پایگاه خبری صنعت نما - نمودار صنعت نوغانداری گیلان روند صعودی دارد
.
پنجشنبه - ۱۲ تیر - ۱۳۹۹
ساعت :

نمودار صنعت نوغانداری گیلان روند صعودی دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: علیرغم اینکه طی سال های اخیر نوغانداری گیلان روند مطلوبی نداشت، از سال گذشته تا امسال شاهد روند صعودی نمودار نوغانداری هستیم.

به گزارش صنعت نما، علی درجانی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه توزیع تخم نوغان در استان به پایان رسیده است، اظهار کرد: در مجموع ۱۶ هزار جعبه تخم نوغان بین نوغانداران توزیع شد و به دلیل استقبال خوب کشاورزان امسال نسبت به سال گذشته رشد ۱۷درصدی توزیع تخم نوغان را شاهد بودیم.

وی افزود: بالغ بر ۹۰۰۰ کشاورز گیلانی در صنعت نوغانداری فعالیت می کنند و با انجام این فعالیت جانبی، درآمد خوبی را نصیب خانوارهایشان می کنند.

درجانی ادامه داد: برای توسعه نوغانداری در گیلان از سال قبل برنامه ریزی های مختلفی را انجام داده ایم و با آموزش و توانمندسازی نوغانداران توانستیم، موفقیت های خوبی کسب کنیم.

وی تصریح کرد: نوغانداری یک شغل تقریبا خانگی است که در زمان کار همه اعضای خانواده فعالیت می کنند و به دلیل ظرافتی که این حرفه دارد، زنان گیلان در این بخش مشارکت پررنگی دارند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیله های تر ابریشم تولید شده در استان علاوه بر مصارف در منسوجات و صنایع فرش، در صنایع دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

وی اظهار کرد: طی سالیان اخیر نوغانداری گیلان روند مطلوبی نداشت و تقریبا نمودار نزولی را طی می کرد که خوشبختانه با تمهیدات مقدمات برای پشتیبانی، توزیع نهال و ارتقای آگاهی بهره برداران سال گذشته روند نزولی در این صنعت متوقف شد و رشد ۲۵درصدی را در پیش گرفت و ما برنامه داریم در ادامه اقداماتی که امسال انجام می دهیم، ۱۵درصد به ۲۵درصد رشد صنعت نوغانداری گیلان اضافه کنیم.

درجانی با بیان اینکه گیلان دارای شش هزار و ۷۰ توتستان است،خاطرنشان کرد: سال گذشته شش هزار و ۴۷۴ کیلوگرم پیله تر ابریشم برداشت شده است.

وی به نقش مهم شهرستان لنگرود در صنعت ابریشم گیلان تاکید کرد و گفت: شهرستان لنگرود با داشتن ۲۸۵۸ نوغاندار و با توزیع ۴۷۶۸ جعبه بیشترین میزان توزیع در استان را به خود اختصاص داده است.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.