قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه ارتباطی با دیگر قراردادهای گازی ندارد - خبر
.
سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۳۹۷
ساعت :

قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه ارتباطی با دیگر قراردادهای گازی ندارد

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: قراردادی در خصوص صادرات گاز به ترکیه میان شرکت ملی گاز ایران با شرکت بوتاش ترکیه در سال 1996 به مدت 26 سال امضا شده که بر اساس این قرارداد، دو طرف می‌توانند هر سه سال یکبار در باره تغییر قیمت درخواست بدهند.

به گزارش صنعت نما به نقل ازروابط عمومی شرکت ملی گاز ایران ، محمدمهدی مفتح،  افزود: با توجه به تغییرات قیمتی در بازار انرژی و بر اساس قرارداد، ترکیه دوبار درخواست کاهش قیمت گاز را مطرح کرد که شرکت ملی گاز ایران از لحاظ حقوقی دفاعیاتی در دیوان بین‌المللی داوری سوئیس داشت که در مجموع دوبار رای به نفع ترکیه صادر و قیمت گاز صادراتی به ترکیه کاهش داده شد، این در حالی است که دیگر ادعاهای ترکیه با دفاعیات مؤثر جمهوری اسلامی ایران، مورد قبول واقع نشد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این‌که حدود 25 درصد قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه کاهش یافته، تصریح کرد: میزان کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه در مجموع دوبار و در هر بار حدود 12 و 13درصد بوده، البته مقرر شد دیوان محاسبات نوع قرارداد یادشده را بررسی کند که آیا منافع ملی در امضای آن رعایت شده یا خیر؟


قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه ارتباطی با قرارداد کرسنت یا دیگر قراردادهای گازی ندارد.


اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.