پایگاه خبری صنعت نما - ضدعفونی سازی شهر بدون کاهش تردد افراد ناقل ویروس موثر است؟
.
جمعه - ۱۶ خرداد - ۱۳۹۹
ساعت :

ضدعفونی سازی شهر بدون کاهش تردد افراد ناقل ویروس موثر است؟

از اوایل زمستان امسال، کرونا، ویروسی بود که حواشی آن، ترس زیادی در دل مردم جهان ایجاد کرد.

به گزارش صنعت نما به نقل از ایسنا، این ویروس، اولین بار در ووهان چین، جان صدها انسان را گرفت و باعث شد که چین_ یکی از قطب‌های بزرگ تجاری و صنعت جهان_، تا آنجا دغدغه مند شود که تمام چرخه‌های صنعت را از حرکت واداشته و برای مقابله با شیوع این ویروس، دست به کار حرکت‌های عظیم شود.

امروز، یکی از نگرانی‌های جهانی، ویروس کرونا و نوع کووید ۱۹ آن است که بر اساس شیوع خاموش آن، پروتکل واحد و جهانی مبارزه با گسترش آن طراحی شده؛ یکی از راهکارهای مقابله با شیوع این ویروس، در مقیاس کلان و شهری، ضدعفونی سازی معابر، بعد از اعلام قرنطینه شهر و تعطیلی عمومی است.

اما مسئله‌ای که امروز، علاوه بر سلامت مردم، محیط زیست و البته موجودات زنده دیگر شهری را تهدید می‌کند، ضدعفونی سازی مداوم است که با حضور مردم در سطح شهر، به نظر می رسد اهمیت و کارآیی چندان خود را از دست می‌دهد.

رامین قاسمی، متخصص ریه و بیماری‌های تنفسی در گفت و گو با ایسنا، معتقد است که مواد ضدعفونی کننده، به دلیل مکانیزم اثر خود و آزادسازی گازهای سمی نظیر کلر، سلامت شهروندان را تهدید می‌کند و حتی درصد کم این گازها، برای بیماران آلرژیک، آسمی و کسانی که مشکلات حاد تنفسی دارند، خطرآفرین است، بنابراین لازم است که تعطیلات و آمادده‌باش‌هایی نظیر آنچه در شرایط آلودگی هوا برای گروه‌های حساس اعلام می‌شود، در این شرایط هم اعلام شود.

وی با تاکید بر اینکه ضدعفونی سازی در شرایطی باید انجام شود که به مردم اعلام شده و کسی در خیابان نباشد، اضافه کرد: اینکه دوز محافظت شده‌ای از کلر استفاده می‌شود، آسیب‌های کمی دارد، ولی این به معنای بی‌خطر بودن نیست و قطعا تاثیرگذار است، بنابراین باید تلاش شود تا افراد کمتر در معرض خطر قرار بگیرند.

در گزارش‌های قبلی، رئیس خدمات شهری اصفهان، گفته بود که ماده مورد استفاده برای ضدعفونی‌سازی شهری، آب ژاول است. محمد دیناری، استاد شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان، آب ژاول را ترکیب شیمیایی مناسب برای ضدعفونی سازی سطوح عنوان کرد و افزود: این ماده، بر روی پوست و اعضای بدن مشکلات حساسیتی ایجاد می‌کند.

وی افزود: در گذشته، هشدارهای زیادی در استفاده از این ماده به شهروندان داده می‌شد، ضمن اینکه این ماده نباید در محیط بسته استفاده شود، همچنین با آب گرم یا مواد شوینده ترکیب نشود تا شدت و سرعت آزاد سازی کلر حاصل افزایش ناگهانی نداشته و به ریه افراد، آسیب‌هایی منجر به مرگ وارد نکند.

دیناری با تاکید بر اینکه کلر برای تمام موجودات زنده مضر است، افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته، ویروس کوید ۱۹ بروی سطوح عادی غیرفعال است و بعد از گذر از طول عمر خود خارج از بدن انسان زنده، میمیرد.

در ویدئوهای منتشر شده از نحوه ضدعفونی‌سازی، به وضوح دیده می‌شود که مایع ضدعفونی کننده، بر روی درخت‌ها اسپری می‌شود و به گفته این شیمیدان، درختان و حتی پرندگان بر روی این درخت‌ها هم بافت‌ و موجودات زنده محسوب می‌شود و لازم است تا نکات حیاتی در این خصوص نیز مورد حساسیت قرار بگیرد.

حسین آخانی، گیاه‌شناس در خصوص آسیب رسانی مواد ضدعفونی کننده به درختان، گفت: این مسئله جدید است و فعلا کسی نمی‌داند عواقب این کار چه خواهد بود و قطعا نیاز به مطالعه و پیش بینی دارد.

وی با اشاره به اینکه مسئله مورد نظر، مسئله ساده‌ای نیست، افزود: با مدارک و تحقیقات موجود، نمی توان نظراتی با ارزش علمی بالا داد، اما تردید وجود ندارد که این اتفاق، تاثیر منفی بر روی باکتری‌ها، قارچ‌ها و حتی شاید ریشه درختان بگذارد.

آخانی ادامه داد: به هرحال هدف ضدعفونی کردن، کشتن یکسری از موجودات زنده است و ویروس زنده‌ای که در حال حاضر هدف است، کووید۱۹ است، اینکه این عملیات ضدعفونی تا چه حد تاثیرگذار است، در شرایط کنونی قابل بحث کردن نیست، ما از این مواد در خانه‌های خود هم استفاده می کنیم و به نظر می رسد چاره دیگری نیست.

این محقق زیست شناس اضافه کرد: حجم بالای ضدعفونی‌کننده‌ها که در شرایط کنونی استفاده از آنها اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، برای خود ما و محیط زیستمان تاثیرات مخرب خواهد داشت و ما در حال حاضر، شاهد مجموعه گسترده‌ای از آسیب‌های زیست محیطی هستیم، بنابراین باید فکر جامعی شود تا آسیب‌های زیست محیطی به حداقل برسند.

آخانی با ابراز تاسف از شرایط موجود، تخریب‌های زیست محیطی را بسیار بیشتر از افزودن آلاینده‌های شیمیایی به هوا دانست، از جمله این تخریب‌ها، عدم مدیریت درست پسماند در شرایط فعلی، عدم تفکیک زباله‌های قابل بازیابی (ماسک و دست‌کش) و خطرآفرینی آنها برای محیط زیست و البته مصرف بی‌رویه آب هستند که به اعتقاد وی، اثراتی جبران نشدنی دارند.

به پیشنهاد این استاد محیط زیستی، شاید ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه، از روزهای ابتدایی پیدایش مشکل، پذیرش لزوم توجه زیاد به موضوع و ضدعفونی‌سازی‌های فردی در وروردی مجموعه‌های عمومی، مثل میادین میوه و تره‌بار و یا حتی تعطیلی موقت مراکز عمومی به نظر می‌رسید، تا از شیوع و گسترش حجم مشکل، پیش از این جلوگیری می شد.

به نظر می رسد عملیات ضدعفونی سازی شهر این روزها درحالی انجام می شود، که بدون کاهش تردد افراد مشکوک و یا ناقل ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال این ویروس، این کار در شرایط کنونی، تنها باعث افزایش آسیب به شهروندان، محیط زیست و موجودات زنده دیگر می شود.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.