پایگاه خبری صنعت نما - رونمایی از لوح ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران در یونسکو
.
شنبه - ۵ اسفند - ۱۴۰۲
ساعت :

رونمایی از لوح ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران در یونسکو

 

مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی بعد از ظهر امروز با حضور علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و دکتر سید میعاد صالحی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و در کاخ گلستان برگزار شد.

*الهام صمدی

به گزارش صنعت نما، این مراسم به منظور برنامه ملی پاسداری از منظر فرهنگی راه آهن سراسری ایران، اورامانات و هورامان و هنر خوشنویسی ایران با حضور نماینده یونسکو در ایران، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، جمعی از استانداران و جمعی از مدیران میراث فرهنگی، برگزار شد.

 

دکتر سید میعاد صالحی، مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: امروز دور هم جمع شده‌ایم تا در کنار موضوعات مختلف گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی از حضور صنعت در این عرصه صحبت کنیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود یک سده از عمر راه آهن سراسری ایران می گذرد که ویژگی های منحصر به فردی دارد. این اثر که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است، در نوع خود کم نظیر و حتی بی نظیر است و اولین میراث صنعتی کشور در این گستره و وسعت است.

 

دکتر صالحی بیان کرد: علاوه بر طول منحصر به فرد این خط درباره فراز و فرود آن باید بگویم که از سطح دریا تا ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد که این اختلاف ارتفاع، اختلاف ویژه و منحصر به فردی است.

 

وی ادامه داد: شیب، انحنا، فراز و فرود در راه آهن کاملا با جاده متفاوت است و در زمان احداث خود کاملا منحصر بفرد و پیچیده بوده است و میراث دار این میراث بزرگ صنعتی هستیم که به قول راه آهنی ها خط گرم است و هنوز از آن استفاده می شود.

 

دکتر سید میعاد صالحی ادامه داد: در تاریخ خوانده‌ایم که در جنگ جهانی دوم، راه آهن ایران پل پیروز برای یکی از طرف های جنگ و موجب پیروزی روسیه شد. به روایتی هر ۲۰ دقیقه یک قطار از این راه آهن به روسیه لجستیک می شد که به نفع روسیه جنگ را تغییر داد.

 

وی بیان کرد: دو هفته پیش همراه وزیر راه و شهرسازی به روسیه سفر کرده بودیم و به مدیر عامل راه آهن روسیه گفتم ایران در موقعیت مکانی ویژه ای  در مرکز بزرگترین پهنه خشکی جهان قرار دارد و امروز می‌تواند نقش تاریخی خود را در حمل و نقل ریلی بازی کند.

 

مدیرعامل راه آهن گفت: همان طور که در جنگ جهانی راه آهن ایران به روسیه کمک کرد. امروز هم راه آهن ایران می تواند مسیری برای پیروزی بر تحریم ها و تنفس گاهی برای آن کشور باشد.

 

دکتر صالحی یاد آور شد: در بند های ۲۴ و ۲۵ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بر اولویت حمل و نقل ریلی و توسعه ترانزیت ریلی تاکید شده است. بالاترین نقطه دریای خزر تا پایین ترین نقطه آن از طول ایران بیشتر است و دور زدن ایران هزینه بسیاری را بر کشورهای دیگر تحمیل خواهد کرد‌.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه به خاطر غفلت های ده سال گذشته شاهد عقب ماندگی‌های تاریخی هستیم اما با سیاست دولت سیزدهم مبنی بر توسعه ریلی و افزایش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و همچنین جنگ روسیه و اوکراین موقعیت استثنایی برای جبران عقب ماندگی تاریخی و بازگرداندن نقش و موقعیت ریلی ایران هستیم.

 

مدیرعامل راه آهن گفت: یکی از بخش هایی که می تواند به توسعه گردشگری کمک کند حمل و نقل ریلی مسافری است که به خاطر کرونا دو سال این مسیر کند شده بود. حمل و نقل ریلی حمل و نقلی ارزان، ایمن و پاک است.

 

دکتر سید میعاد صالحی در پایان یادآور شد: به دنبال اتصال ریلی ایران از شلمچه به بصره هستیم تا بتوانیم شاهد سفر زیارتی ریلی مسافران از ایران به کربلا باشیم.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.