پایگاه خبری صنعت نما - لزوم آموزش جوامع محلی برای آسیب نرساندن به حیات وحش
.
چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
ساعت :

لزوم آموزش جوامع محلی برای آسیب نرساندن به حیات وحش

 

رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با تاکید بر لزوم آموزش جوامع محلی به منظور سیب نرساندن به حیات وحش، گفت: آمار دقیقی از آسیب رساندن به این گونه‌ها در دست نیست مگر اینکه موضوعی به صورت موردی مانند یوزها، برملا شود.

به گزارش صنعت نما، رحیم الوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیدا شدن دو توله یوز توسط چوپان در استان سمنان اظهار کرد: خوزستان بیشترین تنوع گونه حیات وحش را به خود اختصاص داده است به گونه‌ای که دو سوم گونه‌های پرندگان و پستانداران کشور در استان خوزستان مشاهده می‌شوند.

وی افزود: برخی از گونه‌های پرندگان، خزندگان و پستانداران خوزستان در خطر انقراض هستند؛ گوزن زرد ایرانی، پلنگ، سیاه گوش، رودک عسل خوار، شنگ هندی، لاک پشت فراتی و تعداد زیادی از مارها گونه‌های شاخص در خطر انقراض هستند.

رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه خرس قهوه‌ای نیز جزو گونه‌های در معرض تهدید است، عنوان کرد: یکی از گونه‌های شاخص در خطر انقراض دوزیستان، سمندر کوهستانی لرستان است. این گونه‌ها در استان خوزستان نیز مشاهده شده‌اند.

الوندی عنوان کرد: با توجه به تنوع گونه‌های حیات وحش در خوزستان و خطر انقراض برخی از گونه‌ها، آموزش‌هایی که به جوامع محلی داده می‌شود نسبت به تعارضات حیات وحش کافی نیست بنابراین باید علاوه بر سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش‌های عمومی توسط دستگاه‌های دیگر از جمله صدا و سیما نیز ارائه شود.

وی افزود: در حال حاضر آموزش‌های لازم به ویژه به جوامع محلی که در مناطق حفاظت شده یا اطراف این مناطق حضور دارند، ارائه می‌شود تا اگر توله‌ها یا تخم پرندگان را ببینند به آن‌ها نزدیک نشوند.

رئیس اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: آمار دقیقی از آسیب رساندن به این گونه‌ها در دست نیست مگر اینکه موضوعی مانند یوزها به صورت موردی، برملا شود.

الوندی افزود: خوشبختانه بر اساس سرشماری پاییزه حیات وحش که هر سال انجام می‌شود، جمعیت گونه‌های شاخص در استان خوزستان کاهش پیدا نکرده است.

وی توصیه کرد: مردم در صورت مشاهده گونه‌های حیات وحش به آن‌ها دست نزنند و اگر حیوانی زخمی بود یا به کمکی نیاز داشت، موضوع را به نزدیک‌ترین اداره محیط زیست اطلاع دهند.

 

پایان خبر /

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.