پایگاه خبری صنعت نما - گران فروشی بنزین در ایران
.
دوشنبه - ۳ آذر - ۱۳۹۹
ساعت :

گران فروشی بنزین در ایران

قیمت هر گالن بنزین امروز 0.4781 دلار است (و در حال نوسان). با توجه به این که هر گالن بنزین معادل 3.785 لیتر است قیمت جهانی هر لیتر بنزین برابر است با 0.1263 دلار.

*پویا مهرابی

به گزارش صنعت نما، اگر هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین را با نرخ دلار ارز سنا (۱۳۵۸۳ تومان) محاسبه کنیم قیمت هر لیتر بنزین می شود ۱۷۱۶ تومان و اگر با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان حساب کنیم قیمت هر لیتر بنزین می شود ۵۳۰ تومان!

 

با توجه به این که بنزین سهمیه ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان و بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است؛ در نتیجه ایران گران ترین بنزین را در دنیا به شهروندان می فروشد. (همچنین کیفیت بنزین داخلی پایین تر از سطح جهانی است که هزینه تولید پایین تری دارد)

 

"چهل روز پیش قیمت هر گالن بنزین حدود ۵۶ سنت و قیمت ارز سنا حدود ۱۳۵۰۰ تومان بود در نتیجه ایران حداقل دو ماه است که گران ترین بنزین را می فروشد".

 

نتیجه گیری:

۱-شرکت ها ریلی سال های سال است که می گویند مهمترین علتی که ریل نمی تواند با جاده رقابت کند، واقعی نبودن قیمت سوخت است. حالا باید از آن ها پرسید: در شرایطی که قیمت سوخت در کشور بالاتر از قیمت جهانی است چرا نمی توانند بار را روی ریل بیاورند. آیا همیشه بهانه های دیگری وجود دارد!

 

۲-دولت به بهانه فاصله گذاری "هوشمند" اجتماعی و مقابله با کرونا، طرح ترافیک را لغو کرده است و اجازه داده تا تمام شهروندان در تهران و تمامی استان ها بدون محدودیت از خودرو شخصی استفاده کنند و تردد بین شهری بلا مانع است.

این در حالی است که در شرایط سخت مالی به نظر می رسد دولت چشم به درآمد حاصل از فروش بنزین و افزایش مصرف بنزین در داخل دارد.

 

۳-  مقصر کاهش قیمت جهانی نفت را همگی عربستان و روسیه می دانیم این در حالی است که بزرگترین مصرف کنند جهانی نفت کشور چین است.

در شرایطی که کرونا اقتصاد جهانی از جمله کشور چین را فلج کرده است این کشور در حال استفاده از موقعیت و ذخیره کردن نفت است و عملا با کاهش قیمت نفت بخش بزرگی از زیان کاهش تولید خود را جبران و بعد از آغاز شدن فعالیت صنایع سود زیادی کسب خواهد کرد.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.