پایگاه خبری صنعت نما - اطلاق فرسوده به ناوگان رجا بسیار آزار دهنده است + ویدیو
.
سه شنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۳۹۸
ساعت :

اطلاق فرسوده به ناوگان رجا بسیار آزار دهنده است + ویدیو

معاون امور ناوگان شرکت راه‌آهن طی چند روز گذشته از خروج ۳۹۷ واگن مسافری فرسوده از شبکه ریلی کشور تا پایان تیر ماه 1397 خبر داد که این سخنان، واکنش تند مدیر عامل رجا را در پی داشت.

* پویا مهرابی

 

محمد رجبی مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا گفت: امیدواریم چنین طرحی را با ضربت و شدت اجرایی نکنند و ابلاغ هم نشود. این طرحی تبعات اجتماعی بسیار بدی به همراه خواهد داشت و موجب حذف بیش از 40 رام قطار و حذف 40 درصد ناوگان شرکت رجا می شود. متاسفانه در برخی از مسیر های از جمله در مسیر تبریز باید تمامی ناوگان را حذف کنیم که تبعات اجتماعی بدی به همراه خواهد داشت. همچنین شرکت رجا تدابیر لازم برای اجرای چنین طرحی را در زمان کوتاه پیش بینی نکرده است.

مدیر عامل رجا ادامه داد: نمایندگان مجلس و دولت باید روی این موضوع حساس شوند تا این موضوع تبدیل به یک ناهنجاری اجتماعی نشود. سیاست گذاری باید به سمتی می رفت که با توسعه ناوگان جدید عمر ناوگان را کاهش می دادند نه این که با ساده ترین شیوه ممکن که همان حذف ناوگان است بخواهند عمر ناوگان را کاهش دهند. همچنین گفته اند اگر قصد خروج این ناوگان را نداریم باید تعمیرات بسیار سنگینی انجام دهیم که تقریبا به اندازه قیمت خود آن ناوگان هزینه به همراه دارد.

روز گذشته مجتبی تفقدی، معاون ناوگان راه آهن گفته بود با توجه به حساسیت بیشتر واگن‌های مسافری و جهت ایجاد ایمنی و رفاه بیشتر برای مسافران، برنامه از رده خارج کردن واگن‌های مسافری با سن بالا از سال 1394 در دستور کار این معاونت قرار گرفته است و بر اساس برنامه باید تا پایان تیر امسال 397 دستگاه واگن مسافری از رده خارج ‌شود  که با این اقدام متوسط عمر واگن‌های مسافری در گردش به 20 سال  کاهش خواهد یافت.

وی با بیان این‌که هدف بلندمدت شرکت راه‌‌آهن در بخش ناوگان، کاهش متوسط عمر انواع ناوگان ریلی تا 15 سال است، افزود: شرکت راه‌آهن در نظر دارد در قالب یک برنامه عملیاتی، 54 دستگاه واگن مسافری بین‌شهری و 46 دستگاه ریل‌باس به ناوگان ریلی اضافه کند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت جابه جایی 15 میلیون نفر مسافر بین‌شهری و حمل 7 میلیون نفر مسافر حومه‌ای تحقق این برنامه می‌تواند به تسهیل جابه جایی بار و مسافر و افزایش ظرفیت‌‌های حمل کمک شایانی کند.

 

پایان خبر/

 

 

آخرین ویرایش در 09/03/1397

اشتراک این مطلب

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.