيان، پاي گفت‌وگو با چند نفر از این رانندگان نشستیم.

مهراب کریم‌زاده یکی از رانندگان ثبت‌نام کننده این طرح به خبرنگار ترابران گفت: «در تاریخ‌های 16 و 17 آذر ماه سال 1395 بود که سایپادیزل، طرح ملی نوسازی ناوگان کامیون‌های فرسوده را اعلام کرد. در نتیجه بسیاری از کامیونداران از جمله من در این طرح ثبت‌نام کردیم. البته شرکت‌های دیگری از جمله ماموت دیزل نیز در اين طرح مشاركت داشتند تا با این کار آلودگی هوا و مصرف سوخت کاهش پیدا کند، اما من به دليل آن كه متقاضي خريد ولوو بودن به سراغ سايپاديزل رفتم. آنها اعلام کرد اگر می‌خواهید در این طرح ملی ثبت‌نام کنید باید یک ماشین فرسوده خود را از رده خارج و اسقاط کنید، سپس سند و مدارک آن را بیاورید و ماشین را ثبت‌نام کنید تا برای دریافت وام 9 درصد به بانک معرفی شوید.»

کریم‌زاده افزود: «در نتیجه تصمیم گرفتم براي دريافت کشنده ولوو FH500 ثبت‌نام کنم، البته جمعا سه محصول با قیمت‌های مشخص برای فروش موجود بود. در زمان ثبت‌نام 80 میلیون از ما گرفتند و قرار بود در زمان ارسال دعوت‌نامه، 72 میلیون دیگر بپردازیم و سپس بعد از اسقاط یک کامیون با ارسال مدارک آن، به بانك معرفی شويم تا وام 9 درصد بانکی را دریافت و به شرکت سایپادیزل بپردازیم و بازپرداخت اقساط وام بانکی را داشته باشیم. در آن زمان قیمت کارخانه از بازار آزاد که حدود 440 میلیون تومان بود گران‌تر بود اما با وام 9 درصد تشویق شدیم که در طرح ثبت‌نام کنیم و به عبارت بهتر؛ گول خوردیم. به هر حال دعوت‌نامه من به بانک را نفرستادند و ما را پشت در تحویل خودرو نگه داشتند. کم‌کم رکود آن دوران خودروسازان تمام و بازار فروش داغ شد و قیمت‌ها افزایش یافت و در دوره‌ای حتی تا دو میلیارد و صد میلیون تومان هم افزایش یافت و الان قیمت روی یک میلیارد 650 میلیون تومان متوقف شده است.»

این راننده کامیون افزود: «جالب است بعد از سه سال از ثبت‌نام به ما می‌گویند 80 میلیون پول داده‌اید و الان ماشین دو میلیاردی از سایپادیزل می‌خواهید؛ اصلا ما ماشین نداریم که به شما تحویل بدهیم. الان من و امثال من به وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، وزارت اطلاعات، نهاد ریاست جمهوری و بیت رهبری رفته‌ایم تا بتوانیم حقمان را بگیریم. کسانی که شکایت کرده‌اند حدود 150 تا 160 نفر هستند البته سایپادیزل می‌گوید کل ثبت‌نامی‌های آن زمان هزار و 717 نفر بوده‌اند.»

این فعال حمل‌ونقل کشور در این خصوص افزود: «این طرح به اسم راننده و نوسازی ناوگان عمومی انجام شد، اما الان به کام دلالان شده است. ما ثبت‌نام کنندگان سال 1395 به فراموشی سپرده شدیم، در حالي كه کسانی هستند که دو سال بعد از ما ثبت‌نام کردند و ماشین‌های خود را تحویل گرفتند و همه آنها را در بازار آزاد فروختند. به عنوان مثال خانمی هست که بعد از ما براي 9 یا ده دستگاه کامیون ثبت‌نام کرد و آنها را تحویل گرفت. تمام مدارکش هم موجود است و در اختیارتان قرار می‌دهيم. بعد از اینکه کم‌کم بازار خودرو در کشور داغ شد، در مرحله اول بعضی افراد بودند که برای اینکه بتوانند کامیون‌ها را زودتر تحویل بگیرند و نوبت‌هایشان را جابه‌جا کنند، ابتدا پنج میلیون تومان، سپس ده میلیون، در مرحله بعد پنجاه میلیون و حتی برخی حاضر شدند تا صد میلیون پول به برخی افراد بانفوذ بپردازند و نوبت‌های خود را جابه‌جا کنند.»

او مي‌گويد: «ما شاکیان پرونده چندین پارکینگ اختفای کامیون‌ها را پيدا كرديم و همراه با مدرک، عکس‌های هلی‌شات و فیلم‌برداری‌های انجام شده، به دادستان استان تهران و از سرکلانتر غرب تهران تحویل دادیم. 18 دستگاه کامیون را با حکم تعزیرات تهران توقیف فیزیکی و با تریلی به پارکینگ انبار تملیکی منتقل کردیم. طبق حکم دادگاه باید سند این کامیون‌ها را به اسم ما بزنند اما سایپادیزل از انجام این حکم سر باز می‌زند و متاسفانه با آنها برخورد قاطع نمی‌شود.»

کریم‌زاده ادامه داد: «ما توانسته‌ایم حکم‌های لازم‌الاجرا و قطعی بگیریم اما سایپادیزل جلو فرآیند کار ما و تعزیرات را گرفته است. برخی از حکم‌هایی که باید ده‌روزه منجر به توقیف اموال مي‌شد، شش ماه است که در اجرای احکام خاک می‌خورد. در نتیجه از تعزیرات هم شکایت کردیم. الان این قدر پیگیری کردم که دیگر در تعزیرات و اجرای احکام هم بسیاری از ما را راه نمی‌دهند.»

کریم‌زاده گفت: «همچنین 400 دستگاه قطعه کامیون ولوو به‌صورت CKD در اسکله بندر شهید رجایی قرار دارد که با پیگیری‌های ما و حکم تعزیرات، گمرک آنها را ترخیص نکرد. البته بخشی از عدم ترخیص مربوط به بدهی سایپادیزل به بانک‌ها نیز بود؛ اما به‌تازگی گمرک شروع به ترخیص آن قطعات کرده است. همچنین موفق شده‌ایم برخی از حساب‌های بانکی و برخی خط‌های تلفن شرکت سایپادیزل را مسدود کنیم. همچنین پلیس راهور توقیف پلاک هم زده است. حکم جلب مدیرعامل قبلی سایپادیزل را هم داریم که تا ما حکم گرفتیم، تغيير كرد.»

این راننده کامیون افزود: «برای اینکه بتوانند جلو پیگیری‌های ما را بگیرند در ابتدا گفتند بیاید به شما کامیون‌های چینی تحویل دهیم که آن هم سرابی بیش نیست چون هیچ قطعه چینی وارد نکردند، به ما مي‌گويند با 80 میلیون تومان می‌خواهید ماشین دو میلیاردی ببرید بیاييد به جای آن به شما پراید بدهیم! این کامیون محل درآمد و امرارمعاش من است. در جواب آنها گفتم اگر پراید دارید، آن را به شاکی‌های پراید بدهید.»

او گفت: « ما از سایپادیزل به عنوان کلاهبردار در دادسرای جیحون شعبه 10 شکایت کیفری کردیم. چون در زمانی که شرکت سایپادیزل این فروش و ثبت‌نام‌ها را انجام می‌داده هیچ‌گونه قراردادی با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نداشتند اما به اسم قرارداد با سازمان راهداری ثبت‌نام را آغاز کردند. حتی با مسئولان سازمان راهداری صحبت کردیم اما آنها خود را کنار کشیدند و گفتند ما تنها مدیریت اجرایی داشتیم. جالب است بعد از شکایت کیفری، حکم دادند که 80 میلیون شما را با نرخ سود 15 درصد به شما برمی‌گردانیم!»

کریم‌زاده با اشاره به اسقاط کامیون فرسوده‌اش گفت: «آن زمان کامیونم را برای اسقاطی به قیمت 300 میلیون تومان فروختم آیا الان می‌توانند آن کامیون را که هم‌اکنون یک میلیارد و 200 میلیون تومان قیمت دارد را به من برگردانند. مردم فکر می‌کنند چون اسم طرح نوسازی ناوگان فرسوده بوده است کامیون‌های 40 و 50 ساله از رده خارج شده است، اما کامیونی که من اسقاط کردم مدل 1385 بود و تنها ده سال کار کرده بود، فقط چون یورور 3 بود، برای اینکه بتوانم در اروپا کار کنم، آن را فروختم. رانندگانی بودند که کامیون‌های مدل 90 و 91 شمسی را فروختند.»

وحید نافعی یکی دیگر از رانندگان شاکی به خبرنگار ترابران گفت: «در تاریخ 9/12/1395 در طرح جایگزیني ناوگان فرسوده سایپادیزل ثبت‌نام کردم، اما موقع تحویل را تاریخ اسفند 1396 اعلام کرده بودند. سرانجام گفتند هنوز قطعات از گمرک ترخیص نشده است و ممکن است تحویل با دو ماه تاخیر مواجه شود؛ اما بعد از اینکه چند ماه از موعد تحویلی که در سال 1397 مشخص کرده بودند مراجعه کردم و متوجه شدم که کارخانه حسن نیت ندارد، به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کردم و ماوقع را توضیح دادم. برای آنها محرز شد که سایپادیزل کوتاهی کرده است پس نامه‌ای به تعزیرات حکومتی فرستادند. در نامه وزارت صمت به تعزیرات آمده است پیرو شکایت آقای نافعی در خصوص خرید حواله کامیون ولوو FH500 و طی بررسی‌های به عمل آمده تخلف سایپادیزل محرز است و از شما درخواست می‌شود بررسی لازم را انجام دهید.»

نافعی تاکید کرد: «جالب است در این مدتی که شرکت ماشین‌های ما را تحویل نمی‌داد از جمله در ماه‌های انتهایی سال 1396 باز هم  اطلاعیه فروش جدید منتشر شد و با طرح‌های جورواجور و قیمت‌های مختلف شروع به ثبت‌نام کامیون کردند و وعده موعد تحویل سه‌ماهه و پنج‌ماهه و با قیمت‌های مختلف دادند. سایپادیزل در سال 1397 هم باز آگهی فروش داده است! یا در سال 1396 طرح فروش به مناسبت دهه مبارک فجر داشتند و قیمت قطعی کامیون FH500 از یک دستگاه تا 9 دستگاه 496 و ده دستگاه به بالا 491 میلیون تومان با تحویل پنج‌ماهه بود. شرکتی که به تعهدات قبلی خود عمل نکرده بود در آبان، آذر و دی ماه 1396 مجدد پیش‌فروش گذاشت يا در تاریخ 3/2/1397 طی اطلاعیه‌ شماره 8 شرکت، ویژه اعیاد شعبانیه باز پیش‌فروش اعلام کرد. منظورم این است که اگر کارخانه نمی‌توانست به تعهدات قبلی خود عمل کند، چرا این همه پیش‌فروش اجرا کرد.»

او افزود: «این طرح نوسازی کامیون‌های فرسوده در زمانی شروع شد که وضعیت خودروسازان بحرانی بود و هیچ‌کسی از کارخانه ماشین نمی‌خرید در نتیجه ابتدا به اسم راننده و با عنوان طرح جایگزینی کامیون‌های فرسوده از وزارت صنعت و معدن و تجارت مجوز فروش را گرفتند و قطعات کامیون وارد گمرک شد؛ اما به اسم راننده و به کام دلالان بود.»

نافعي گفت: «يکی از کارهایی که ما باید انجام می‌دادیم اسقاط یک کامیون کهنه بود که بسیاری از دوستان این کار را کردند اما من این کار را انجام ندادم. من یک کامیون داشتم اما اسقاط نکردم بلکه آن را 240 میلیون تومان فروختم تا بتوانم پول اولیه ثبت‌نام و تکمیل وجه را جور کنم. الان همان ماشین را با یک میلیارد تومان هم نمی‌توانم بخرم. ماشین من تولید 1385 بود و چون یورو پایینی داشت و کامیون‌های طرح جایگزین بالاتر بود در این طرح ثبت‌نام کردم. گول یورو بالاتر و وام 9 درصد را خوردم.»

نافعی یادآور شد: «سرانجام برخی شکات جلسه مشترکی با مدیران شرکت سایپادیزل برگزار کردند. در آن جلسه تخلفات را مشخص کردیم و قرار شد به ترتیب ثبت‌نام کامیون‌ها را تحویل بدهند. یکی از تخلفات این بود که یکی از نمایندگی‌ها برای هر کامیون مبلغ پنج میلیون تومان پول داده و کامیون‌ها را تحویل گرفته بود؛ اما هنوز پول شرکت را به طور کامل تسویه نکرده بود. یا تخلف دیگر این بود که یکی از نمایندگی‌ها چک گذاشته بود، چک‌ها برگشت خورد، اما کامیون را تحویل گرفت.»

اين راننده تاكيد كرد: «در این خصوص جلسه‌های زیادی نیز با سازمان راهداری گذاشتیم اما زورشان به خودروساز نرسید. هنوز 1662 نفر از ثبت‌نام کنندگان کامیون‌ها را تحویل نگرفته‌اند. آن‌طور که بررسی کردم برای 85 درصد از کسانی که ثبت‌نام کرده بودند دعوت‌نامه ارسال نشده است. حتی برخی از دوستان کار وام را انجام داده‌اند و مبلغ وام را به حساب شرکت ریختند و کامیون‌های خود را اسقاط کرده‌اند و پول دوم را هم ریخته‌اند و شرکت هم به طور کامل مبلغ وام را گرفته است. آن ثبت‌نام‌کننده بیچاره دارد اقساط وامش را می‌پردازد و برخی سه یا چهار ماه پرداخت اقساط وامشان به تاخیر افتاده است، اما هنوز کامیون‌ها را تحویل نگرفته‌اند. 90 درصد ثبت‌نامی‌های طرح فرسوده، مربوط به سال 1395 بوده که بسیاری از آنها خودرو خود را تحویل نگرفته‌اند.»

نافعي با بيان اينكه از 2/11/1397 حکم من در اجرای احکام تعزیرات است اما آنها به هیچ‌کدام از حکم‌ها عمل نمی‌کنند، افزود: «با همه ارگان‌ها مراجعه و نامه‌نگاری کرده‌ایم؛ اما نامه‌ها در سلسله مراتب اداری از یک حدی جلوتر نرفته است، در حالي كه همه نهادها در جریان هستند و مستندات را به آنها ارائه کرده‌ایم. از اسفند 1397 چند عکس از پارکینگ پارس مهرگان، واقع در پایین شرکت سایپادیزل که پر از کامیون‌های تولیدی بود تهیه و با همکاری پلیس امنیت گزارشی از تخلفات و دپو شدن ماشین‌ها تهیه کردیم تا به دست مقامات بالاتر برسانند. در آن پارکینگ و پارکینگ‌های دیگر از جمله پارکینگ‌ها نزدیک فرودگاه مهرآباد و فرودگاه پیام بین 700 تا 800 دستگاه کامیون پنهان کرده بودند .من مستندات دارم که شرکت از تاریخ فروردین ماه تا آذر 1397 تعداد 1226 دستگاه FH500 تولید کرده است اما به خودرو فرسوده 150 دستگاه بیشتر تحویل نداده است.»

راننده دیگری که خواست نامش ذکر نشود می‌گوید: «من در ارديبهشت 1396 ثبت‌نام كردم. سرانجام دعوت‌نامه را در روزهاي پاياني شهريور 96 دريافت کردم: در دعوت‌نامه ذكر شده بود بايد مدارك ثبت‌نام و گواهي اسقاط كاميون فرسوده را تحويل دهم. من هم همين كار را كردم. ضامن، مدارك و مبلغ زمان تحويل را به نمايندگي تحويل دادم؛ اما خبري از تحويل كاميون نشد تا اینکه اواخر اسفند از نمايندگي با من تماس گرفتند: گفتند چون می‌خواهیم كاميون مدل 97 به شما تحويل بدهيم، بايد به ما تعهد بدهيد. قيمت جديد در تعهدنامه 425 ميليون تومان بود. يعني 40 ميليون تومان افزايش قيمت داده بودند. اين تعهد را امضا کردم. يك سال بعد، در ارديبهشت 1397 ماشين دوباره افزايش قيمت می‌خورد و قيمت ماشين به 510 ميليون تومان افزایش یافت و به ما هم گفتند اين افزايش قيمت شامل حال شما هم می‌شود. با وجود افزايش قیمت‌های پی‌درپی اما خبري از تحويل كاميون نبود: 15 خرداد يك اخطاريه دريافت كردم كه اگر تا آخر خرداد با قيمت 510 ميليون تومان تكميل وجه نكنيد، يعني از طرح نوسازي ناوگان انصراف داده‌اید. بالاخره در خرداد ما را مجبور به تكميل وجه كردند و وام بانكي را از 308 ميليون به 400 ميليون تومان افزايش دادند. بعد از آن قرار بود تا ده روز كاري ديگر پرونده به بانك برود، وام را دريافت كنم و كاميون را تحويل بگيرم. ده روزي كه البته هنوز نيامده است. دو ماه پيش البته دوباره نامه‌ای از طرف شركت دريافت كردم: به ما گفتند بياييد انصراف بدهيد و پولتان را با سود 12 درصد بانكي تحويل بگيريد؛ يا اینکه با همان قيمت ولوو يك خودروي چيني تحويل بگيريد.»

او تاكيد می‌کند: « طبق اسناد شركت،3800 نفر در طرح نوسازي ثبت‌نام كردند. از اين تعداد، 600 نفر كاميون خود را تحويل گرفتند. براي 600 نفر هم دعوت‌نامه صادر شده است و 2400 نفر هم يا بايد انصراف بدهند يا بايد خودروي چيني تحويل بگيرند.»

داستان حسن جعفري و علي هم شبيه راننده قبلی است. علي 110 ميليون تومان و حسن هم 120 ميليون تومان به شركت واريز کرده‌اند. علي می‌گوید: « به خاك سياه نشستم. بيكارم و يك پسر هم دارم. می‌خواهم وكيل بگيرم، شايد در اين صورت بشود كاري كرد.» او هم كاميونش را در سال 1395 فروخته و در طرح ثبت‌نام كرده است « 17 آذر 95 بود که در سامانه ثبت‌نام كردم، ولي هنوز حتي دعوت‌نامه دريافت نکرده‌ام. مدرك دارم كساني كه بعد از من ثبت‌نام کرده‌اند دعوت‌نامه دارند. سايپاديزل به‌طور غيرمستقيم ما را ورشكسته كرد. ماشينم را فروختم به اميد اینکه چند ماه بعد ماشين داشته باشم. پدرم بازنشسته است. يك خواهر مريض دارم كه خرجش بايد به‌واسطه همين ماشين تامين می‌شد كه البته شركت سايپاديزل به ما نداد.»

حسن جعفري (راننده دیگر) می‌گوید: «دوست ندارم انصراف بدهم. به خاطر همين به وزارت صنعت، معدن و تجارت شكايت كردم. در راهداري، قوه قضاييه و حتي دفتر رياست جمهوري هم طرح شكايت کرده‌ام، اما هيچ كدام جوابي به من نداده‌اند. در حال حاضر تنها يك شماره نامه در دست دارم و منتظرم كسي جوابم را بدهد.»

او تاکید می‌کند: «بعضي از خريدارها كه قبل از عيد بايد ماشين خود را دريافت می‌کردند، با رشوه دادن كاميون را گرفتند. از آنها مدرك دارم. در حال حاضر در نمایشگاه‌های تهران پر از FH500 است؛ ولي به ما كه ماشين حقمان است، تحويل ندادند.»

حسن می‌گوید: «فكر نكنم اميدي به تحويل باشد. يكي از كساني كه در قوه قضاييه شكايت كرد به من گفت همه می‌دانند ماشين دارند، ولي به خاطر گراني، تحويل نمی‌دهند.»

 

واکنش سایپادیزل

با گذشت نزدیک به سه سال از زمان ثبت‌نام خودروی تجاری توسط «سایپادیزل» برای نوسازی ناوگان حمل بار جاده‌ای که عنوان بلندپروازانه «کلید به کلید» را نیز داشت؛ حالا و در آخرین اطلاعیه‌ای که این شرکت برای سهامداران خود منتشر کرده، آمده است که طرح «کلید به کلید» در صورتی قابلیت اجرایی دارد که «تمامی موارد مرتبط با این طرح (تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، ایجاد گشایش اعتبار توسط بانک‌های عامل و ...) مهیا و آماده باشد.

شرکت «سایپادیزل» در نامه‌ای که 31 شهریورماه سال گذشته به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال کرده، با بیان این موضوع اضافه کرده که «با توجه به عوامل متعدد دخیل در طرح کلیدبه‌کلید، تعیین آثار ریالی که برنامه‌ای دو یا چندساله است در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.» در این نامه همچنین عنوان‌شده که میزان زیان شش‌ماهه ابتدای سال جاری برای «سایپادیزل» به 1.075 میلیارد ریال رسیده است.

اداره نظارت بر ناشران بورسی، در نامه‌ای که به محمدهادی نوری، مدیرعامل وقت سایپادیزل به تاریخ هفتم مهرماه سال 1397 ارسال کرده، از وی درخواست کرده که دلیل این تناقض‌گویی و «اطلاع‌رسانی مبهم و دوگانه» را اعلام کند. در این نامه اضافه شده: «مستندات ارائه‌شده از سوی آن شرکت در مورد طرح مورد اشاره، تنها شامل تصویر برگ ثبت سفارش منقضی شده و جدول مبلغ پروفرمای آن است. در این خصوص ضروری است مستندات مربوطه به‌طور کامل به این اداره ارائه شود.» همچنین در این نامه از مدیرعامل «سایپادیزل» درخواست شده که «در صورتی که طرح مذکور دارای گزارش توجیهی مالی تایید شده است، گزارش تجزیه‌وتحلیل فروش، بهای تمام‌شده و هزینه‌های مالی طرح مذکور بایستی به این اداره ارائه شود.

در آن زمان، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، از طرح «کلید به کلید» به‌عنوان یک «مگاپروژه» یاد کرده و عنوان کردند که «کلید به کلید، طوری طراحی‌شده که با کمترین تاثیرپذیری ارزی و ریالی، از نظر قیمتی برای متقاضیان جذاب باشد.» اما در همان زمان نیز مشخص بود که اساس این طرح به‌صورت تزریق منابع ارزی بوده است. قرار بود ۱۱.۲ میلیارد دلار طی سه سال به این پروژه تزریق شود. سال اول ۳.۵ میلیارد دلار، سال دوم ۴ میلیارد دلار و سال سوم، ۳.۷ میلیارد دلار. با وجود این، کیست که نداند در شرایط بحران ارزی کنونی، تأمین چنین رقمی چه کار سختی است.

 

روزشمار به طرح نوسازی ناوگان سایپادیزل

18 بهمن ماه 1395- مدیرعامل وقت «سایپادیزل»، با بیان اینکه حدود ۱۳۰ هزار دستگاه خودروی باری با عمر بیش از ۳۵ سال در کشور تردد می‌کنند از شروع طرح نوسازی ناوگان جاده‌ای براساس برنامه پنجم توسعه خبر داد و افزود «ظرف پنج سال آینده ۶۵ هزار دستگاه خودروی تجاری نوسازی می‌شوند.»

25 بهمن ۱۳۹۵- مدیرعامل وقت «سایپادیزل» از ورود خودروهای تجاری سنگین «رنو» به ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در مردادماه 1396 خبر داد.

21 اسفند ۱۳۹۶- مدیرعامل سایپادیزل عنوان کرد که «پس از اعلام طرح ریاست محترم جمهوری در خصوص نوسازی ناوگان جاده‌ای و درون‌شهری، این شرکت برنامه‌ریزی لازم را انجام داده و آمادگی کامل دارد تا پس از انجام مقدمات، طرح مذکور را اجرایی کند. شرکت سایپادیزل در انجام این طرح سعی دارد با همکاری شرکت ولوو و تولید محصولات، سهم مناسبی از نوسازی را به خود اختصاص دهد و در همین راستا و در جهت اجرای هر چه بهتر طرح ریاست محترم جمهوری، توافقنامه‌ای با شرکت ولوو تراکس سوئد جهت تولید بیش از ۳۵ هزار دستگاه کامیون برای سه سال آینده منعقد کرده است.»

22 اسفند ۱۳۹۶- اعلام شد كه مگاپروژه «کلید به کلید» با واگذاری ۲۰۰ خودروی «تجاری» به متقاضیان نوسازی ناوگان، آغاز شده است. مشخص نشد که این خودروها «ولوو» بود یا خودروی چینی  KX

15 اردیبهشت ۱۳۹۷- تعدادی از رانندگان خودروهای سنگین در اعتراض به عدم تحویل به‌موقع خودروهایشان توسط سایپادیزل، اقدام به تجمع کردند.

21 شهریور ۱۳۹۷- محمدهادی نوری، مدیرعامل وقت سایپادیزل، از جایگزینی کامیون‌های KX دانگ فنگ به‌جای کامیون‌های ولوو خبر داد و گفت: در طرح نوسازی ناوگان تجاری و سنگین همه مراحل قانونی برای ورود کامیون چینی «کی.ایکس» به‌جای کامیون‌های ولوو سوئدی طی شد و این محصول باکیفیت، به‌زودی جایگزین می‌شود.

24 شهریور ۱۳۹۷- در اطلاعیه‌ای عنوان می‌کند که «تمامی اقدامات جهت نوسازی ناوگان تجاری کشور، از قبیل تامین منابع ارزی از محل صندوق توسعه ملی، تصویب شورای اقتصاد و تضامین بازپرداخت آن و تمامی مراحل قانونی طرح انجام شده است. این شرکت اضافه می‌کند که «پس از تایید پروفرمای ۸ هزار دستگاه محصول KX به‌عنوان جایگزین ولوو در طرح کلید به کلید و ثبت سفارش آن در وزارت صمت، در حال نهایی شدن افتتاح LC و فعال شدن آن در بانک پارسیان است.» سایپادیزل سپس به سهامداران خود وعده می‌دهد که «اگر این برنامه محقق شود، سود پایه هر سهم طی دو سال مالی به مبلغ ۱۹۹.۶ تومان تغییر پیدا می‌کند.»

ششم مرداد ماه 1398- شرکت سایپادیزل در آخرین اظهارنظر خود در سايت «كدال» اعلام کرد: پیرو اعلام طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی سنگین از سوی ریاست محترم جمهوری، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران به عنوان مجری طرح تعیین شد. همچنین شرکت سایپادیزل در راستای انجام تعهدات خود به مشتریان و اعطای سهمیه هشت هزار دستگاه در سال برای نوسازی طرح مذکور اقدام به اخذ پروفرما و ثبت سفارش کرد و گشایش اعتبار اسنادی در بانک پارسیان به‌صورت غیرفعال انجام شد. در حال حاضر کماکان موضوع ضمانت دوره تامین خودروسازها اصلی‌ترین چالش عدم اجرای پروژه از ابتدا تاکنون است. این شرکت طی نامه کتبی به بانک پارسیان موضوع ارائه تضامین مورد نظر جهت تحقق طرح را ارائه کرد که تاکنون اظهارنظری از سوی بانک مذکور انجام نشده است. لذا به محض مشخص شدن موضوع مراتب از طریق سامانه کدال اطلاع‌رسانی می‌شود. همانگونه که در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت توسط ریاست مجمع اعلام شد با توجه به زیان‌های وارد شده طی سالیان گذشته و شمولیت ماده ١۴١ اصلاحیه قانون تجارت، این شرکت در نظر دارد جهت اصلاح ساختار مالی و همچنین راهکارهای برون‌رفت از ماده ١۴١ اصلاحیه قانون تجارت به هیات مدیره شرکت سایپا ارائه کند. لذا به محض نهائی شدن برنامه‌ها و راهکارهای ارائه شده در سامانه کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.»

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.