سد تنگ سرخ شیراز روی گسل فعال قرار دارد - خبر
.
پنجشنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۷
ساعت :

سد تنگ سرخ شیراز روی گسل فعال قرار دارد

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) از واقع شدن سد تنگ سرخ شیراز بر روی گسل فعال زلزله خبر داد.

به گزارش صنعت نما به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طهمورث یوسفی در خصوص واقع شدن سد تنگ سرخ شیراز بر روی گسل زلزله گفت: برای احداث هر سدی قبل از شروع، مطالعات اولیه ژئوتکنیکی نیازمند است.

 

وی با اشاره به این‌که مطالعات زمین‌شناسی لازم برای احداث این شد انجام شده، بیان کرد: در این راستا با انجام مطالعات لازم از جمله مطالعات ژئوتکنیک مشخص می‌شود که سد بر روی گسل واقع شده و از نظر زمین‌ساختی نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

 

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور با بیان این‌که در حال حاضر نیز برای این منطقه نقشه‌های یک ۲۵ هزارم تهیه شده و با تکنیک‌های خاصی مطالعات در این حوزه انجام شده، یادآور شد: البته در خصوص سد تنگ سرخ شیراز نیز مطالعات لازم انجام شده و تا حدودی مشخص است که این سد بر روی گسل واقع شده است.

 

در این راستا با انجام تحقیقات ژئوتکنیک می‌توان پایداری زمین را اعلام تا نسبت به احداث بنا یا سازه روی آن اقدام کرد.

 

یوسفی با اشاره به این‌که منطقه جنوبی شیراز روی گسل واقع شده، افزود: باید با گسل کنار آمد، مانند ژاپن که همواره شاهد زلزله‌های هفت ریشتری است اما به دلیل استفاده از سازه‌های خاص کمترین تلفات را دارد.

 

این مقام مسئول بیان کرد: برای این سد نیز به طور حتم مهندسان از سازه‌های خاصی استفاده خواهند کرد که مشکلی برای مردم به وجود نیاورد.

 

در ادامه یوسفی در بخش دیگری از سخنان خود از یکسان‌سازی نقشه‌های یکصدهزار روی محیط gis در استان فارس خبر داد و افزود: در این راستا با بازدیدهای صحرایی نقشه های مذکور در استان تهیه شده است.

 

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) با بیان این‌که این نقشه‌ها با بازدیدهای میدانی و مشخص شدن مرزها در استان مشخص شده، بیان کرد: هدف از انجام این کار تلفیق و یکپارچه‌سازی نقشه‌های زمین‌شناسی است .

 

ساخت سد تنگ سرخ شیراز، تیرخلاص به زیست بوم دریاچه مهارلو است

پیش از این مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفته بود: ساخت سد تنگ سرخ در شیراز ، تیرخلاص به زیست بوم دریاچه مهارلو و مواهب طبیعی آن است.

 

 حمزه ولوی اظهار داشت: احداث سد تنگ سرخ تاکنون به دلایل نداشتن ارزیابی زیست محیطی متوقف شده اما فشارهایی برای راه‌اندازی دوباره کارگاه آن در حال انجام است.


دریاچه مهارلو در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز اکنون بطور کامل خشک است و این منطقه که روزگاری محل زیست مرغان مهاجر و فلامینگوها و پرندگان کنار آبزی بود به کویری نمکزار تبدیل شده که با اندک توفانی ریزگردهای آن به شیراز منتقل می‌شود. در صورتی که مطالعات بیشتری برای احداث سد تنگ سرخ صورت نگیرد؛ به طور قطع شرایط فعلی دریاچه مهارلو بدتر خواهد شد و اندک رطوبتی که تاکنون در بستر این دریاچه مانده نیز خشک می‌شود و توفان‌های نمک و ریزگردهای آن بیشتر سلامت مردم شیراز را تهدید می کند .

آخرین ویرایش در 16/04/1396

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.