پایگاه خبری صنعت نما - ساخت و تست موفق نخستین ترانسفورماتور ایرانی صنعت فولاد/ جلوگیری از خروج ۸۰میلیون دلار ارز
.
چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
ساعت :

ساخت و تست موفق نخستین ترانسفورماتور ایرانی صنعت فولاد/ جلوگیری از خروج ۸۰میلیون دلار ارز

مدیرعامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا از تست موفقیت‌آمیز نخستین ترانسفورماتور بزرگ‌ مقیاس تولید داخل صنعت فولاد کشورمان به دست مبتکران این واحد بزرگ صنعتی مستقر در استان سمنان خبر داد و گفت: این محصول برای اولین‌بار است که در داخل تولید و کشورمان را از این نظر بی‌نیاز می‌کند.

به گزارش صنعت نما، دانیال گرزین در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: علی‌رغم تولید این ترانسفورماتور مورد نیاز در صنعت فولاد به دست متخصصین ایرانی در بزرگترین کارخانه تولید ترانسفورماتور خاورمیانه در شهمیرزاد استان سمنان، همچنان برخی از واحدهای این صنعت با وجود دشواری‌های تحریم، نیاز خود را از خارج تامین می‌کنند.

این مدیر صنعتی توضیح کرد: با داخلی‌سازی ساخت انواع ترانسفورماتورهای کوره ، صنعت فولاد و فروآلیاژ از واردات این‌گونه ترانسفورماتورها بی‌نیاز و علاوه بر این فرآیند ارائه خدمات، عیب‌یابی و تعمیرات این قبیل ترانسفورماتورها با سرعت و کیفیت بهتری در داخل انجام می‌شود.

وی از عدم ارائه خدمات پس از فروش، عیب‌یابی و عدم به‌هنگام تعمیرات به عنوان مشکلات فعلی خریداران این ترانسفورماتورها برشمرد و گفت: متاسفانه به دلیل تحریم‌های ظالمانه غرب، خدماتی نظیر: خدمات پس از فروش، عیب‌یابی و تعمیرات این قبیل ترانسفورماتورها در این چند سال با مشکلات جدی مواجه و طرف های غربی از ارائه آنها اجتناب می‌کنند.

وی با اشاره به پیشینه موفق این واحد بزرگ صنعتی استان سمنان تصریح کرد: شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی آریا ترانسفو با هدف انتقال دانش فنی و ارائه خدمات از قبیل طراحی، ساخت، تست و سرویس انواع ترانسفورماتورهای مورد نیاز صنایع فولاد، فروآلیاژ و …آغاز به‌ کار کرده است.

وی ادامه داد: این کارخانه در شهرک صنعتی شهمیرزاد واقع در ۳۳ کیلومتری شمال شهر سمنان با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی و ظرفیت تولید سالانه بیش از ۸۵ دستگاه انواع ترانسفورماتور کوره قوس‌الکتریکی، کوره پاتیلی، راکتورهای سری، یکسوساز، شیفت فاز، سیکلوکانورتر صنایع فولاد و فروآلیاژ با استفاده از تکنولوژی و دانش فنی روز اروپای غربی با ماشین‌آلات و آزمایشگاه‌های مدرن فشارقوی فعالیت می کند.

مدیرعامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا با بیان اینکه توسعه دانش فنی و تکنولوژی منحصر ‌به ‌فرد ساخت ترانسفورماتورهای کوره با تمرکز بر ترانسفورماتورهایی با قابلیت اطمینان بالا همراه با پیوستگی تولید در صنایع فلزی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است خاطرنشان کرد: پیش از این، ترانسفورماتورهای خاص صنایع به ‌ویژه کوره قوس‌الکتریکی از کشورهایی نظیر چین و ایتالیا تامین می‌شد و از همین رو بهره‌مندی از خدمات پس از فروش، گارانتی و سرویس و نگهداری این محصولات از معضلات شرکت‌های فولادساز به شمار می‌رفت.

این فعال صنعتی گفت: گروه صنعتی آریاترانسفو به‌ عنوان تنها تولیدکننده تخصصی ترانسفورماتورهای صنعتی در کشور با هدف مرتفع کردن دغدغه عمده تولیدکنندگان فولاد به تامین ترانسفورماتورهای کوره قوس‌الکتریکی و در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور مبنی بر داخلی‌سازی اقلام استراتژیک مورد نیاز صنایع، با تاسیس شرکت ترانسفورماتور کوره آریا اقدام به بومی‌سازی این اقلام نموده که توانسته با توجه به استقبال شرکت‌های تولیدکننده فروآلیاژ، فولاد و پیمانکاران عمده واحدهای فولادی، بخش عمده‌ای از نیاز کشور به واردات ترانسفورماتورهای کوره و سایر ترانسفورماتورهای صنعتی را مرتفع سازد.

مزیت رقابتی ترانسفورماتور کوره آریا و داخلی‌سازی ترانسفورماتورهای صنعتی
مدیر عامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا  از انتقال دانش فنی و تکنولوژیک این صنعت به داخل کشور خبر داد و اظهار کرد:  با توجه به اینکه عمده تولید فولاد ایران به روش کوره قوس‌الکتریکی صورت می‌گیرد، این شرکت علاوه‌ بر تامین ماشین‌آلات پیشرفته و جدید از سازندگان معتبر اروپای غربی و نیز استفاده از بهترین متخصصان داخل و خارج از کشور در قالب قرارداد بلندمدت، نسبت به انتقال تکنولوژی و دانش فنی روز اروپای غربی از شرکت CEM Industrial Transformers ایتالیا که دارای سابقه طولانی در ترانسفورماتورهای کوره صنایع فولاد کشور هست، اقدام کرده که باتوجه به امکانات ایجاد شده و شرایط تحریمی، نیازمند حمایت شرکت‌های تولیدکننده فولاد است؛ ضمن آن‌که در صورت فراهم بودن فرصت‌های صادراتی، این شرکت آماده صادرات محصولات خود به بازارهای خارجی از طریق پیمانکاران بین‌المللی کارخانجات فولادی است.

گرزین تصریح کرد: با توجه به استقبال بسیار خوب شرکت های فولادی در سال ۱۴۰۰ از محصولات و خدمات قابل ارائه این شرکت و عقد قراردادهایی در زمینه طراحی، ساخت، تامین و تعمیر ونگهداری و مشاوره، با توجه به توانایی این شرکت در ساخت انواع ترانسفورماتورهای کوره قوس‌الکتریکی تا توان ۳۶۰ مگاولت‌آمپر با انجام مذاکرات صورت‌گرفته با تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده فولاد کشور، اولین ترانسفورماتور بزرگ‌ مقیاس این شرکت اخیرا تست آزمایشی و به زودی به مرحله تولید و تست نهایی می‌رسد.

وی بااشاره به مزیت های رقابتی مزیت رقابتی ترانسفورماتور کوره آریا افزود: مهم‌ترین مزیت استفاده از محصولات این شرکت، خدمات پس از فروش سریع و انجام سرویس و تعمیرات مطمئن می باشد..

این مدیر صنعتی اضافه کرد: از آنجا که کارکرد دائم محصولات در کارخانجات فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است، خروج از سرویس هر ترانسفورماتور می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به شرکت‌های تولیدکننده وارد کند.

گرزین گفت: همچنین با توجه به اهمیت داخلی‌سازی ترانسفورماتورهای صنعتی، قسمت عمده اقلام مورد نیاز این محصولات همچون ورق هسته، کلید تنظیم ولتاژ، بخش عمده سیم مسی و… از وندورلیست‌های باکیفیت خارجی تامین می‌شود چرا که عدم ‌استفاده از دانش فنی روز دنیا موجب کاهش کیفیت ترانسفورماتور شده و ریسک تولیدکنندگان فولاد را افزایش می‌دهد که شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با پشتیبانی‌های فنی لازم مبنی بر طراحی، آموزش، نظارت بر تولید، تست، نصب و راه‌اندازی و همچنین تامین نرم‌افزارهای تخصصی محاسبات و طراحی این ترانسفورماتورهای خاص تا حد زیادی سعی در مرتفع نمودن این دغدغه تولیدکنندگان فولاد داشته است.

جلوگیری از خروج سالانه 80 میلیون دلار
وی از همکاری حداکثری این واحد بزرگ صنعتی دانش‌بنیان با واحدهای صنعتی کشور خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه بحران برق اثرات مخربی بر فرایندهای صنعتی کشور دارد اما بروز این بحران در شرایط فعلی کشور اجتناب ناپذیر است، این شرکت به منظور همراهی با صنعت فولاد و کاهش بخشی از خسارات با بهره بردن بهینه از زمان در مواقع قطعی برق، با ارائه طرح‌های ویژه به منظور برنامه ریزی انجام تعمیرات ترانسفورماتورهای موجود شرکت های فولادی در زمان قطع یا محدودیت های تامین برق به همراهی با این شرکت‌ها می‌پردازد.

مدیرعامل شرکت‌ ترانسفورماتور کوره آریا در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص اهمیت ساخت این ترانسفورماتور مدرن در استان سمنان و جلوگیری از خروج ارز از کشور گفت: با داخلی‌سازی ساخت ترانسفورماتورهای کوره صنعت فولاد به طور تقریبی سالانه از خروج ۶۰ تا ۸۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

 

پایان خبر/

 

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.